Zamknij
REKLAMA

Ubezpieczenie OC w 2022 roku - od czego będzie zależeć cena ubezpieczenia?

14:19, 28.05.2022 | .
Skomentuj

Ubezpieczenia OC to najlepiej sprzedające się obecnie polisy ubezpieczeniowe. Nie powinno to zaskakiwać, w końcu mamy na myśli ubezpieczenie, które jest obowiązkowe dla każdego samochodu, a jego brak może skutkować poważnymi konsekwencjami. W związku z tym jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu, to co są w stanie zaproponować towarzystwa ubezpieczeniowe wzbudza spore zainteresowanie. Istotne będzie to, że polisa OC właściwie we wszystkich firmach gwarantuje ten sam zakres ochrony, co sprawia, że mówić możemy o konkurencji cenowej między poszczególnymi firmami. Zaglądając do kalkulatora OC TUZ można będzie zapoznać się z tym jakie są koszty ubezpieczenia OC. Jednocześnie warto wiedzieć jak sytuacja wygląda w bieżącym roku i czego można się spodziewać przy wyborze ubezpieczenia.

Najlepsza oferta ubezpieczenia OC

Wybierając ubezpieczenia OC właściciele pojazdów starają się szukać dla siebie najlepszych propozycji, tak, by polisa OC była dostępna przy zachowaniu racjonalnych kosztów. Niezależnie od wyboru konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego na cenę wpływać będzie wiele czynników. Warto być świadomym tego jakie działania podejmują ubezpieczyciele i co może decydować o cenie ubezpieczenia. Również w 2022 roku możemy mówić o pewnych zmianach i nowych czynnikach, które będą miały wpływ na koszt ubezpieczenia. 

Będąc świadomym tego jakie czynniki wpływają na cenę ubezpieczenia łatwiej będzie zrozumieć działanie kalkulatora OC i to dlaczego stawka za ubezpieczenie wygląda właśnie tak. 

Jakie czynniki bedą decydować o cenie ubezpieczenia OC? 

Co do zasady firmy ubezpieczeniowe samodzielnie decydują o tym jakie czynniki będą brać pod uwagę ustalając cenę ubezpieczenia. Jednocześnie jednak można mówić o pewnych kwestiach, które wyglądają podobnie w większości firm ubezpieczeniowych. Kilka czynników na pewno będzie się powtarzać i warto w tym względzie zwrócić uwagę na takie kwestie jakie:

  • historia ubezpieczenia - tutaj nie powinno być zaskoczenia, że wszystkie działające na rynku firmy oferujące ubezpieczenie samochodu zwracają uwagę na historię ubezpieczenia. Klienci, którzy mogą pochwalić sie bezszkodową jazdą mogą liczyć na niższą cenę ubezpieczenia. Jeśli ktoś ma za sobą likwidację szkody z OC musi się liczyć z tym, że cena ubezpieczenia będzie wyższa. 
  • wiek posiadacza pojazdu - kolejna kwestia, która będzie brana pod uwagę przy ustaleniu kosztów polisy OC. Tutaj jednak indywidualnie firmy decydują o tym jaki wiek jest graniczny. Standardowo jednak można przyjąć, że dla kierowców do 24-25 roku życia koszty ubezpieczenia samochodu będą wyższe. 
  • okres posiadania prawa jazdy - wyższe składki muszą płacić zazwyczaj także te osoby, które uzyskały prawo jazdy niedawno. Im dłuższy okres posiadania uprawnień do kierowania samochodem tym większa szansa na to, że kalkulator OC zaproponuje atrakcyjną stawkę ubezpieczenia 
  • ubezpieczany samochód - na ceny ubezpieczenia OC wpływ będzie miało również to jaki samochód będzie się ubezpieczało. Można tutaj mówić o takich kwestiach jak wiek pojazdu, producent, model, pojemność silnika, przebieg. 

To kilka elementów, które będą miały znaczenie przy wyliczeniu stawki ubezpieczenia OC i dotyczyć to będzie również oferty przygotowanej przez firmę ubezpieczeniową TUZ. 

Jakie zmiany przynosi 2022 roku?

Niezależnie czy wybiera się ubezpieczenie online czy udaje się bezpośrednio do agenta ubezpieczeniowego należy liczyć się z tym, że rok 2022 przynosi zmiany w zakresie wyliczania składki na ubezpieczenie OC. Ta zmiana jest dość istotna i wynika z tego o co firmy ubezpieczeniowe już dość dawno postulowały. Chodzi tutaj bowiem o ustalanie ceny ubezpieczenia przy uwzględnieniu posiadanych przez kierowcę punktów karnych. 

Możliwość uwzględnienia tego czynnika była od dawna postulowana przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Zmiany te rzeczywiście weszły w życie w 2022 roku. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że nie oznacza to automatycznie, że każdy kto posiada punkty karne będzie płacił za ubezpieczenie więcej. 

To w jaki sposób ustalana jest wysokość składki uzależnione jest od decyzji ubezpieczyciela. Dlatego nie inaczej będzie i w tym przypadku, to każda firma ubezpieczeniowa indywidualnie będzie decydować o tym, czy kwestia punktów karnych będzie wpływać na koszt ubezpieczenia czy o takim wpływie nie będzie mowy. 

 

Szukając dla siebie atrakcyjnego ubezpieczenia, warto sprawdzić kalkulator OC przygotowany przez TUZ, by wyliczyć składkę ubezpieczeniową i wybrać dla siebie atrakcyjną ofertę ubezpieczenia z szerokim zakresem ochrony i przy zachowaniu atrakcyjnej wysokości składki ubezpieczeniowej. 

(MATERIAŁ PARTNERA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%