Zbliżające się ostatnie dni grudnia są świetną okazją do tego, by zastanowić się nad podsumowaniem swojego biznesu. Wówczas każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą jest zobowiązana do tego, by prawidłowo rozliczyć rachunki i nie tylko raz zastanowić się nad tym, nad czym pracować w kolejnym roku.
Nie tylko przez cały rok na bieżąco, ale szczególnie na jego koniec należy mieć na uwadze to, by rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, ZUS-em oraz prawidłowo zamknąć księgi rachunkowe.
Ostatnie dni grudnia są genialnym czasem na to, by dokonać rozliczenia podatkowego. Każdy przedsiębiorca musi przedstawić roczne rozliczenie podatkowe. Aby wykonać to poprawnie, bardzo ważne jest to, by przeanalizować wszystkie sprzedaże, zakupy oraz sprawdzić, czy VAT, podatek dochodowy i opłaty lokalne są poprawnie rozliczone śródrocznie.
Nie zaszkodzi mieć na względzie także możliwość sprawdzenia ulg podatkowych, które mogą przysługiwać danemu przedsiębiorcy. Genialnym rozwiązaniem będzie także dokonanie korekt w sytuacji, gdy w ciągu roku pojawiały się jakieś błędy w księgowaniu lub fakturach. Naprawienie wszelkich niedociągnięć leży w interesie przedsiębiorcy, gdyż dzięki temu nie będzie miał żadnych problemów urzędowych.
Sprawozdania finansowe przedstawiane przez przedsiębiorcę muszą:
- być zdane przed zakończeniem roku kalendarzowego,
- składać się z rachunku zysków i strat, bilansy oraz informacji dotyczących przepływów pieniężnych,
- być rzetelne.
Dokładne przygotowanie bilansu pozwoli dostrzec to, co firma posiada oraz co jeszcze wymaga.
Analiza finansowa firmy może być wykonywana nie tylko przed zakończeniem roku kalendarzowego. Jest to idealna okazja do tego, by móc sprawdzić, jaka jest analiza finansowa firmy. Ma ona kluczowe znaczenie w momencie, gdy w biznesie planowane są następne inwestycje i chce się mieć na względzie także strategię rozwoju.
Jeżeli dany przedsiębiorca zastanawia się nad tym w jaki sposób uniknąć błędów przy zamykaniu roku podatkowego, istotne będzie dla niego zapoznanie się z materiałem: https://www.youtube.com/watch?v=91GYOu-3feY
Już od samego początku nie można dopuścić do zaniedbania terminowego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, w skład którego wchodzą ubezpieczenia: wypadkowe, rentowe, emerytalne, zdrowotne oraz składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Różne firmy nie muszą mieć takich samych składek, gdyż są one zależne od:
- wysokości osiąganego dochodu,
- formy prawnej.
Koniec roku kalendarzowego jest świetną okazją do tego, by sprawdzić, czy wszystkie zaległości zostały opłacone. Opóźnienie może doprowadzić do zapłaty odsetek lub wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
Idealnie jest także mieć świadomość związaną z tym, że składki ZUS, przepisy i warunki są zmienne. Nie zaszkodzi więc skorzystać z usług profesjonalistów, którzy są z tym wszystkim na bieżąco. Sprawdzenie tego, jak zmieni się wysokość składki ZUS w 2024 roku dla osób prowadzących przedsiębiorstwo, możliwe jest pod linkiem: https://www.ifirma.pl/blog/skladki-zus-2024-podwyzka-skladek-zus-od-nowego-roku.html
Na czym polega zamknięcie ksiąg rachunkowych na koniec roku? Przede wszystkim są to:
- sprawdzenie stanu zapasów, należności, środków stałych, zobowiązań i wartości niematerialnych oraz prawnych,
- inwentaryzacja wszystkich aktywów i pasywów
Inwentaryzacja każdorazowo musi być realizowana rzetelnie. Dzięki takiemu działaniu można przygotować bilans. Jest to podstawowy dokument finansowy, na podstawie którego znany jest stan majątkowy na dzień zamknięcia ksiąg.
Prowadzenie własnego biznesu sprawia, że nie sposób znać się na wszystkim i być na bieżąco. Pomocą jest skorzystanie z
Można mieć na względzie także to, że wszystkimi formalnościami nie należy zajmować się samodzielnie. Zamykanie roku kalendarzowego usług doświadczonych ekspertów, także w przypadku rozliczenia. Najlepszą księgowość online możesz znaleźć na Ifirma pod linkiem https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online,
Od samego początku ważne jest zadbanie o to, by wszelkie rozliczenia były prawidłowe. Nie można pozwolić sobie na dopuszczenie do konsekwencji finansowych lub prawnych. Jest to możliwe dzięki korzystaniu z pomocy doświadczonych osób. Wówczas nie będzie żadnego problemu np. z błędnym naliczeniem podatku do zapłaty.
