Zamknij

Pukanie w uchu – szybkie i sprawdzone sposoby

19:35, 16.06.2022 . Aktualizacja: 19:35, 16.06.2022
Skomentuj

Pukanie w uchu to uciążliwa dolegliwość, która może wiązać się z jeszcze bardziej nieprzyjemnymi następstwami. Skąd bierze się ta przypadłość i jak się jej pozbyć? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

Co to jest pukanie w uchu?

Pukanie, dzwonienie lub gwizdanie w uchu to objawy tej samej dolegliwości, nazywanej fachowo szumami usznymi (łac. tinnitus). Mogą mieć charakter krótko- lub długotrwały, przy czym wyróżniamy 3 rodzaje:

  • szumy ostre (trwające do 3 miesięcy),
  • szumy podostre (trwające od 4 do 12 miesięcy),
  • szumy przewlekłe (trwające dłużej niż 12 miesięcy).

Inny podział szumów usznych zakłada rozróżnienie na szumy subiektywne i obiektywne. Subiektywne szumy uszne są inaczej nazywane podmiotowymi lub prawdziwymi. Występują częściej, a ich przyczyną mogą być zaburzenia pracy ośrodkowego układu nerwowego, nerwu słuchowego lub ucha wewnętrznego. Ich nazwa bierze się stąd, że sumy subiektywne są słyszane tylko przez osobę chorą.

Z kolei obiektywne szumy uszne (inaczej przedmiotowe, rzekome) powstają wewnątrz organizmu osoby chorej. Są słyszalne zarówno przez pacjenta, jak i osoby trzecie, np. lekarza wykonującego badanie.

Bezpośrednią przyczyną pukania w uchu jest zazwyczaj nadmierne napięcie błony bębenkowej. Przyczyny pośrednie mogą natomiast stanowić różnorodne czynniki fizyczne lub środowiskowe.

Czy pukanie w uchu jest niebezpieczne?

Szumy uszne same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, jednak mogą wiązać się z szeregiem nieprzyjemnych następstw. Oprócz charakterystycznego efektu akustycznego, pacjenci skarżą się również na takie objawy, jak:

  • obniżenie samopoczucia psychicznego,
  • zaburzanie zdolności koncentracji,
  • pogorszenie rozumienia mowy,
  • zaburzenia snu,
  • zmęczenie i rozdrażnienie.

Warto zwrócić uwagę, że wymienione symptomy mogą nasilać się z czasem. Obniża to jakość życia pacjenta, a w niektórych przypadkach może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Zaburzenia odbierania bodźców słuchowych często prowadzą do utraty czujności, co może być niebezpieczne, np. na ruchliwej drodze. Z tego powodu należy wdrożyć odpowiednią diagnostykę oraz terapię, niezwłocznie po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów.

Sprawdzone sposoby na pukanie w uchu

Prawidłowy sposób leczenia szumów usznych zależy od przyczyn, jakie leżą u podstaw występowania tej dolegliwości. W niektórych przypadkach wskazana jest konsultacja z lekarzem. Umów się na wizytę do specjalisty, jeżeli podejrzewasz u siebie:

  1. obecność ciała obcego w formie stałej w przewodzie słuchowym,
  2. uraz mechaniczny w obrębie ucha środkowego lub wewnętrznego,
  3. kłopoty ze stawami skroniowo-żuchwowymi,
  4. alergię,
  5. schorzenia ogólnoustrojowe (np. nadczynność tarczycy, nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze, miażdżycę).

Zdarzają się sytuacje, w których pukanie w uchu ustępuje samoistnie lub po niewielkiej ingerencji osoby, której ten objaw dotyka. Przykładowo, gdy do przewodu słuchowego dostanie się ciało obce w formie płynnej (np. woda z wanny lub basenu), wystarczy wytrząsnąć ciecz z organu, a następnie dokładnie go osuszyć.

Najczęstszą przyczyną występowania szumów usznych jest zalegająca w kanale słuchowym woskowina. Aby się jej pozbyć, należy zastosować gotowe krople do uszu, które upłynniają zatykający ucho materiał i umożliwiają wydostanie się go na zewnątrz narządu.

Warto również zwrócić uwagę na to, że szumy uszne mogą być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Mogą do nich należeć antybiotyki, środki przeciwbólowe lub np. antydepresanty. W takich przypadkach, aby pozbyć się nieprzyjemnego objawu, należy dążyć do zmiany terapii w porozumieniu z lekarzem prowadzącym leczenie.

Częstą przyczyną występowania dzwonienia i pukania w uszach jest hałas. Objaw ujawnia się zazwyczaj wieczorem, kiedy otoczenie pacjenta staje się cichsze niż w ciągu dnia. Długotrwałe przebywanie w hałasie może prowadzić do uszkodzenia nerwów słuchowych, a nawet rozwinięcia się niedosłuchu. Należy unikać przebywania w pełnych zgiełku pomieszczeniach, a także słuchania głośnej muzyki, zwłaszcza przy użyciu słuchawek.

Innym czynnikiem środowiskowym sprzyjającym występowaniu szumów usznych jest silny stres. Objaw akustyczny często łączy się tu z innymi symptomami, takimi jak pulsujące bóle głowy czy trudności w zasypianiu. Rozwiązaniem tego problemu może być wyłącznie zmiana środowiska (np. pracy) na mniej wymagające pod względem emocjonalnym.

Ostatnią, częstą przyczyną powstawania szumów w uszach jest zaawansowany wiek osoby cierpiącej na tę dolegliwość. Jeżeli dodatkowo u pacjenta występuje ubytek słuchu, leczenie może polegać na założeniu aparatu słuchowego.

 

LIX/10757/05/22

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Zawiedziona :(Zawiedziona :(

0 0

Pytanie jest o "pukanie" w uchu, a artykuł jest o SZUMACH w uszach. Czyli... nie na temat :( 10:29, 26.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%