Zamknij
REKLAMA

Tenis ziemny, squash, a może padel? Wybierz sport rakietowy dla siebie

22:25, 01.07.2022 | .
Skomentuj

Każdy sport rakietowy zapewnia mnóstwo świetnej zabawy i wiele pozytywnych wrażeń. Jest także doskonałym sposobem na zadbanie o zdrowie i kondycję. Między nimi są jednak pewne różnice, które warto uwzględnić przy wyborze swojej dyscypliny. Na które aspekty należy zwrócić szczególną uwagę?

Inny sprzęt, odmienne zasady, inna dynamika zagrań i dopuszczalna liczba graczy. Możliwość gry w pomieszczeniach zamkniętych lub na zewnątrz. Wszystkie wymagają użycia rakiety, ale z pewnością nie są takie same. Jak odnaleźć się w świecie sportów rakietowych? Na które z nich postawić?

Tenis ziemny i tenis stołowy

Jedną z najpopularniejszych dyscyplin rakietowych jest tenis ziemny. Z roku na rok cieszy się także coraz większym zainteresowaniem w Polsce, a z pewnością przyczyniają się do tego liczne sukcesy Igi Świątek czy Huberta Hurkacza. Tenis ziemny to również doskonała forma aktywności dla osób w każdym wieku. Wymaga dobrej kondycji, ale może być także idealnym sposobem na jej wypracowanie. Niezwykle istotna jest natomiast technika odbicia, dlatego przygodę z tenisem ziemnym warto rozpocząć od treningów z wykwalifikowanym instruktorem.

Można uprawiać go w dwie lub nawet cztery osoby, grając w tzw. debla. Oczywiście konieczne będzie wynajęcie kortu tenisowego - zamkniętego lub otwartego, na świeżym powietrzu. Wbrew pozorom do tenisa ziemnego nie trzeba używać dużej siły, przynajmniej na poziomie rekreacyjnym. Dzięki szerokiej ofercie rakiet tenisowych oraz sprzętu każdy użytkownik może dobrać model dostosowany do jego możliwości, umożliwiający szybką naukę i opanowanie najważniejszych zagrań. Ceny wysokiej jakości rakiet wahają się w przedziale 130 zł - 1400 zł.

Tenis stołowy jest dyscypliną, w której nie trzeba wykazywać się ponadprzeciętną wydolnością. Kluczowa jest natomiast umiejętność przewidywania zagrań przeciwnika i szybki refleks. Gra jest bowiem bardzo dynamiczna. Aby zachować płynność rozgrywki, zawodnicy muszą szybko opanować właściwą technikę. Jednak kiedy to nastąpi, tenis stołowy staje się doskonałą formą aktywności dla całej rodziny, gwarantującą godziny dobrej zabawy i wiele emocji. Koszt wysokiej jakości rakiety do tenisa stołowego to od 30 zł do 460 zł. Z kolei stół do tenisa to wydatek rzędu 2000 zł - 7000 zł.

Badminton czy squash?

Choć kojarzony jest głównie z wakacyjną rekreacją, to warto pamiętać, że badminton jest sportem olimpijskim. Podobnie, jak w przypadku tenisa ziemnego, w grze mogą uczestniczyć dwie lub cztery osoby. Rozgrywa się go na boisku przedzielonym siatką umieszczoną na wysokości ok. 1,5 m. Badminton różni się od wielu innych sportów rakietowych tym, że zamiast piłki używa się w nim specjalnej lotki. Największą popularność zdobył w krajach azjatyckich, ale sporym zainteresowaniem cieszy się także w Danii, Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Niemczech. Gra w badmintona to naprawdę spory wydatek energetyczny, wystarczy spojrzeć na poczynania profesjonalnych zawodników. Gwarantuje rozwój koordynacji ruchowej oraz zmysłu równowagi. Na wysokiej klasy rakietę do badmintona należy przeznaczyć od 40 zł do 900 zł.

Kto choć raz widział mecz squasha, ten od razu wie, że to sport wymagający naprawdę solidnej kondycji. Celem gry jest odbijanie rakietą małej piłki o ścianę w taki sposób, aby maksymalnie utrudnić uderzenie drugiemu zawodnikowi. Kort do squasha stanowi zamknięta przestrzeń o czterech ścianach, wszystkie biorą udział w rozgrywce. Kauczukowa piłka leci z ogromną prędkością, dlatego sama gra jest niezwykle szybka. Squash to dyscyplina rakietowa, która przeznaczona jest dla osób o odpowiedniej wydolności, cieszących się dobrą sprawnością fizyczną. Nie będzie odpowiedni dla osób z nadwagą czy problemami ze stawami, gdyż już pierwsze odbicia mogłyby skończyć się kontuzją lub skręceniem. Z pewnością jednak warto spróbować w nim swoich sił, gdyż squash jak żaden inny sport pomaga pozbyć się stresu i wszelkich napięć. Profesjonalne rakiety do squasha kosztują od 110 zł do 700 zł.

A może padel?

To dyscyplina, która zdobywa w naszym kraju coraz więcej zwolenników. Ich grono powiększa się praktycznie z miesiąca na miesiąc, jednocześnie przybywa liczba miejsc do gry. Nie ma się jednak czemu dziwić, gdyż padel to naprawdę świetna rozrywka zarówno dla dzieci, jak i seniorów. Wywodzi się z Meksyku, łączy w sobie elementy tenisa i squasha. Jest niezwykle popularny w Hiszpanii czy Portugalii, królując także w tamtejszych kurortach. Wiele osób traktuje padel jako grę towarzyską, pozwalającą spędzić aktywnie czas z najbliższymi. Na boisku o wymiarach 20X10 odbija się piłkę podobną do tej stosowanej w tenisie ziemnym za pomocą specjalnych rakiet do padla, wykonanych najczęściej z lekkiego włókna węglowego. Cena wysokiej jakości modeli wahają się w przedziale 260 zł - 1100 zł.

Profesjonalne rakiety, piłki, najwyższej jakości odzież i buty, a także wszelkie niezbędne akcesoria do sportów rakietowych można znaleźć teraz w sklepie sportowym Sportano - kliknij. Jako nowoczesna platforma typu multibrand oferuje sprzęt i ubrania dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Zarówno dla osób początkujących, jak i doświadczonych zawodowców, którzy chcą wnieść swoją aktywność na wyższy poziom. Szeroki wybór produktów wyłącznie od najlepszych i renomowanych marek z całego świata, takich jak BABOLAT, Donic, HEAD, Lacoste, Tecnifibre, Wilson czy YONEX sprawia, że każdy znajdzie idealny produkt dla siebie, uwzględniający indywidualne wymagania i preferencje. To marki wybierane przez doświadczonych graczy i profesjonalistów z całego świata, będące synonimem jakości, niezawodności i wieloletniej trwałości.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%