Zamknij

Wyposażenie jachtu morskiego - co powinno sie na nim znaleźć

14:28, 15.07.2022 . Aktualizacja: 14:28, 15.07.2022
Skomentuj

Jachty morskie to duże jednostki wodne z napędem żaglowym bądź motorowym. Według obowiązujących aktualnie przepisów prawa, przed wypłynięciem w rejs należy koniecznie wyposażyć taki statek w odpowiednie elementy gwarantujące optymalne bezpieczeństwo oraz komfort sterowania. Jednym z nich jest bez wątpienia pneumatyczna tratwa ratunkowa, która niweluje ryzyko utopienia się w razie konieczności opuszczenia pokładu.

Sprawna nawigacja odgrywa zasadniczą rolę 

Większość niezbędnego osprzętu jachtowego znajdziemy bez problemu w stacjonarnym lub internetowym sklepie żeglarskim. Pierwszą kategorię przydatnych rzeczy stanowią oczywiście wszelkie rozwiązania nawigacyjne ułatwiające ustalanie bieżącego położenia i podążanie do wyznaczonego celu. Zaliczamy do nich m.in. kompas magnetyczny z atestem, wytrzymałą lornetkę oferującą wielokrotne powiększenie, wektorowe mapy elektroniczne, klasyczne mapy papierowe, tablice pływów, odbiornik GPS, sekstant optyczny, log burtowy (służący do pomiaru prędkości względem powierzchni akwenu) oraz echosondę przystosowaną do pokazywania głębokości i temperatury wody. Nie obejdzie się ponadto bez specjalnego trójkąta nawigacyjnego, który usprawnia dokonywanie pomiaru odległości na mapach. 

Środki ratunkowe zapobiegają nieszczęśliwym wypadkom

Na każdym jachcie wypływającym w rejs morski powinny się bezwzględnie znaleźć liczne sprzęty podnoszące poziom bezpieczeństwa. Priorytet to wspomniana już we wstępie tratwa ratunkowa wykonana z tkaniny gumowanej o wysokiej odporności na ścieranie, pękanie i szkodliwe warunki atmosferyczne (promieniowanie UV, niską temperaturę, wilgoć itp.). Najlepiej postawić na lekki model typowo zrzutowy. Oprócz tego warto dysponować polietylenowymi kołami wyposażonymi w linę asekuracyjną, pławkami świetlnymi, pneumatycznymi kamizelkami przeznaczonymi do utrzymywania użytkowników na powierzchni wody (ich liczba musi odpowiadać liczbie pasażerów), a także rakietami spadochronowymi w kolorze czerwonym (idealnie nadają się do wzywania pomocy w ciągu dnia i po zapadnięciu zmierzchu). Pozostałe użyteczne elementy ratunkowe to choćby gaśnica proszkowa czy zwalniacze tabletkowe do kamizelek.

Nie zapomnijmy o nowoczesnych urządzeniach telekomunikacyjnych

W przypadku jachtu morskiego duże znaczenie ma nie tylko sprawna nawigacja i zwiększone bezpieczeństwo, ale również łatwe komunikowanie się z innymi łodziami czy służbami wodnymi. Dlatego należy posiadać przede wszystkim radiotelefon VHF działający w oparciu o fale ultrakrótkie (stacjonarny bądź mobilny). Za jego pomocą nadamy i odbierzemy komunikaty głosowe. Istotne jest, aby miał wbudowany czytelny wyświetlacz LCD, mikrofon z redukcją szumów oraz intuicyjne menu systemowe. Dodatkowo przydadzą się następujące rozwiązania: reflektor radarowy poprawiający wykrywalność obiektów, stacja do odbioru prognoz pogody, osprzęt cumowniczy i kotwiczny, zestaw profesjonalnych narzędzi do przeprowadzania czynności naprawczych, apteczka z lekami i materiałami opatrunkowymi, nożyce do cięcia olinowania, karabińczyki, kabestany i odbojnice dziobowe.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%