W przypadku przechowywania i transportu niektórych substancji wymaga się zachowania odpowiednich warunków. Pojemnikiem, który jest w stanie odizolować produkt od środowiska, tak aby nie utracił swojej fizjonomii, jest np. dewar. Charakteryzuje go bowiem doskonała izolacyjność cieplna. Czym dokładnie jest to naczynie i do czego się je wykorzystuje? Czytaj dalej i sprawdź, czy właśnie takiego rozwiązania potrzebujesz.
Konstrukcja dewara opracowana została w 1892 roku przez konstruktora Jamesa Dewara – stąd też wzięła się nazwa tego produktu. Budowa naczynia została zaprojektowana w ten sposób, że wykazuje ono doskonałe właściwości izolacyjne. Pojemnik składa się z podwójnych, oddzielonych od siebie ścianek. Przestrzeń między nimi wypełniona jest próżnią techniczną, która utrudnia oddawanie temperatury na ściankę zewnętrzną. Całość jest szczelnie zamknięta przez korek znajdujący się na górze. W rezultacie substancja umieszczona we wnętrzu pojemnika jest w stanie długo zachować swoją postać i cechy.
W przeszłości dewar wykonywany był ze szkła. Obecnie jednak częściej stawia się na wariant z metalu. Wynika to z tego, że materiał ten jest znacznie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ma to duże znaczenie nie tylko podczas przechowywania, ale również transportu.
Doskonałe właściwości izolacyjne naczynia Dewara sprawiły, że stało się ono niezbędnym narzędziem do przechowywania i transportu ciekłego azotu. Substancja ta w postaci skroplonej ma temperaturę -196 stopni Celsjusza. Ciężko zatem byłoby utrzymać te cechy w normalnych warunkach. Umieszczenie azotu w dewarze skutecznie rozwiązało ten problem, nie dopuszczając do jego odparowania.
Mimo wszystko, aby było to możliwe, należy jeszcze zwrócić uwagę na pojemnik, z którego chcesz korzystać. Na rynku wybór jest dość spory, jednak przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Kluczowe jest przede wszystkim przeznaczenie danego produktu. Może on służyć do transportu azotu lub też przechowywania zamrożonych materiałów – głównie biologicznych – przez co wewnątrz ma dodatkowo specjalne zasobniki. Pojemnik przystosowany do transportu wykonany jest natomiast z bardzo wytrzymałych materiałów. W rezultacie wykazuje dużą odporność na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Tylko odpowiedni dobór naczynia jest w stanie wyeliminować wszystkie potencjalne zagrożenia. W tym wypadku chodzi nie tylko o utratę właściwości ciekłego azotu, ale również bezpieczeństwo wszystkich osób, które z nim pracują.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz