Zamknij

Jak wygląda skanowanie obiektów 3d?

. + 11:19, 22.03.2022 Aktualizacja: 11:19, 22.03.2022
Skomentuj

Nowoczesne technologie znacząco ułatwiają funkcjonowanie w niemal każdej branży przemysłowej. Jednym z takich rozwiązań jest skanowanie 3d, dzisiaj powszechnie stosowane w wielu branżach. Skanowanie obiektów 3d powoli staje się standardem podczas kontroli urządzeń przemysłowych i przestrzeni, a także projektowania konstrukcji i przestrzeni oraz sprawdzania pojedynczych obiektów. Na czym polega skanowanie 3d?

Czym jest i jak przebiega skanowanie 3d?

Aby możliwe było zeskanowanie przestrzeni lub obiektu, niezbędny będzie skaner 3d. Mowa o urządzeniu, które ustawia się w odpowiednim miejscu i nakierowuje czy to na przeznaczoną do pomiaru przestrzeń czy też na obiekt. Skaner 3d tworzy tak zwaną chmurę punktów. Innymi słowy, w przypadku pomiaru przestrzeni nakłada punkty na każdy obiekt. Natomiast mierząc obiekt, nakłada punkty na poszczególne jego części. Następnie punkty te są ze sobą łączone i powstaje projekt 3d. Tym samym skanowanie 3d można określić jako tworzenie trójwymiarowego modelu przestrzeni lub obiektu z zachowaniem rzeczywistych odległości i wymiarów.

Skanowanie 3d, czyli komfort i większe możliwości

W ostatnim czasie skanowanie 3d znacznie zyskało na popularności. Dlaczego? Przede wszystkim z tego względu, że jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Otóż skanowanie odbywa się bezstykowo. Innymi słowy skaner nie musi dotykać żadnego obiektu. Duże znaczenie ma też to, że w wyniku skanowania powstaje model odzwierciedlający rzeczywistość. Tym samym zyskujemy doskonały przegląd sytuacji. Co więcej, istnieje możliwość modyfikowania modelu, co daje jeszcze większe możliwości w zakresie zarówno projektowania, jak i działań kontrolnych.

Należy mieć na uwadze, że aby skanowanie 3d przyniosło pożądane rezultaty, muszą zostać spełnione pewne warunki. Przede wszystkim niezbędny jest sprzęt najwyższej klasy, który dokona pomiaru w sposób prawidłowy. Ponadto, konieczne jest również wykonanie pomiaru przez fachowca, który będzie potrafił właściwie obsłużyć zaawansowany technologicznie sprzęt do skanowania 3d.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%