Zamknij

Pozwolenie na budowę hali stalowej - kilka podstawowych zasad

. + 13:13, 18.01.2024 Aktualizacja: 13:13, 18.01.2024
Skomentuj

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, budowa hali stalowej wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Hala stalowa podlega bowiem określonym zasadom i przepisom, których należy przestrzegać zarówno w procesie planowania i projektowania, jak i samej budowy. O czym zatem należy tutaj w szczególności pamiętać? Zapraszamy do lektury!

Zadbaj o plan architektoniczny

Hale stalowe - borga.pl to konstrukcje przemysłowe wykonane głównie z elementów stalowych. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością, elastycznością projektowania oraz relatywnie szybkim czasem budowy w porównaniu z tradycyjnymi konstrukcjami. Przeznaczenie hal stalowych obejmuje szeroki zakres zastosowań, takich jak magazyny, hale produkcyjne, centra logistyczne czy nawet hale sportowe.

Budowa takich obiektów to proces wieloetapowy, wymagający starannego przygotowania formalnego i technicznego. Pierwszym znaczącym krokiem jest opracowanie koncepcji architektonicznej. W dokumencie tym określa się m.in. planowaną wielkość obiektu, liczbę pracowników, rodzaj materiałów i technologię produkcji.

Warto tutaj dodać, że plan architektoniczny powinien składać się z dwóch części. Pierwsza z nich to część opisowa, w której zawarte zostaną dane dotyczące materiałów i obliczeń obciążeniowych. W drugiej części tj. części wykonawczej uwzględnia się z kolei proces powstawania hali. 

Wniosek o decyzję o warunkach zabudowy 

Decyzja o warunkach zabudowy dotyczy jedynie tych terenów, które nie zostały objęte tzw. miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli zatem hala stalowa ma powstać na obszarze, który został takim planem objęty, to konieczne jest złożenie stosownego wniosku. W takim dokumencie określa się m.in.: 

  • funkcję hali,
  • wysokość budynków oraz powierzchnię zabudowy,
  • projekt wewnętrznych oraz zewnętrznych instalacji sanitarnych,
  • instalacje technologiczne (np. elektryczność, wentylacja)
  • system odprowadzania zanieczyszczeń, 
  • sposób ogrzewania obiektu, 
  • sposób zasilania obiektu w wodę,
  • projekt drogowy. 

Co jeszcze warto wiedzieć? 

We wniosku o pozwolenie na budowę hali stalowe powinny się też znaleźć takie dokumenty, jak np. mapa projektowa, wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków i sposób przyłączenia mediów. Dokument zostaje później złożony do starostwa powiatowego, które ma 65 dni na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji. 

Dobrze też wiedzieć, że niektóre rodzaje konstrukcji umożliwiają ich wzniesienie bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Istnieją bowiem sytuacje, w których wystarczy jedynie zgłosić zamiar budowy. Uzależnione jest to od okresu, przez jaki planowana konstrukcja będzie użytkowana.

Zgłoszenie jest wystarczające w przypadku hal stalowych, które będą wykorzystywane przez okres do 180 dni, czyli przez jeden sezon. W takiej sytuacji należy złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie, pamiętając o tym, że konstrukcja będzie musiała zostać zdemontowana lub przeniesiona w inne miejsce po upływie 180 dni. 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%