Koniec roku kalendarzowego to dobry moment na analizę wyników finansowych przedsiębiorstwa oraz rozpoczęcie planowania na przyszły rok. Wówczas:
- należy zastanowić się nad tym co przynosiło największe zyski,
- wyeliminować dziedziny, które są nierentowne lub popracować nad ich zmianą.
Bez żadnego sensu jest zajmowanie się takimi działaniami, które są nierentowne lub też jeszcze trzeba do nich dokładać, by w ogóle mogły zaistnieć w danym biznesie.
Przy działalności nierejestrowanej osoba prowadząca taki biznes jeszcze dokładniej musi sprawdzać, czy wszystkie transakcje zostały prawidłowo zarejestrowane. Nie można zapominać także o zadbaniu o to, by dana działalność spełniała wszelkie kryteria prawne. Nie można zapominać także o dokumentowaniu wszystkich dochodów oraz wydatków we właściwy sposób.
Istotne jest także to, żeby wszelkie zobowiązania podatkowe oraz składki ubezpieczeniowe zostały prawidłowo rozliczone.
Działalność nierejestrowana związana jest także z kluczowym poprawnym prowadzeniem ewidencji finansowej. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest posiadanie kompletnego zapisu wszystkich operacji gospodarczych. Jest to świetna okazja nie tylko do prawidłowego rozliczenia podatkowego biznesu, ale także jeszcze lepszego planowania finansów oraz rozwoju własnej działalności.
Pierwsze kroki przy rejestracji firmy zajmują dość dużo czasu. Ważne jest jednak zwrócenie uwagi na to, iż jest to wyłącznie zazwyczaj jednorazowe działanie. W tym celu należy:
- wybrać formę prawną działalności,
- zgłosić firmę do urzędu skarbowego oraz do ZUS-u,
- w niektórych branżach uzyskać licencję oraz pozwolenia na konkretne działania, czy sprzedaż towaru.
W momencie, gdy zna się już termin założenia firmy, można mieć na uwadze skorzystanie z bezpłatnych konsultacji. Są one oferowane przez ekspertów Ifirma i mają na celu pomoc w procesie rejestracji firmy: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy
Niezwykle istotne jest także wybranie formy prawnej, w związku z którą zmienny jest zakres odpowiedzialności prawnej, sposób prowadzenia księgowości oraz obowiązki podatkowe.
Najpopularniejsze formy to:
- jednoosobowa działalność gospodarcza,
- spółka cywilna,
- spółka z o.o.,
- spółka akcyjna.
Każda z powyższych form różni się od innych wymogami i korzyściami.
Kolejnym krokiem jest zgłoszenie firmy do urzędów. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej formalności dopełniane są w CEIDG. W momencie, gdy zakładana jest spółka — w Krajowym Rejestrze Sądowym. Każdorazowo obowiązkowe jest zgłoszenie firmy do urzędu skarbowego i ZUS-u.
Nadprogramowym działaniem, które jest konieczne w niektórych branżach, jest wnioskowanie o uzyskanie specjalnych zezwoleń lub licencji. Znajdują one zastosowanie np. w branży gastronomicznej, transportowej oraz budowlanej.
Dokonanie niezbędnych rozliczeń oraz podsumowań jest zazwyczaj realizowane na koniec roku kalendarzowego. Sumienne wykonanie swoich obowiązków w tym zakresie pozwoli:
- lepiej zaplanować nowy rok,
- wyeliminować działania, które nie przynoszą zysku.
Bardzo ważne są także terminowe opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne oraz dokładne rozliczenie podatkowe. Istotne jest także staranne zamknięcie ksiąg rachunkowych. Przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej należy mieć na uwadze podjęcie konkretnych działań, dzięki którym spełni się przestrzeganie przepisów obowiązkowych przy procesie rejestracji firmy.
Obecnie nie ma żadnego problemu z korzystaniem także z bezpłatnych źródeł. Należy do nich darmowy e-book, który skupia się na obowiązkach przedsiębiorcy, które musi on wykonać na przełomie roku. Bezpłatny materiał znajduje się pod linkiem: https://www.ifirma.pl/ebook/obowiazki-przedsiebiorcy-na-przelomie-roku Grudniowe działanie z jego pomocą przebiegnie jeszcze sprawniej. Dodatkowo to działanie pozwoli na jeszcze lepsze przygotowanie się na biznesowy kolejny rok kalendarzowy.
Właściciel biznesu każdorazowo ma na uwadze to, by prowadzony przez niego biznes nie stał w miejscu, dodatkowo się rozwijał i był dochodowy. Istotne w jego rozwoju jest to, by nie dopuszczać do zaniedbań także w punktach, które zostały wymienione powyżej. Kluczowe są tutaj rzetelność oraz terminowość. Nie powinno dopuszczać się do tego, by przez własne zaniedbania ponosić konsekwencje finansowe lub karne związane z działaniami, które spokojnie można było wykonać samodzielnie lub też zlecić to specjalistom z danej dziedziny.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz