Zamknij

Leasing operacyjny i finansowy – poznaj rozwiązania dostępne w mLeasing

10:10, 22.06.2022 . Aktualizacja: 10:10, 22.06.2022
Skomentuj

Wiele firm, by móc kompleksowo realizować swoje projekty, potrzebuje samochodów. Przedsiębiorcy nie bez przyczyny zwykle decydują się wtedy na leasing, dzięki któremu są w stanie zagwarantować sobie i swoim pracownikom dostęp do pojazdów bez konieczności wykładania na start ogromnej kwoty. W ofercie mLeasing można znaleźć leasing operacyjny i finansowy. Czym się od siebie różnią i jak działa każda z tych usług?

Leasing operacyjny – jak to działa?

Leasing operacyjny polega na dzierżawie środków trwałych, w tym przypadku samochodów, na podstawie umowy zawieranej między leasingodawcą i leasingobiorcą, czyli przedsiębiorcą. Umowa określa, na jakich zasadach możemy korzystać z pojazdów. Działanie tej usługi jest nieco podobne do wynajmu. To firma, która udostępnia samochód, pozostaje jego właścicielem. Dzięki temu leasingobiorca nie jest zobowiązany do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Zajmuje się nimi strona finansująca.

Za leasing płaci się co miesiąc opłatę w postaci rat, do których regularnie doliczany jest podatek VAT. Wszystkie opłaty związane z leasingiem przedsiębiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Możliwe jest również wykupienie samochodu – po zakończeniu umowy można nabyć pojazd za odpowiedni procent początkowej ceny lub wymienić go na nowy.

Leasing operacyjny jest wybierany przez wielu przedsiębiorców. Pozwala zachować płynność finansową firmy, a koszty comiesięcznych rat są stosunkowo niskie, co ułatwia zarządzanie firmowym budżetem.

Leasing finansowy w mLeasing

Drugą opcją dostępną w mLeasing jest leasing finansowy. Tutaj samochód wliczany jest do środków trwałych przedsiębiorstwa. To leasingobiorca dokonuje więc odpisów amortyzacyjnych. Odsetki z kolei zaliczane są w tym przypadku do kosztów uzyskania przychodu. Wraz z końcem umowy pojazd na stałe przechodzi na własność firmy.

Ta forma umowy leasingowej gwarantuje większą swobodę w kwestii okresu jej trwania. To lepsze rozwiązanie dla osób, które wolą krótsze zobowiązania. Sam przedmiot przechodzi na własność firmy leasingobiorcy – to on, w ramach księgowości, musi więc rozliczać koszty uzyskania przychodu. Po dokonaniu ostatniej opłaty umowa leasingowa dobiega końca. Przedsiębiorca na koniec dostaje od mLeasingu fakturę – po jej opłaceniu prawo własności przechodzi na firmę.

Leasing samochodów dla firm

Leasing jest dla większości przedsiębiorców najlepszym sposobem na pozyskanie samochodów dla swojej firmy. Dzięki niemu nie ma potrzeby jednorazowego wykładania dużej kwoty na zakup. Znika też konieczność zaciągania kredytu samochodowego. To wygodne, opłacalne i popularne rozwiązanie, dzięki któremu polskie firmy są w stanie sprawnie zarządzać budżetem, dostarczając jednocześnie swoim pracownikom narzędzi niezbędnych do wykonywania codziennych obowiązków.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%