Zamknij

Dezynfekcja mieszkań wynajmowanych - jakie obowiązki mają właściciele i najemcy?

. + 14:27, 01.08.2024 Aktualizacja: 14:27, 01.08.2024
Skomentuj

Wynajem mieszkań to popularne rozwiązanie, z którego korzysta wiele osób nie mogących sobie pozwolić na zakup własnego lokum. Ma ono zarówno swoje zalety, jak i wady. Obie strony mają swoje obowiązki oraz prawa, które należy znać. Dowiedz się, czy zalicza się do nich także dezynfekcję.

Czy dezynfekcja wynajmowanego mieszkania jest obowiązkowa?

W polskim prawie nie ma bezpośrednich przepisów, które jednoznacznie zobowiązywałyby właściciela lub najemcę do dezynfekcji mieszkania przed lub po okresie najmu. Do obowiązków pierwszej ze stron należy przygotowanie nieruchomości w taki sposób, aby nadawała się ona do bezpiecznego użytkowania. Może to więc oznaczać w niektórych przypadkach konieczność przeprowadzenia dezynfekcji w celu usunięcia szkodliwych drobnoustrojów i innych zanieczyszczeń. Z kolei najemca jest zobowiązany do pozostawienia po sobie mieszkania czystego i wolnego m.in. od szkodników. Jeśli więc jest to niezbędne, może więc wiązać się z koniecznością przeprowadzenia dezynfekcji.

Wszystkie warunki dotyczące utrzymania czystości powinny być zawarte w podpisywanej umowie najmu. Warto więc dokładnie przeanalizować jej treść oraz umieścić stosowne zapisy, które pozwolą uniknąć nieporozumień i niepotrzebnych problemów.

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na dezynfekcję mieszkania?

Dezynfekcję mieszkania warto przede wszystkim przeprowadzić przy zmianie najemcy. Przed przekazaniem kluczy kolejnej osobie warto zadbać o to, aby mieszkanie było wolne od wszelkich patogenów, które mogłyby być zagrożeniem dla zdrowia i życia. Pozwoli to nowym lokatorom czuć się bezpiecznie oraz w pełni komfortowo. Warto więc skorzystać z usług profesjonalnej firmy przeprowadzającej usługę dezynfekcji mieszkań w Łodzi. Dysponuje ona specjalistycznym sprzętem pozwalającym wykonać ją bezpiecznie oraz zgodnie z oczekiwaniami.

Dezynfekcja wynajmowanego mieszkania powinna zostać przeprowadzona także w sytuacji, gdy któryś z lokatorów cierpiał na chorobę zakaźną. Aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu, należy użyć skutecznych sposobów na pozbycie się niebezpiecznych patogenów. Jednym z nich jest właśnie profesjonalna dezynfekcja.

Pomaga ona także usunąć z wnętrz uciążliwe alergeny. Nawet bardzo dokładne wysprzątanie mieszkania nie pomoże w całkowitym usunięciu kurzu, roztocza czy zwierzęcej sierści. Zanieczyszczenia mogą bowiem zalegać w drobnych szczelinach. Przygotowując więc mieszkanie na nowych lokatorów warto o to zadbać, szczególnie w przypadku, gdy najemcy wspomną o swoich problemach zdrowotnych.

Przeprowadzenie profesjonalnej dezynfekcji jest wskazane także w sytuacji, gdy najemcy nie przywiązywali wagi do higieny i porządku. Samo posprzątanie może bowiem okazać się nie wystarczające. Aby mieć pewność, że wszystko jest bezpieczne i można korzystać z lokum, warto zdecydować się na dezynfekcję.

Inną sytuacją wymagającą przeprowadzenia takiej usługi jest także eksmisja lokatorów, którzy nie wywiązywali się ze swoich obowiązków. Zazwyczaj niepłacenie czynszu i rachunków jest równoznaczne z brakiem higieny. W takim mieszkaniu może więc panować nieporządek i nieprzyjemny zapach, a jego pozbycie się standardowymi sposobami będzie niewystarczające. Warto więc skorzystać z usług profesjonalnych firm, które przeprowadzą cały zabieg bezpiecznie i dokładnie. Dezynfekcja pomoże przywrócić porządek, a także sprawi, że przyszli lokatorzy będą mogli bez przeszkód korzystać z lokum.

W jaki sposób przebiega dezynfekcja mieszkań?

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem dezynfekcji jest przede wszystkim ocena stanu mieszkania dokonywana przez profesjonalistów. Muszą oni ocenić rozmiar zanieczyszczeń oraz ewentualne zagrożenie patogenami. To pozwoli dopasować odpowiednie metody działania i dobrać niezbędne środki dezynfekujące. Są one dobierane zgodnie z rodzajem zagrożenia występującym w konkretnym miejscu. W przeciwnym razie ich działanie będzie nieskuteczne lub niebezpieczne.

Dezynfekcja umożliwia skuteczne usunięcie mikroorganizmów, bakterii, wirusów i innych form przetrwalnikowych. Jej zaletą jest przede wszystkim to, że dociera do wszelkich zakamarków pomieszczeń. Do jej wykonania stosuje się różne metody, takie jak rozpylanie środków chemicznych czy ozonowanie.

Przed rozpoczęciem dezynfekcji należy oczyścić mieszkanie z przedmiotów, które są zniszczone i nie nadają się do użytkowania. Jeśli to konieczne, należy także usunąć tapety i wyczyścić sufity oraz ściany. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie znajduje się mieszkanie. Jeśli dezynfekcja ma jedynie je odświeżyć oraz sprawić, że będzie wolne od szkodliwych mikroorganizmów, to najczęściej wystarczy jedynie standardowe wysprzątanie wnętrza.

Po przygotowaniu mieszkania specjaliści rozpylają środki chemiczne za pomocą odpowiednich narzędzi. Są wyposażeni w środki ochrony osobistej dla ich własnego bezpieczeństwa. Długość trwania całego procesu zależy przede wszystkim od wybranej metody, a także wielkości nieruchomości i stopnia zaawansowania problemu. Najczęściej, gdy jest ona przeprowadzona w pełni profesjonalnie, to nie wymaga powtarzania.

Po zakończeniu dezynfekcji specjaliści przeprowadzają sprawdzenie jej skuteczności. Wydają także zalecenia dotyczące tego, jak należy postępować w przyszłości. Dotyczy to głównie m.in. wietrzenia wnętrz czy możliwości wejścia do takiego mieszkania.

Dezynfekcja jest skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem, które warto zastosować także podczas przygotowywania mieszkania do kolejnego wynajmu. Mimo że nie jest obligatoryjna i regulowana przepisami prawa, to i tak jest dobrym pomysłem. Pozwoli pozbyć się niebezpiecznych mikroorganizmów i sprawi, że nowi najemcy poczują się w mieszkaniu komfortowo, a co najważniejsze także bezpiecznie. 

Chcesz skorzystać z usługi profesjonalnej dezynfekcji mieszkania? Zadzwoń do ekspertów: 669 938 003

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%