Zamknij

Jak wygląda proces wydziedziczenia?

11:37, 27.05.2022 . Aktualizacja: 11:37, 27.05.2022
Skomentuj

Wydziedziczenie to określona w Kodeksie Cywilnym instytucja prawa spadkowego. Jego ideą jest odebranie określonym w testamencie członkom rodziny prawa do zachowku. Często jest ono błędnie postrzegane jako proces zupełnego pozbawienia danej osoby prawa do spadku. Z artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest wydziedziczenie oraz jak ono wpływa na prawo do zachowku.

Wydziedziczenie a zachowek

Polskie prawo wskazuje, że każdy może rozporządzać własnym majątkiem wg swojej woli. Jeżeli osoba zmarła nie stworzyła za życia testamentu, jej dobytek dzielony jest między uprawnionymi do dziedziczenia najbliższymi zmarłego. W zależności od sytuacji krewnymi, którym należy się spadek, są najczęściej: małżonek, dzieci, lub rodzice zmarłej osoby. Istnieje jednak możliwość, że zmarły jeszcze przed śmiercią utworzył zapis ostatniej woli, w której przekazał swój majątek komuś, komu (wg prawa spadkowego) się nie należał. 

W takim przypadku najbliższe osoby mogłyby wystąpić o zachowek. Jedynym sposobem, aby pozbawić krewnych do zachowku, jest właśnie ich wydziedziczenie.

Główną zależnością pomiędzy wydziedziczeniem a zachowkiem jest więc to, że osoba, która została w sposób legalny i prawny wydziedziczona, traci prawo do zachowku. Warto jednak wspomnieć, że nie można wydziedziczyć każdego. Więcej o tym jak przeprowadzić ten proces oraz jakie przesłanki muszą zostać spełnione, aby był on ważny, przeczytasz w artykule: “Wydziedziczenie - w jaki sposób je przeprowadzić?”

Wydziedziczenie dziecka

Tak jak zostało to wcześniej wspomniane, w testamencie można wydziedziczyć każdą osobę, która posiada prawo do zachowku. Zarówno wydziedziczenie dziecka, jak i innych członków rodziny możliwe jest tylko w przypadku pewnych przesłanek. Podane w Kodeksie Cywilny powody, które muszą w wystąpić, nie są rozdzielone pomiędzy osobnych członków rodziny. To oznacza, że dziecko można wydziedziczyć w ten sam sposób jak każdą osobę, której należy się zachowek.

Warto pamiętać, że wydziedziczeni członkowie rodziny mogą próbować podważyć testament. Z tego powodu warto przeprowadzić proces wydziedziczenia we współpracy z doświadczonym notariuszem. Pomoże on przygotować niezbędną dokumentację, a także da gwarancję pomyślnego i niepodważalnego wydziedziczenia. Takie usługi świadczy kancelaria notarialna Anety Sitnickiej-Urbaniak, która od lat z powodzeniem wspiera Klientów we wszystkich czynnościach notarialnych. Dzięki pomocy doświadczonego notariusza wydziedziczenie dziecka, czy innego członka rodziny zostanie przeprowadzone w profesjonalnej i niestresującej atmosferze. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%