Zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze w domu negatywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców. W okresie grzewczym i podczas korzystania z klimatyzacji często wilgotność powietrza wyraźnie spada, co wpływa na zdrowie. Podobnie dzieje się, gdy wody w powietrzu jest wyraźnie za dużo. Jakie są tego skutki?
Skrajne wartości wilgotności niosą negatywne skutki dla zdrowia fizycznego, psychicznego i samopoczucia. Warto więc przemyśleć, jak wilgotność w domu wpływa na Twoje zdrowie i co możesz zrobić, aby zapewnić optymalne warunki w najbliższym otoczeniu. O czym warto pamiętać?
Wilgotność powyżej 60% nie jest zbyt korzystna dla zdrowia człowieka i wpływa na organizm na wiele sposobów. Prowadzi do problemów z oddychaniem i ogranicza możliwości fizyczne. W niekorzystnych warunkach trudniej złapać oddech i dużo trudniej znieść wysiłek. Nadmiar wilgoci sprzyja występowaniu reumatyzmu, ale to nie wszystko. Wilgoć prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów na ścianach.
Sprawdź: Mokra ściana wewnętrzna – co zrobić?
Pojawienie się szkodliwych grzybów to utrapienie dla alergików, ale nie tylko oni są narażeni. Bóle głowy, stawów, a nawet bezpłodność, to skutki działania pleśni na organizm domowników. Warto więc podjąć natychmiastowe działania, gdy zauważysz, że ściany wewnątrz domu są mokre lub w zakamarkach zaczyna pojawiać się pleśń.
Niedostateczna wilgotność powietrza w domu wywołuje szereg niekorzystnych reakcji w organizmie, mających istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Wraz z obniżeniem poziomu wilgotności, błony śluzowe w nosie i gardle ulegają wysuszeniu, co prowadzi do utraty ich naturalnej ochrony. Konsekwencją tego zjawiska jest zwiększone ryzyko infekcji, gdyż obniżona odporność śluzówek sprawia, że organizm staje się bardziej podatny na różnorodne patogeny.
Objawami zbyt suchej atmosfery są często ból gardła i kaszel, wynikające z przesuszenia śluzówek dróg oddechowych. Dodatkowo suchość skóry staje się powszechnym problemem, co może prowadzić do swędzenia, stanów zapalnych oraz nasilonych objawów alergicznych, szczególnie u osób podatnych na tego typu reakcje.
Jeżeli chcesz utrzymać zdrowe i komfortowe środowisko w swoim mieszkaniu lub domu, postaraj się zadbać o optymalny poziom wilgoci. Niektóre działania możesz podjąć bez wydawania pieniędzy, a inne mogą wiązać się z pewnymi kosztami.
Praktyczne kroki, które ułatwią Ci kontrolowanie wilgotności w pomieszczeniach:
Zdarza się, że wilgoć pojawia się w związku z uszkodzeniem izolacji lub jest wynikiem zalania. W takich sytuacjach konieczne może być wsparcie doświadczonej firmy, która zabezpieczy nieruchomość przed wilgocią. Największym wydatkiem jest z kolei odkopanie fundamentów i zabezpieczenie ich przed działaniem wody. Zanim jednak podejmiesz jakiekolwiek działania, znajdź główną przyczynę wilgoci i dopiero wtedy zaplanuj kolejne kroki. Pamiętaj, robisz to dla własnego zdrowia!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz