Zamknij

Co przetwórstwo tworzyw sztucznych zmieni w Twojej firmie?

. + 13:48, 26.06.2023 Aktualizacja: 13:48, 26.06.2023
Skomentuj

Wykorzystanie potencjału wyrobów z plastiku może być świetnym sposobem na zyskanie przewagi konkurencyjnej w sektorze produkcyjnym. Przetwórstwo tworzyw sztucznych jest bardzo elastyczne dzięki różnym technologiom, które da się swobodnie dopasować do potrzeb sytuacyjnych — np. termoformowanie pozwala znacząco skrócić czas oczekiwania na wyprodukowanie wyrobu, z kolei wtryskiwanie zapewnia wysoką wydajność w wytwarzaniu na skalę masową. Wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki, dlatego wdrożenie elementów plastikowych do ciągu produkcyjnego może okazać się game changerem dla niejednego przedsiębiorstwa.

Co przetwórstwo tworzyw sztucznych zmieni w Twojej firmie?

Jednym z najtrudniejszych etapów w cyklu życia produktu jest faza prototypowa. Niekończąca się seria prób, zmian i testów wymaga często ogromnych nakładów kapitałowych, szczególnie w przypadku wyrobów o większych gabarytach. Przetwórstwo tworzyw sztucznych za pomocą technologii druku 3D pozwala przygotować krótkie serie produkcyjne, dzięki czemu idealnie nadaje się do prototypowania.

Tworzenie testowych wyrobów opisywaną metodą jest z jednej strony tanie, ponieważ odbywa się bez wykorzystania kosztownych form, a z drugiej strony pozwala uzyskać wyjątkowo skomplikowane kształty. Dowodem na to niech będzie fakt, że za pomocą druku 3D przygotowuje się nawet aplikacje dentystyczne i aparaty słuchowe. Technologia ta zapewnia więc nadzwyczajną jakość, która jest w stanie sprostać wysokim wymaganiom branży medycznej. Możliwość tworzenia i badania skomplikowanych prototypów ułatwi Twojej firmie pracę na etapie R&D, co przyniesie spore zyski w całym cyklu życia wyrobu.

Nie tylko prototypowanie

Po okresie testowym produkt musi jednak prędzej czy później trafić na rynek w większej ilości. Omawiana wcześniej opcja druku 3D byłaby tu kiepskim wyborem, na szczęście przetwórstwo tworzyw sztucznych oferuje również inne technologie, które zapewniają wysoką wydajność w produkcji masowej. Wśród najważniejszych należy tu wymienić termoformowanie i wtryskiwanie. Obie metody wymagają przygotowania form, co wiąże się ze sporymi nakładami początkowymi, ale dzięki wysokiej jakości wyrobów inwestycja bardzo szybko się zwraca. Jakie elementy wykonasz w swojej firmie za pomocą wspomnianych technologii?

Termoformowanie pozwala wytwarzać produkty z cienkimi ściankami, nawet jeśli mają one bardzo dużą powierzchnię. Równomierna grubość ścianki jest wymagana zarówno w niewielkich blistrach i tackach w branży spożywczej, jak i w wielkogabarytowych elementach maszyn przemysłowych. Poprzez termoformowanie wytwarza się pokrywy i obudowy urządzeń, a także opakowania o różnych rozmiarach.

Wtryskiwanie to kolejna technologia, która doskonale sprawdza się w produkcji masowej, a przy tym pozwala uzyskać bardzo skomplikowane elementy dzięki zastosowaniu wkładek. Takie rozwiązanie pozwala umieścić w pojedynczej części kilka materiałów. Jest to chętnie wykorzystywane szczególnie w branży motoryzacyjnej, gdzie poprzez wtryskiwanie uzyskuje się trwałe połączenia gumy z metalami, m.in. w sworzniach i przegubach.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%