Zamknij

Bezpieczne kolonie zaczynają się od kwalifikacji – sprawdź, jak je zdobyć

. + 10:38, 22.05.2025 Aktualizacja: 10:39, 22.05.2025
fot. Freepik fot. Freepik

Wypoczynek zorganizowany, taki jak kolonie, obozy czy zimowiska, wymaga obecności odpowiednio przygotowanej kadry. Szczególnie istotne są dwie funkcje: opiekun kolonijny, czyli wychowawca wypoczynku, oraz kierownik wypoczynku. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak pełnić jedną z tych ról oraz jakie będą Ci potrzebne kwalifikacje, czytaj dalej!

Kim jest i za co odpowiada opiekun kolonijny (wychowawca wypoczynku)?

Wychowawca kolonijny to osoba sprawująca bezpośrednią pieczę nad uczestnikami różnych form zorganizowanego wypoczynku. Do jego podstawowych zadań należy zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego podopiecznych, dbanie o ich higienę, zdrowie i odpowiednie wyżywienie. Realizuje program wypoczynku, prowadząc zajęcia i czuwając nad ich przebiegiem. Współpracuje z kierownikiem i pozostałą kadrą, nadzoruje przestrzeganie regulaminu oraz buduje pozytywną atmosferę w grupie.

Aby zostać wychowawcą na kolonii, kandydat musi mieć ukończone 18 lat, posiadać średnie wykształcenie oraz ukończyć kurs na opiekuna kolonii. Niezbędne jest również zaświadczenie o niekaralności. Z obowiązku ukończenia kursu zwolnieni są m.in. nauczyciele, osoby pracujące z dziećmi w placówkach wsparcia dziennego lub opiekuńczo-wychowawczych z odpowiednim wykształceniem, a także instruktorzy harcerscy w stopniu co najmniej przewodnika.

Kierownik kolonii – koordynator i organizator wypoczynku

Kierownik wypoczynku to osoba odpowiedzialna za całościową organizację i przebieg wypoczynku, począwszy od planowania, poprzez nadzór nad realizacją programu, aż po jego podsumowanie. Do jego obowiązków należy m.in. przygotowanie programu i regulaminu, zapewnienie odpowiednich warunków, współpraca z kadrą, dbanie o bezpieczeństwo oraz zarządzanie finansami. Nadzoruje pracę wychowawców i dba o prawidłową realizację wszystkich aspektów wypoczynku.

Wymagania dla kierownika wypoczynku są bardziej rozbudowane. Musi on, podobnie jak wychowawca, być osobą niekaraną, pełnoletnią i posiadać co najmniej średnie wykształcenie (tu są również pewne wyjątki). Konieczne jest ukończenie Kursu Kierowników Kolonii, chyba że osoba zajmuje stanowisko kierownicze w szkole lub placówce oświatowej, bądź jest instruktorem harcerskim w stopniu co najmniej podharcmistrza.

Dodatkowo, od kandydatów na kierowników wymaga się co najmniej trzyletniego doświadczenia w pracy dydaktyczno-wychowawczej lub opiekuńczo-wychowawczej, zdobytego w ciągu ostatnich 15 lat.

Zdobywanie kwalifikacji – kursy dla kadry wypoczynku

Osoby zainteresowane pracą w charakterze kierownika wypoczynku mogą zdobyć wymagane kwalifikacje, zapisując się na kurs dostępny na stronie wychowawca.edu.pl. Szkolenie jest realizowane w formie online, co pozwala na elastyczne zdobywanie wiedzy z dowolnego miejsca. Kurs porusza zagadnienia związane z organizacją wypoczynku, bezpieczeństwem uczestników, prowadzeniem dokumentacji oraz planowaniem zajęć.

Po jego ukończeniu i zdaniu egzaminu uczestnik otrzymuje zaświadczenie zgodne z wymogami Ministerstwa Edukacji Narodowej, uznawane w Polsce i za granicą. Kwalifikacje te są wymagane przy zgłaszaniu wypoczynku do kuratorium oświaty oraz podczas ewentualnych kontroli. Szczegółowe informacje o kursach na kierownika kolonii, a także na opiekuna, można znaleźć na stronie wychowawca.edu.pl.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%