Wybielanie zębów to jedna z mniej inwazyjnych procedur zabiegowych wykonywanych w ramach stomatologii estetycznej. Wiele osób zainteresowanych tym zabiegiem zastanawia się, czy proces wybielania zębów jest bezpieczny. Sprawdźmy, co sądzą na ten temat eksperci w tej dziedzinie.
Tak. Prawidłowo przeprowadzony zabieg wybielania zębów jest w pełni bezpieczną procedurą (np. wybielanie zębów Enel-Med). Zanim stomatolog wykona zabieg, ocenia stan uzębienia, dobierając odpowiednią metodę. Przykładowo, w razie stwierdzenia nadwrażliwości często stosuje się laserowe wybielanie zębów uznawane również za najszybszy sposób na poprawę estetyki uśmiechu. Zabieg trwa około 40-60 minut i pozwala od razu cieszyć się efektem.
Popularną i w pełni bezpieczną metodą jest również nakładkowe wybielanie zębów, które składa się z etapu:
Wybielanie zębów nakładkami (pod opieką specjalisty) pozwala rozjaśnić szkliwo nawet o kilka tonów. Tutaj musimy nieco uzbroić się w cierpliwość, ponieważ proces wybielania trwa 7-14 dni. Kolejny sposób to wybielanie zębów za pomocą lampy polimeryzacyjnej (zabieg trwa około 45 minut i jest to jednorazowa procedura).
Jak długo możemy cieszyć się efektami wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy od danego przypadku tj. stosowanej diety (przyjmowaniem pokarmów i napojów, które sprzyjają przebarwieniom), tego, czy pacjent np. pali papierosy oraz dbałości o higienę jamy ustnej. Należy tutaj zaznaczyć, że trwałość efektów jest również ściśle powiązana z metodą wybielania, na jaką się zdecydujemy.
Chcąc przedłużyć efekt śnieżnobiałego uśmiechu, warto ograniczyć z codziennego jadłospisu produkty spożywcze o właściwościach barwiących szkliwo, czyli m.in.:
Przez kilka dni po zabiegu u części pacjentów może występować nadwrażliwość zębów na gorące, zimne, kwaśne pokarmy i lekkie podrażnienie dziąseł. U niektórych osób mogą wystąpić też plamy i smugi na zębach, które mają związek ze stabilizacją koloru. Pamiętajmy, że są to objawy, które samoistnie mijają.
Oczywiście wybielanie zębów (bez względu na metodę) wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami. Jednym z najczęstszych czynników wykluczających możliwość wykonania tego zabiegu są zmiany próchnicze. Kuracja wybielająca nie jest możliwa również w przypadku stwierdzenia u pacjenta paradontozy oraz stanu zapalnego dziąseł. Wybielanie zębów nie jest też rekomendowane kobietom w ciąży i karmiących piersią. Procedura zabiegowa nie jest również przeprowadzana u osób poniżej 16. roku życia.
Jeśli chodzi o pozostałe przeciwwskazania, należy wymienić m.in.:
Wiele osób waha się, co wybrać – wybielanie zębów na własną rękę, czy może u stomatologa? Bezpieczniejszym wyjściem jest oddanie się pod opiekę doświadczonego specjalisty. Mimo iż na rynku znajdziemy mnóstwo past, żeli i pasków o działaniu wybielającym, stosując je, możemy przysporzyć sobie wielu problemów (m.in. uszkodzić szkliwo i doprowadzić do trwałej nadwrażliwości). Pamiętajmy też, że samodzielnie nie uzyskamy tak trwałego i skutecznego efektu finalnego, jak wybielając uśmiech w gabinecie.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/higiena-i-zabiegi-estetyczne/104683,wybielanie-zebow
0 0
Ja wybielałam zęby i była to najlepsza z możliwych decyzji. Teraz jeszcze bardziej o nie dbam niż kiedyś. Używam nawet szczoteczki sonicznej philips, a herbatę, kawę czy inne barwiące napoje popijam przez słomkę.