Zamknij

Dlaczego energia odnawialna w domu jest tak ważna?

. + 08:53, 09.12.2022 Aktualizacja: 08:53, 09.12.2022
Skomentuj

W XXI wieku kwestie związane z energetyką wysuwają się na pierwszy plan. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się OZE, czyli odnawialne źródła energii. Energia odnawialna jest nie tylko przedmiotem debaty publicznej, ale także skutecznym sposobem na przetrwanie trudnego okresu jesienno-zimowego. Dlaczego warto zainteresować się energią odnawialną i w jaki sposób wykorzystać ją do ogrzania naszych domów?

Energia odnawialna – co to takiego? Dlaczego energia odnawialna jest coraz popularniejsza?

W zasadzie nie powinno nikogo zaskakiwać, że energia odnawialna zyskuje na popularności. Czym właściwie jest energia odnawialna/odnawialne źródła energii? Wbrew pozorom, istota tego rozwiązania jest prosta. OZE to po prostu energia pochodząca z naturalnych źródeł, które można uzupełnić. Kategoria ta obejmuje m.in. energię:

  • słoneczną
  • wiatrowa,
  • wodną,
  • geotermalną.

Energia odnawialna ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi paliwami kopalnymi, takimi jak węgiel i ropa naftowa.

Po pierwsze, energia typu OZE jest przyjazna dla środowiska. Spalanie paliw kopalnych uwalnia do atmosfery szkodliwe gazy cieplarniane, przyczyniając się do zmian klimatycznych. Tymczasem, odnawialne źródła energii wytwarzają bardzo mało zanieczyszczeń lub nie powodują ich wcale.

Kolejną dużą zaletę energii odnawialnej stanowi fakt, że w dłuższej perspektywie jest ona znacznie tańsza.

Już w 2022 roku energia odnawialna jest zwykle tańsza niż tradycyjne paliwa kopalne, gdy uwzględni się wszystkie koszty – w tym szkody dla środowiska spowodowane zanieczyszczeniem – w całym okresie jej użytkowania. Istnieje spora szansa, że opłacalność jeszcze wzrośnie w miarę rozwoju nowoczesnych technologii. Tymczasem, po zainstalowaniu paneli słonecznych lub turbiny wiatrowej nie musisz ponosić stałych kosztów paliwa – możesz po prostu pozwolić słońcu i wiatrowi wykonywać swoją pracę! W dłuższej, tzn. kilku- lub kilkunastoletniej perspektywie pozwala to zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za energię.

Jakie są rodzaje energii odnawialnej?

Energia słoneczna pochodzi z przechwytywania światła słonecznego za pomocą ogniw fotowoltaicznych i wykorzystywania tego światła do wytwarzania energii elektrycznej. Jest to jedna z najpopularniejszych form energii odnawialnej, ponieważ stosunkowo łatwo jest zainstalować panele słoneczne w domu lub firmie.

Energia wiatrowa powstaje w wyniku wykorzystania energii kinetycznej poruszających się cząstek powietrza do generowania energii elektrycznej za pomocą turbin. Podobnie jak energia słoneczna, energia wiatrowa jest bardzo wydajną formą energii odnawialnej o niskiej emisji.

Energia geotermalna ma swoje źródło w cieple zmagazynowanym głęboko pod powierzchnią ziemi. Pozyskuje się ją wskutek procesu napędzania turbin parowych, które następnie wytwarzają energię elektryczną. Elektrownie geotermalne mają również bardzo długą żywotność – niektóre działają już ponad kilkadziesiąt lat. Przyjmuje się, że pierwsze pompy ciepła pozyskujące energię z wód gruntowych powstały jeszcze w latach dwudziestych ubiegłego stulecia. Oprócz tego konsumenci prywatni także mogą czerpać energię z wód podziemnych, by ogrzać w ten sposób swoje gospodarstwa domowe.

Odnawialna energia w Twoim domu – co jest potrzebne?

Jak widać, odnawialne źródła energii mogą stanowić cenną alternatywę dla takich tradycyjnych źródeł energii jak np. węgiel czy pellet. Aby jednak możliwe było osiąganie korzyści z tego tytułu, konieczne jest posiadanie odpowiedniego wyposażenia. Do tej kategorii zalicza się przykładowo pompy ciepła powietrzne, z których pomocą można ogrzać wodę użytkową oraz dom.

Tego typu rozwiązanie może być skutecznym remedium na wahania, jakie obserwuje się w ostatnich latach w odniesieniu do cen gazu, węgla itp. Zamiast ponosić wysokie koszty na zakup węgla czy drewna, może zdecydować się na inwestycję w pompę ciepła, która pozwala pozyskiwać energię z najbliższego otoczenia.

Podsumowanie

Ponieważ zmiany klimatyczne stają się coraz większym problemem, ważne jest, abyśmy wszyscy dołożyli wszelkich starań, aby zmniejszyć naszą zależność od paliw kopalnych i przejść na czystsze, zrównoważone źródła energii. Aby możliwe było zrealizowanie tego celu, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie wyposażenie, w tym np. piece akumulacyjne, powietrzne pompy ciepła czy systemy rekuperacyjne.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%