Zamknij

Drabiny ewakuacyjne - co powinno się wiedzieć o ich instalacji i użytkowaniu?

07:17, 18.04.2024 . Aktualizacja: 07:18, 18.04.2024
Skomentuj

Przepisy bezpieczeństwa w zakresie obowiązku instalacji drabin ewakuacyjnych stale ewoluują i obecnie utożsamiane są z normami znanymi z krajów zachodnich. Co warto wiedzieć o drabinach ewakuacyjnych w zakresie obowiązku uwzględnienia w projekcie, montażu i użytkowania? Sprawdzamy.

Kiedy drabiny ewakuacyjne są obowiązkowe?

Zacznijmy od ustalenia, kiedy montaż drabiny ewakuacyjnej na zewnątrz budynku jest obowiązkowe. Zgodnie z polskimi przepisami, taka drabina powinna być zawsze obecna na stale w obiekcie, który posiada przynajmniej dwie kondygnacje - a zatem w praktyce w zdecydowanej większości budynków w Polsce. Drabina ewakuacyjna, jak sama nazwa wskazuje ma spełnić jeden podstawowy cel - ułatwić proces ewakuacji osób znajdujących się w budynku na wypadek niebezpieczeństwa. Więcej o zasadach efektywnej ewakuacji znajdziemy w artykule pod tytułem 6 zasad dotyczących ewakuacji z budynków.

Przepisy te weszły w życie w 2002 roku i obowiązek ten powinien zostać bezwzględnie spełniony już na etapie projektu budynku - zarówno mieszkalnego, obiektu użyteczności publicznej, jak i w obiektach komercyjnych i handlowych. Zgodnie z przepisami, drabina ta musi zostać odpowiednio przymocowana do obiektu na stałe - nie ma więc możliwości wykorzystania substytutu w postaci tradycyjnej drabiny przystawnej, a nawet wysuwanej, która będzie na bieżąco ustawiana w razie konieczności. 

Montaż drabiny ewakuacyjnej - najważniejsze informacje 

Czy drabiny ewakuacyjne to konstrukcje trudne do samodzielnego zamontowania? Na szczęście nie, o ile dysponujemy odpowiednimi narzędziami, które z reguły znajdują się w każdym warsztacie majsterkowicza. Najważniejsza zasada związana z instalacją takiej drabiny to restrykcyjne trzymanie się zaleceń producenta, który w instrukcji dołączanej do produktu przedstawia kroki związane z wykonaniem poszczególnych etapów instalacji.

Warto jednak pamiętać, że prawidłowo zainstalowana drabina ewakuacyjna to klucz do bezpieczeństwa dla wszystkich mieszkańców i osób uczęszczających do danego budynku. Dlatego w przypadku nikłego doświadczenia lub niepewności w zakresie odpowiedniej instalacji warto zlecić montaż drabiny ewakuacyjnej specjalistom, którzy od lat zajmują się wykonywaniem tego typu zadań. 

Jak bezpiecznie korzystać z drabiny ewakuacyjnej?

Jak korzystać z drabiny ewakuacyjnej, by było bezpiecznie i sprawnie? Bezpieczeństwo to podstawa i to właśnie to słowo powinno utkwić w pamięci każdej osoby, która decyduje się skorzystać z tej konstrukcji. Oczywiście czasem łatwiej powiedzieć niż zrobić, szczególnie w sytuacji zagrożenia, dlatego też bardzo często stosuje się dodatkowe zabezpieczenia, które ułatwiają sprawne przemieszczanie się po drabinie bez zbędnych problemów.

O czym mowa? Przede wszystkim o koszach ochronnych, dodatkowych uchwytach, poręczach oraz szczeblach antypoślizgowych, które ujawniają swój potencjał w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Zgodnie z przepisami, zabrania się korzystania z drabin osobom pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, które w oczywisty sposób zwiększają ryzyko nieszczęśliwych wypadków. 

Jeśli jednak zainwestujemy w wysokiej jakości drabinę z wszystkimi dodatkami zabezpieczającymi, możemy być pewni, że każda ewakuacja odbędzie się sprawnie i bezpiecznie. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%