Zamknij

Bitcoin i przestępczość: Analiza związku między kryptowalutami a działalnością nielegalną

. + 13:19, 11.07.2023 Aktualizacja: 13:19, 11.07.2023
Skomentuj

W ostatnich latach bitcoin i inne kryptowaluty stały się nieodłącznym elementem współczesnego świata finansów. Ich popularność i rosnące zainteresowanie ze strony inwestorów, jak i osób poszukujących alternatywnych form płatności, są niezaprzeczalne. Jednak wraz z dynamicznym rozwojem kryptowalut pojawiają się także obawy dotyczące ich potencjalnego związku z przestępczością.

Bitcoin: Krótka charakterystyka i popularność

Bitcoin, wprowadzony na rynek w 2009 roku przez osobę (lub grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitcoin), jest najbardziej znaną i rozpoznawalną kryptowalutą na świecie. Opiera się na innowacyjnej technologii blockchain, która zapewnia bezpieczeństwo i anonimowość transakcji. Bitcoin zyskał popularność jako forma alternatywnego systemu płatności, umożliwiającego szybkie i tanie przekazywanie wartości na całym świecie.

Przestępczość a bitcoin: Kontrowersje i wyzwania

Nie można ignorować faktu, że bitcoin (BTC, XTB), podobnie jak każda waluta na świecie, może być wykorzystywany w celach nielegalnych. Przestępcy często korzystają z anonimowości, jaką oferują kryptowaluty, do przeprowadzania transakcji niezwiązanych z legalnym rynkiem.

Bitcoin ta jest również łączony z tajemniczym światem Darkweb - to ukryta część internetu niedostępna dla przeglądarek internetowych tradycyjnie używanych przez ogół społeczeństwa. Jest to miejsce, gdzie przeważa anonimowość i swoiste bezpieczeństwo, a transakcje nie są bezpośrednio powiązane z tożsamością konkretnych użytkowników. Pranie pieniędzy, handel narkotykami, bronią czy tzw. żywym towarem, wymuszanie okupu czy oszustwa finansowe to tylko niektóre przykłady przestępstw związanych z wykorzystaniem kryptowalut, a mających miejsce za pośrednictwem Darkweb.

Bitcoin a prawo w Polsce: Przepisy AML

Przestępczość związana z kryptowalutami stanowi coraz większe wyzwanie, dlatego organy międzynarodowe, unijne i krajowe wprowadzają nowe przepisy dla podmiotów związanych z tą branżą. W Polsce, ustawą AML(z ang. Anti-Money Laundering) z 2018 roku, walory cyfrowe zostały uwzględnione w katalogu instytucji obowiązanych. Kantory, giełdy kryptowalutowe i podmioty oferujące portfele kryptowalutowe mają obowiązek przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Obowiązki te obejmują m.in. rejestrację, wyznaczenie osób odpowiedzialnych za AML, ocenę ryzyka, stosowanie procedur wewnętrznych, wprowadzenie środków bezpieczeństwa finansowego, szkolenia pracowników oraz współpracę z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.
(źródło: https://www.iaml.com.pl/wiedza/kryptowaluty-a-aml/)

Kup bitcoin na Exmo - legalne wykorzystanie kryptowalut

Należy pamiętać, że kryptowaluty mają również legalne zastosowania. Platformy handlowe, takie jak Exmo, umożliwiają inwestorom legalny zakup i sprzedaż bitcoinów. Wystarczy zarejestrować się na platformie, założyć konto i przeprowadzić transakcje zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Kupowanie BTC na legalnych giełdach jest jednym ze sposobów, w jaki można uczestniczyć w rozwoju rynku kryptowalut zgodnie z przepisami. Natomiast aby śledzić na bieżąco kurs bitcoina, wystarczy sprawdzać regularnie stronę https://exmo.com/pl/price-bitcoin.

Analiza związku między bitcoinem a przestępczością jest tematem złożonym i dyskusyjnym. Bitcoin, jako kryptowaluta, posiada zarówno potencjał do legalnego wykorzystania, jak i do działań niezgodnych z prawem. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tych zagrożeń i promować odpowiednie regulacje, które ograniczą możliwość wykorzystania kryptowalut do celów przestępczych.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%