Styropian jest popularnym i powszechnie stosowanym do ocieplania materiałem termoizolacyjnym. Jest szczególnie ceniony za świetne parametry cieplne i bardzo dobrą odporność na wysokie temperatury. W hurtowniach budowlanych jest sprzedawany w paczkach w formie płyt o ściśle określonej długości, szerokości i grubości. Wybierając styropian, zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów i koniecznie sprawdź wysokość i długość ścian, które zamierzasz ocieplać. Oszacowanie potrzebnej ilości materiału nie jest trudne i wymaga znajomości podstawowego wzoru, pod który podstawia się potrzebne wartości.
W hurtowniach budowlanych znajdziemy najczęściej w postaci płyt, które mają określone wymiary. Kupując styropian, należy zwrócić uwagę na jego objętość, którą wyraża się w metrach sześciennych. Płyty styropianowe najczęściej znajdziemy o standardowej długości 1000 mm x 500 mm i grubości od 10 mm, których boki mają płaskie lub frezowane wykończenie. Płyty o takich wymiarach wystarczają do pokrycia 0,5 m2 powierzchni. Styropian typu EPS występuje w postaci bloków o wielkości mniej więcej 6 m3, które są cięte pod konkretne zamówienie na zamówioną przez klienta grubość. Zwykle jednak płyty styropianowe są sprzedawane w standardowych wymiarach i płaskich krawędziach o grubości od 2 do 30 centymetrów. Bez względu jednak na grubość styropianu w poszczególnych opakowaniach, ich cena pozostaje ta sama, ponieważ każda z nich zawiera dokładnie taką samą objętość materiału.
Zanim złożymy zamówienie na konkretną ilość płyt styropianowych, konieczne będzie bardzo precyzyjne zmierzenie wysokości i długości każdej ściany. Następnie otrzymane wartości należy pomnożyć przez siebie, aby otrzymać wartość powierzchni wyrażonej w metrach kwadratowych. Na końcu, otrzymaną wartość mnożymy przez grubość styropianu, który wybraliśmy do ocieplenia. Zdarza się, że wykonawcy w celu rozliczenie wykonanych prac ociepleniowych, wymierzają powierzchnię ocieplonych ścian już po przyklejeniu do nich styropianu, co zawyża powierzchnię o wybraną grubość samego materiału. Pamiętajmy, że takie pomiary należy przeprowadzać przed rozpoczęciem prac montażowych.
Podsumowując, jeśli grubość wybranego do ocieplenia budynku styropianu wynosi 10 cm, a powierzchnia budynku 150 m2, to objętość styropianu, po podstawieniu wspomnianych wartości, będzie wynosić 15 m3, co daje 50 opakowań płyt styropianowych.
Do obliczenia powierzchni do ocieplenia ścian poddasza będzie potrzebny wzór na pole trójkąta ½ x a x h. Ocieplając poddasze użytkowe, możemy rozważyć ocieplenie dachu styropianem od zewnętrznej strony bez konieczności montowania materiału od wewnątrz między krokwiami i pod nimi. Ułożona warstwa ocieplenia zapewnia bardzo skuteczną izolację, która zmniejsza straty ciepła i zapobiega przemarzaniu elementów konstrukcyjnych. Dobrze sprawdzą się zarówno płyty EPS 100, jak i EPS 200 o grubości w przedziale 10 mm - 250 mm.
Dla obliczenia powierzchni do ocieplenia parteru, mnożymy długości dwóch różnych boków parteru. Stosujemy zwykle płyty styropianowe o minimalnej grubości 10 cm, dzięki czemu uzyskujemy jedną warstwę materiału izolacyjnego, lub płyty styropianowe o grubości 5 cm ułożone dwuwarstwowo. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku styropian EPS 100 oraz polistyren ekstrudowany XPS, a także pianka PIR.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz