Inteligencja emocjonalna to istotna część naszej osobowości. Dzięki niej potrafimy być empatyczni, otwarci, tolerancyjni. Możemy ją rozwijać, podobnie jak wiedzę, przez całe życie. Doskonałym narzędziem do tego są książki.
Inteligencja emocjonalna to zdolność, którą nabywamy z wiekiem. Bardzo istotnym okresem w jej rozwoju jest wiek nastoletni.
Inteligencja emocjonalna to zdolność rozumienia własnych emocji, umiejętność ich wykorzystywania i zarządzania nimi. Dzięki tym kompetencjom lepiej radzimy sobie ze stresem, złością i strachem. Skuteczniej komunikujemy się z innymi, lepiej rozumiemy ich punkt widzenia, stajemy się bardziej tolerancyjni i empatyczni.
Pamiętasz kluczowe cytaty z Małego Księcia? To powiastka filozoficzna o empatii, odpowiedzialności, budowaniu relacji. Jedna z najmądrzejszych powieści, adresowana zarówno do dziecka, młodego jak i dorosłego czytelnika. Antoine de saint Exupery udowadnia w niej, jak piękne i złożone są relacje międzyludzkie.
Oczywiście nie tylko lektura Małego Księcia rozwija inteligencję emocjonalną. Bardzo wiele książek ma taki potencjał. Czytając je i wczuwając się w role bohaterów, niejako sami przeżywamy i odczuwamy ich emocje. Książki:
Książki pozwalają nam nieustannie wychodzić poza własny punkt widzenia. Uczą nas tym samym empatii, zaangażowania, tolerancji, pozwalają lepiej się komunikować. W tym kontekście jakże prawdziwe są słowa Umberto Eco: „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”.
Empatię rozwija czytanie przeróżnych książek. Choć dużo zależy od wieku, a także od wrażliwości i zainteresowań czytelnika, są takie utwory, dzięki którym wyjątkowo łatwo nabywamy zdolność do postawienia się w pozycji innych ludzi. Oprócz Małego Księcia warto sięgnąć na przykład po:
Nie w każdej z tych książek głównymi problemami są empatia, przyjaźń czy tolerancja. Mimo to uwrażliwiają czytelnika na różne kwestie, dlatego że pokazują motywacje poszczególnych bohaterów, ich dylematy i rozterki, a także skutki dokonywanych przez nich wyborów.
Parafrazując myśl Richarda Steela, że czytanie jest dla umysłu tak ważne, jak gimnastyka dla ciała, rozwijajmy nasze umysły i inteligencję. Kto czyta, nie błądzi!
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz