Zamknij

Co szkodzi zębom?

art. sponsorowany + 11:41, 18.03.2024 Aktualizacja: 11:42, 18.03.2024

Zdrowe, białe zęby to podstawa pięknego uśmiechu i ogólnego dobrego samopoczucia. Jednak niektóre czynniki mogą prowadzić do osłabienia i uszkodzenia naszych zębów, co z kolei może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych jamy ustnej. Dlatego ważne jest, abyśmy zrozumieli, co szkodzi naszym zębom i za wszelką cenę unikali tych błędów.

Wrogowie zębów nr 1 - cukry i kwasy

Spożywanie nadmiernych ilości cukru jest jednym z głównych czynników szkodliwych dla zdrowia zębów. Dla bakterii w jamie ustnej cukier jest świetną pożywką. Korzystne dla nich warunki prowadzą w konsekwencji do produkcji sporej ilości kwasów, które powodują erozję szkliwa.

Osłabienie warstwy zewnętrznej zębów prowadzi do rozwoju próchnicy. Dlatego ograniczenie spożycia słodyczy, napojów gazowanych i kwasowych produktów spożywczych może znacząco przyczynić się do utrzymania zdrowych zębów.

Niedokładna higiena jamy ustnej

Zaniedbania higieny jamy ustnej, w tym niedokładne szczotkowanie zębów może prowadzić do gromadzenia się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. To z kolei może przyczynia się do rozwoju chorób przyzębia, takich jak zapalenie dziąseł i paradontoza. Dlatego przypominamy – prawidłowa higiena jamy ustnej obejmuje mycie zębów minimum dwa razy dziennie.

Szczotkowanie przez dwie minuty codziennie rano i wieczorem, jest absolutną i bezdyskusyjną podstawą. Takich nawyków powinniśmy uczyć nasze dzieci od najmłodszych lat. Więcej wskazówek o tym jak zapobiegać próchnicy u dzieci znajdziesz w tym poradniku: https://www.dentilove.pl/blog/prochnica-u-dziecka-przyczyny-leczenie-i-profilaktyka.

Brak nici dentystycznej lub podobnych akcesoriów

Jeśli mimo szczotkowania zębów, podczas kontroli u dentysty okazuje się, że powstają nowe ubytki, winę za to może ponosić zlekceważenie nici dentystycznej. Między zębami pozostają resztki pokarmów, które trudno wydobyć przy użyciu szczoteczki.

Zalegające pozostałości sprzyjają namnażaniu się bakterii. Dlatego warto włączyć do swoich codziennych nawyków coś, co oczyści ciasne szczeliny między zębami. Jeśli nić dentystyczna jest dla Ciebie kłopotliwa, możesz wybrać inny typ akcesoriów. Doskonale sprawdzają się do tego:

- taśmy dentystyczne

- flossery

- szczoteczki międzyzębowe

- irygator do zębów

Bruksizm – a czy Ty zgrzytasz zębami?

Bruksizm to poważna przypadłość, która ma bardzo negatywny wpływ na stan zębów. Pospolicie nazywamy to zjawisko zgrzytaniem zębami i z reguły dowiadujemy się o nim od współdomowników, bo mocne zaciskanie szczęki i żuchwy wywołuje charakterystyczny odgłos. Robimy to nieświadomie przez sen. Skutki tego bywają bardzo przykre, bowiem szkliwo ulega wtedy szybkiemu starciu i może prowadzić do pęknięć.

Naruszona struktura zęba jest przyczyną nadwrażliwości i zwiększa ryzyko próchnicy. Jak temu zaradzić? Najszybszą pomocą może być szyna relaksacyjna, czyli bezbarwna i wytrzymała nakładka na zęby. Fizycznie chroni je przed ścieraniem i naciskiem. Ale warto przemyśleć pierwotne przyczyny odruchu zgrzytania zębami. Jeśli problem tkwi w nieradzeniu sobie ze stresem i napięciami nerwowymi – warto zgłosić się o pomoc do specjalisty.

Zbyt mocne szorowanie zębów

Czy można myć zęby zbyt mocno? To zaskakujące, ale tak. Silne szorowanie twardą szczoteczką może uszkodzić szkliwo. Dlatego zwracaj uwagę jaki typ włosia ma Twoja szczoteczka. Miękkie włókna są bezpieczne także dla wrażliwych dziąseł, więc jeśli zdarza Ci się wypluć po umyciu zębów pastę z krwią – koniecznie zmień swoje akcesoria do higieny jamy ustnej. Polecamy wysokiej klasy szczoteczki Curaprox.

Brak regularnych wizyt u dentysty

Regularne kontrole u dentysty są niezwykle ważne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej, ponieważ tylko lekarz jest w stanie wykryć początki próchnicy, których sami w lustrze nie dostrzeżemy. Czekasz z wizytą na pierwsze objawy bólowe? Może być już za późno za uratowanie zęba. Koszty leczenia są wówczas o wiele wyższe i ryzykujesz powikłania.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%