Zamknij
REKLAMA

Media społecznościowe przyjemność czy uzależnienie?

12:50, 05.12.2021 | .
Skomentuj

Media społecznościowe stały się codziennością dla wielu osób. Zabierają masę czasu w zamian niewiele dając, o ile nie wykorzystujemy ich jako narzędzia pracy. W telefonie w łatwy sposób można sprawdzić, ile czasu spędzamy średnio w danej aplikacji i te wyniki potrafią negatywnie zaskakiwać. Każdy z portali został zaprojektowany w taki sposób, aby spędzać w nim jak najwięcej czasu. Pytanie tylko czy to wina portali społecznościowych, że tracimy życie przeglądając to co na nich jest zawarte, a może to problem nas samych. Istnieje również trzecia opcja, która mówi, że to nie jest żaden problem a po prostu część rozrywki. Jakie zalety i wady mają media społecznościowe?

W telewizji jesteśmy karmieni informacjami o samych złych rzeczach, chyba że oglądamy pewną stację, w której jesteśmy krajem miodem i mlekiem płynącym, ale to kwestia na osobny artykuł. W mediach społecznościowych jest ten problem, że dostarcza się nam treści, które odpowiadają naszym poglądom, przez co jeszcze bardziej betonujemy się w swoich przekonaniach i zamykamy w wąskiej grupie.

Dodatkowym problemem płynącym ze spersonalizowanych wiadomości jest to, że spędzamy w mediach społecznościowych więcej czasu, bo chcemy zobaczyć kolejne zdjęcie czy wiadomość z kręgu naszego zainteresowania.

Obecnie klika mediów jest w stanie kierować wiadomościami na całym świecie. Znana blokada konta Donalda Trumpa, czy blokowanie treści niezgodnych z polityką danej firmy. Obecnie cała władza skupia się wokół trzech portali: Facebooka, Instagrama i Twittera. To dzięki nim się komunikujemy przez internet i to często z nich dowiadujemy się o różnych rzeczach. Bez większej refleksji zdecydowaliśmy się oddać naszą prywatność zewnętrznym firmom.

Pamiętasz wyciek danych z Facebooka, albo wręcz sprzedaż danych przez firmę Marka Zuckeberga? Czy wpłynęło to na Twoją decyzję o zaprzestaniu korzystania z tego portalu? Zapewne nie, w końcu problem nie dotyczył Ciebie, ale im mniej o nas wiedzą tym lepiej.

Nierozważne dzielenie się swoimi danymi, zainteresowaniami, informacjami o chorobach czy zdjęciami nie prowadzi do niczego dobrego. Dlatego warto wiedzieć jak usunąć konto z instagrama czy Facebooka.

Jak usunąć konto z portali społecznościowych?

Zasadniczo, żadne medium nie chce żebyśmy z niego odchodzili, dlatego opcje wylogowania się czy usunięcia konta są bardzo dokładnie schowane, nie inaczej jest w przypadku FB i IG. Osoby chcące usunąć konto z instagrama muszą zalogować się na swoje konto i przejść do specjalnej strony, gdzie po wypełnieniu formularza można usunąć konto. Już samo to, że nie pozwala się usunąć konta z poziomu aplikacji jest bardzo dziwne i nie prokonsumenckie.

Facebook pozwala usunąć konto z poziomu aplikacji, gdzie należy przejść do Ustawień i Własności konta. Następnie przechodzimy do Dezaktywacji i usuwania konta, podążając ciągle za instrukcją.

Jak odstawić media społecznościowe?

Nikt nie nakaże Ci usunąć mediów społecznościowych i nikt tego nie oczekuje, to Twoja decyzja na ile chcesz żyć życiem innych a na ile swoim. Jak z każdym nałogiem warto stopniowo rezygnować z portali społecznościowych ograniczając codzienny czas korzystania z aplikacji. Bardzo szybko zobaczysz, że tak naprawdę nie potrzebowałaś tych portali i masz więcej czasu dla siebie.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%