Zamknij

Badania wzroku u dzieci - co warto wiedzieć o ich przebiegu?

Artykuł sponsorowany 16:27, 21.07.2025 Aktualizacja: 16:27, 21.07.2025
Skomentuj Unsplash Unsplash

Prawidłowe widzenie ma wpływ na rozwój dziecka i jego codzienne funkcjonowanie. W pierwszych latach życia wzrok rozwija się bardzo szybko. Dlatego warto regularnie go kontrolować. Sprawdź, co warto wiedzieć o badaniu wzroku dziecka?

Czy badanie okulistyczne jest wystarczające?

Proces widzenia jest niezwykle złożony. Badanie wzroku, poza sprawdzeniem zdrowia oczu i ostrości widzenia, powinno obejmować także ocenę stanu akomodacji i widzenia obuocznego u dziecka. Odstępstwa od normy w tym zakresie mogą skutkować wystąpieniem dolegliwości, nawet mimo odpowiedniego skorygowania wady wzroku. Dlatego najpełniejsza opieka nad oczami dziecka będzie bazowała na współpracy okulistów i optometrystów.

Jak przygotować dziecko na badanie wzroku?

Badanie wzroku nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed wizytą u specjalisty warto opowiedzieć dziecku, jak przebiega takie badanie.

Na wizytę dobrze zabrać ze sobą dokumentację dotyczącą zdrowia dziecka i przebiegu ciąży. Jeśli maluch nosi lub nosił okulary, także dotychczasowe wyniki badań wzroku.

Jak wygląda badanie wzroku?

Badanie wzroku jest złożone i składa się z wielu procedur, do których należą: wywiad, wstępne badanie wielkości wady wzroku z wykorzystaniem autorefraktometru i/lub skiaskopu, badanie ostrości wzroku i dobór korekcji, badanie akomodacji i widzenia obuocznego, badania stanu zdrowia oczu. Z tego powodu może ono trwać kilkadziesiąt minut.

Badania wzroku u dziecka wymagają podania kropli rozszerzających źrenice i rozluźniających akomodację. Dzięki temu możliwe jest zmierzenie pełnej wady wzroku oraz dokładne obejrzenie siatkówki oka. Podanie kropli może wiązać się z dyskomfortem, a po badaniu skutkować niewyraźnym widzeniem z bliska i nadwrażliwością na światło.

Komputerowe badanie wzroku u dzieci

Komputerowe badanie wzroku to metoda, która umożliwia szybki i bezbolesny pomiar wielkości wady wzroku. Jednak wynik tego badania nie jest wystarczający do przepisania korekcji okularowej, zwłaszcza u dzieci. Może być obarczony błędem, wynikającym z dużych zdolności akomodacyjnych u młodych osób. Konieczne jest przeprowadzenie pełnego badania wzroku oraz zastosowanie kropli porażających akomodację.

Badanie wady wzroku

Ostrość widzenia dziecka ocenia się wykorzystując specjalne tablice lub wyświetlając obiekty na ekranie. U młodszych dzieci stosuje się tablice obrazkowe, u starszych - z cyframi i literami.

Jeśli wyniki pomiaru ostrości wzroku odbiegają od normy, specjalista dobiera korekcję okularową wykorzystując soczewki z kasety okulistycznej lub za pomocą foroptera. U młodszych dzieci i niemowląt korekcję wprowadza się na podstawie badań obiektywnych - skiaskopii lub badania komputerowego. Maluchy nie powiedzą, jak widzą, stąd dobranie mocy okularów na podstawie ich subiektywnych odpowiedzi, nie jest możliwe.

Po badaniu refrakcji wykonywane są badania akomodacji oraz widzenia obuocznego.

Badanie zdrowia oczu

Niezwykle ważnym aspektem badania okulistycznego jest ocena zdrowia narządu wzroku. Okulista ogląda struktury oka za pomocą lampy szczelinowej i sprawdza czy występują odstępstwa od normy. Ocena zdrowia oczu może obejmować różne badania, poza badaniem w lampie szczelinowej, także oftalmoskopię czy badanie OCT, zależnie od potrzeb i możliwości wykonania danego badania u dziecka. Takie pomiary umożliwiają wykrycie chorób oczu, m.in. zaćmy czy jaskry, które mogą występować także u dzieci.

Kiedy zbadać wzrok dziecka?

Badania wzroku dziecka warto wykonywać regularnie, co 6-12 miesięcy lub według zaleceń specjalisty, zaczynając od badania w pierwszym roku życia. Układ wzrokowy osób młodych jest bardzo elastyczny, dzięki temu może kompensować wadę wzroku i nie dawać żadnych objawów w codziennym funkcjonowaniu. Ponadto dzieci mogą nie być świadome, że widzą niewyraźnie i że można widzieć lepiej.

Natomiast, jeśli zauważymy nieprawidłowe objawy, należy jak najszybciej wykonać badanie wzroku. Co powinno nas zaniepokoić w widzeniu dziecka? Więcej o wzroku dzieci przeczytasz na https://mamwzrokok.pl/.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%