Zamknij

Podnośniki koszowe różnych typów: dlaczego jest ich aż tyle?

12:52, 26.06.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 12:52, 26.06.2024

Podnośniki koszowe produkowane są w wielu różnych wariantach i dzieli się je na kilka typów. Kiedy spojrzeć w charakterystykę, różnice nie zawsze są oczywiste, więc czy istnieje jakieś uzasadnienie tak dużej różnorodności i czy obecny podział ułatwia wybór właściwego modelu?

Różne podwozia, kosze i możliwości

Bez względu na to, czy chodzi o zakup, czy o wynajem, podnośniki koszowe Koszalin w ofercie najlepszych dostawców i dystrybutorów będą niezwykle zróżnicowane. Od podnośników na przyczepach, po samojezdne na podwoziach samochodowych, po te, które są chyba najbardziej rozpowszechnione, czyli praktycznie ruchome platformy o rozmaitej konstrukcji – to najbardziej oczywisty podział. Kosze także mogą być zróżnicowane zarówno jeśli chodzi o udźwig, jak i możliwość pracy w wielu płaszczyznach. Możliwości określane głównie przez wysokość roboczą, wysięg boczny i udźwig określają mniej więcej, w jakich sytuacjach poszczególne warianty mogą być przydatne.

Każdy typ jest odpowiedzią na inne potrzeby

Najprostszą i na swój sposób najbardziej przewidywalną konstrukcją jest podnośnik nożycowy, który pracuje tylko w jednej płaszczyźnie. Ma on jednak zerowy wysięg boczny, więc bardzo szybko stworzono inne konstrukcje – z jednej strony mogą to być podnośniki przegubowe i teleskopowe, ale z drugiej także podnośniki wieżowe. Wysięg boczny tych ostatnich jest znacznie bardziej ograniczony, ale wystarczający na przykład w przypadku większości prac magazynowych i to łącznie z wysokim składowaniem.

Tego rodzaju konstrukcje mają jednak z konieczności ograniczoną mobilność, stąd konstrukcje posadowione na podwoziach samochodowych i tańsze od nich podnośniki na przyczepach. Jest też oczywiste, że na samochodach można zabudować tak mniejsze, jak i bardzo duże podnośniki w zależności od potrzeb.

Jak z tych klas wybrać odpowiednią?

Podział podnośników koszowych ze względu na typ jest dość przejrzysty i bardzo często pozwala płynnie poruszać się po ofercie według klucza zapotrzebowania. W niektórych przypadkach jednak podział na typy konstrukcyjne nie wystarczy, jeśli kilka rodzajów podnośników będzie oferowało zbliżone możliwości techniczne. Dobór konkretnego modelu podnośnika koszowego jest znacznie bardziej skomplikowany, niż tylko dopasowanie jednego typu urządzenia. Zwraca się uwagę nie tylko na podstawowe możliwości, ale też koszt zakupu lub wynajmu, koszt utrzymania i serwisu, ergonomię platformy roboczej czy konstrukcję kół. O ile więc podział na typy jest uzasadniony i potrzebny, nie rozwiązuje wszystkich problemów, stąd przy wyborze odpowiedniego modelu do realizacji konkretnych zadań warto skonsultować się ze specjalistami, którzy są w stanie analizować również drobniejsze detale.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%