Zamknij

Zastrzyk czy tabletka - jaki kwas hialuronowy na stawy kolanowe wybrać?

11:38, 10.04.2024 . Aktualizacja: 11:38, 10.04.2024
Skomentuj

Obecnie coraz więcej osób zmaga się z bólami i chorobami stawów. Ogromną ulgę w dolegliwościach przynosi kwas hialuronowy, który jest jednym z najważniejszych składników mazi stawowej. Czyni to z niego nieodłączny element wielu suplementów dostępnych w różnych formach, od tabletek i maści, aż po zastrzyki. Jaki kwas hialuronowy na stawy kolanowe wybrać? Tradycyjne, doustne tabletki, czy nowoczesne, choć inwazyjne zastrzyki? W dzisiejszym wpisie pochylimy się nad dwoma rozwiązaniami i wyjaśnimy, która metoda przynosi lepsze efekty. Zapraszamy! 

Czym jest kwas hialuronowy? 

Kwas hialuronowy jest polisacharydem, który naturalnie występuje w organizmie człowieka. Znajduje się głównie w skórze właściwej, chrząstce i mazi stawowej, a także w gałce ocznej i mózgu. Wchodzi również w skład łez i innych płynów ustrojowych oraz tworzy ścianki naczyń krwionośnych w organizmie. Do najważniejszych właściwości kwasu hialuronowego możemy zaliczyć zdolność wiązania imponujących ilości wody, nawet do 250 cząsteczek. Działanie to jest uzależnione od jego struktury, która bezpośrednio wpływa na gęstość, a w rezultacie - również zastosowanie. 

Kwas hialuronowy w organizmie przyjmuje postać soli sodowej, czyli hialuronianu sodu. Syntezuje się w tkance łącznej, w działaniu nieco przypominając gąbkę. Jego ilość w ciele człowieka maleje wraz z wiekiem, co nieuchronnie prowadzi do narastania problemów z funkcjonalnością stawów. 

Działanie kwasu hialuronowego na stawy kolanowe

Odpowiednia ilość kwasu hialuronowego w mazi stawowej jest warunkiem zdrowia i funkcjonalności stawów. Jest wytwarzany w granicach chrząstek, skąd trafia następnie do płynu stawowego przez synowiocyty, czyli komórki błony maziowej torebki stawowej. Głównym zadaniem kwasu hialuronowego jest zapewnienie sprężystości i odporności stawów, co jest niezbędne dla zachowania ich ruchomości przez wiele lat. Jednakże już w okolicach 25 roku życia synteza hialuronianu sodu stopniowo zanika. Niedobór kwasu hialuronowego wywiera szkodliwy wpływ na stawy kolanowe. W niedługim czasie może doprowadzić do pojawienia się dyskomfortu, przewlekłych dolegliwości bólowych i zanikania elastyczności struktur stawowych. 

Terapia kwasem hialuronowym. Zastrzyk czy tabletka? 

Obecnie kwas hialuronowy znajduje powszechne zastosowanie w ograniczaniu bólu i przywracaniu sprężystości stawów w licznych dolegliwościach i schorzeniach. Preparaty, które go zawierają, występują pod różnymi postaciami. Zastrzyk czy tabletka? Jaki kwas hialuronowy na stawy kolanowe jest najlepszy? 

Największą skutecznością wyróżniają się zastrzyki, które są powszechnie stosowane w łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Preparaty w postaci tabletek to suplementy diety. Przyjmowane doustnie, najpierw trafiają do układu pokarmowego, a dopiero stamtąd do układu krwionośnego, co znacznie ogranicza ich przyswajalność. Należy także pamiętać o tym, że poszczególne preparaty w tabletkach różnią się zawartością kwasu hialuronowego, a także jego rodzajem. Zazwyczaj stanowi on jedynie pojedynczy składnik złożonej formuły, co nie pozostaje bez wpływu na efektywność suplementu. 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zastrzyków, czyli wiskosuplementacji, która jest rekomendowaną przez American College of Rheumatology metodą niechirurgicznego leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Polega ona na bezpośrednim podaniu kwasu hialuronowego do jamy stawowej. Iniekcja preparatu ma na celu zwiększenie ruchomości stawu, zniwelowanie obrzęku, a także złagodzenie bólu i dyskomfortu. Zastrzyki z kwasem hialuronowym na stawy kolanowe dostępne pod adresem: https://www.activlab.pl/pl/c/Iniekcje-dostawowe/526 stosuje się głównie wtedy, gdy wcześniejsze formy terapii nie przyniosły pożądanych rezultatów. Wspierają odbudowę chrząstki i pomagają ograniczyć tarcie, tworząc skuteczną warstwę ochronną. Zapewniają także odpowiednie odżywienie i poprawiają elastyczność płynu stawowego, który odzyskuje niezbędną lepkość do prawidłowego funkcjonowania. 

Kiedy stosuje się zastrzyki z kwasem hialuronowym na stawy kolanowe? Decyzja o rozpoczęciu terapii należy do lekarza prowadzącego. Najważniejszymi wskazaniami do wiskosuplementacji są zarówno choroba zwyrodnieniowa stawów, jak i przeciążenia kończyny dolnej, czy urazy. Jednakże, aby utrzymać poprawę komfortu życia pacjenta na dłużej, zabiegi należy regularnie powtarzać. Zastrzyki, podobnie jak inne metody, nie gwarantują trwałego efektu leczniczego. 

Kwas hialuronowy - ulga dla stawów kolanowych

Terapia kwasem hialuronowym pozytywnie wpływa na stawy kolanowe, przyczyniając się do znacznej poprawy jakości życia. Obecnie preparaty są dostępne w różnych formach, od maści, przez tabletki, aż po zastrzyki. Jednakże nie wszystkie z nich przynoszą równomierne efekty. Choć tabletki mogą wesprzeć prawidłową pracę stawów, to w przypadku poważnych chorób i nasilonych dolegliwości największą skutecznością wykazują się zastrzyki. Iniekcja kwasu hialuronowego łagodzi ból i zwiększa ruchomość, przekładając się na widoczną poprawę komfortu pacjenta. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%