Astygmatyzm (inaczej niezborność rogówkowa) to dość często diagnozowane zaburzenie widzenia, które dotyczy dzieci, jak i dorosłych z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Zastanawiasz się, jak widzi osoba, u której rozwinął się astygmatyzm? Jednym z objawów jest zamglony obraz, mylenie liter i gorsze widzenie nocą. Poznaj pozostałe objawy astygmatyzmu. Sprawdź, jakie metody korekcji niezborności zapewniają najlepsze efekty terapeutyczne, zanim odwiedzisz lekarza okulistę!
Zanim dowiesz się dokładnie, jak widzi osoba z astygmatyzmem, musisz wiedzieć, na czym tak właściwie polega ta wada refrakcji. Astygmatyzm to wada układu optycznego, w przypadku której mamy do czynienia z brakiem sferyczności minimum jednego elementu optycznego. Co jest tego przyczyną? Zwykle jest to konsekwencja zniekształcenia rogówki oka, która ma podłużny, rozciągnięty kształt (by to lepiej zrozumieć, wyobraź sobie, że zmieniona rogówka przyjmuje formę piłki do rugby). Wiele osób odwiedzających lekarza okulistę mylnie sądzi, że astygmatyzm jest chorobą oczu, otóż nie. Astygmatyzm to wada wzroku, która wymaga korekcji, a nie schorzenie okulistyczne. Wyróżnia się:
Biorąc pod uwagę sposób załamywania światła, klasyfikacja przedstawia tej wady wzroku się następująco:
Jeśli chodzi o przyczyny astygmatyzmu, bezpośredni czynnik sprawczy niezborności nie jest do końca znany. Do problemów z akomodacją mogą prowadzić czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Niekiedy niezborność jest diagnozowana u pacjentów po przebytych operacjach oczu lub mechanicznym urazie gałki ocznej.
U osób, u których rozwinął się astygmatyzm, widziany obraz jest nieostry, jakby zamglony. Kontury przedmiotów są rozmyte, astygmatyk często mruży oczy, aby (pozornie) lepiej widzieć obraz. Częstym objawem tego typu nieprawidłowości akomodacji oka są problemy z obserwowaniem obiektów z bliska, jak i daleka. Typową oznaką astygmatyzmu jest widzenie pionowych oraz poziomych linii prostych, czy problemy z rozpoznawaniem kształtów, liter. Astygmatycy niejednokrotnie zgłaszają lekarzowi, że mają problemy z czytaniem, szyciem na maszynie i innymi manualnymi czynnościami. Jak podkreślają okuliści, częstym symptomem niezborności rogówkowej jest także spadek ostrości widzenia o zmierzchu i w nocy, gdy panuje słabe oświetlenie. Innymi możliwymi objawami tej wady refrakcji są:
Jesteś ciekawy, jak pozbyć się astygmatyzmu? Powszechną metodą korygowania niezborności rogówkowej są indywidualnie dobrane okulary ze specjalnymi szkłami cylindrycznymi. Oczywiście poza tradycyjną korekcją okularową, możesz zniwelować też niezborność rogówkową dzięki różnym procedurom chirurgicznym (np. technika obwodowego rogówkowego nacięcia relaksacyjnego). Miej jednak świadomość, że rogówkowe nacięcia relaksacyjne niosą ze sobą ryzyko skutków ubocznych, takich jak m.in. uczucie ciała obcego, zwiększona suchość oczu po operacji. Alternatywnym zabiegiem jest implantacja soczewki torycznej. Z procedury tej korzystają pacjenci z astygmatyzmem od 0,75 dioptrii. Mimo zadowalających efektów terapeutycznych wszczepienie soczewki torycznej nie jest wskazane u osób z astygmatyzmem nieregularnym i niestabilnym aparatem więzadełkowym soczewki oka. Wiedz, że metoda korygowania astygmatyzmu zawsze dobierana jest indywidualnie, w zależności od specyfiki wady u danego pacjenta oraz jego ogólnego stanu zdrowia. Zabieg okulistyczny poprzedza szczegółowy wywiad medyczny z doświadczonym lekarzem. W trakcie wizyty w gabinecie możesz podzielić się swoimi obawami i skonsultować najlepszą ścieżkę terapeutyczną dla Ciebie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz