Zamknij

Rodzina alkoholowa: jak wpływają na dziecko kłótnie rodziców?

. + 21:36, 22.02.2022 Aktualizacja: 21:36, 22.02.2022
Skomentuj

Co charakteryzuje rodzinę alkoholową? Dlaczego jest to trudna sytuacja i jaki ma wpływ na poszczególnych członków rodziny? Czym jest syndrom DDA i czy kłótnie w domu rodzinnym mają wpływ na dorosłe życie dzieci?

Rodzina z problemem alkoholowym - co to znaczy?

Rodzina z problemem alkoholowym, określana także jako rodzina alkoholowa lub rodzina alkoholika, jest rodzajem rodziny dysfunkcyjnej. Jest to grupa, w której życie krąży wokół osoby uzależnionej. Podczas dni ciągu alkoholowego członkowie rodziny czują niepokój i stres związany z brakiem możliwości przewidzenia zachowania osoby uzależnionej. Podczas dni spokojnych, kiedy osoba uzależniona od alkoholu nie pije, rodzinie towarzyszy napięcie, strach i oczekiwanie… na kolejne dni picia.

W rodzinie alkoholowej zaburzone są relacje w związku, charakterystyczne są zaburzenia emocjonalne współmałżonka. Odbija się to także szczególnie u dzieci.

Krótka charakterystyka rodziny alkoholika

Rodzina alkoholowa to rodzina, w której poza osobami uzależnionymi wyróżnia się także tak zwany syndrom współuzależnienia. Współuzależnienie można rozumieć jako zaburzenie adaptacji do trudnej sytuacji. W rodzinie alkoholowej łatwo utrwalają się specyficzne, złe wzorce zachowania i reagowania na określone bodźce. Jest to niezwykle trudna sytuacja, szczególnie jeśli w rodzinie są dzieci. Dlaczego?

Role dzieci w rodzinie alkoholowej

Każde dziecko rozwijające się w rodzinie alkoholowej jest inne. Przyjęło się jednak wyróżniać cztery główne role, jakie dziecko w rodzinie alkoholowej może przyjąć, wskutek wypracowania mechanizmów obronnych. Są to:

  • bohater rodzinny,
  • niewidzialne dziecko,
  • maskotka/błazen rodzinny,
  • kozioł ofiarny.

Czym jest syndrom DDA?

Syndromem DDA określa się syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików. Jest to utrwalony schemat działania wyniesiony z domu rodzinnego. Złe i negatywne doświadczenia powodują, że u dzieci wychowujących się w rodzinie z problemem alkoholowym rozwijają się zachowania, mający negatywny wpływ na ich dorosłe życie.

Do charakterystycznych objawów syndromu DDA zalicza się między innymi nadmierne poczucie odpowiedzialności, lęk przed utratą kontroli i nieadekwatne do czynu poczucie winy.

Życie z alkoholikiem - czy może się udać?

  1. Nie, jeśli…
    Rodzina z problemem alkoholowym jest rodziną dysfunkcyjną. Główną zasadą jest zachowanie milczenia, cicha zgoda na manipulacje i niezamierzone przyzwolenie na przemoc fizyczną, jak i psychiczną. Dzieci rozwijające się w takim środowisku mają zaburzony obraz świata. Przeżywają zdecydowanie więcej negatywnych emocji niż dzieci z innych rodzin. Przede wszystkim mają bardzo niskie poczucie własnej wartości, a także brakuje im poczucia bezpieczeństwa. Mogą się czuć samotne, zdezorientowane, mieć napady lęku i płaczu. 
  2. Nie, jeśli…
    Zachowanie rodziców w domu i panująca w nim atmosfera mają ogromny wpływ na zachowanie i kształtującą się osobowość dzieci. Częste kłótnie po alkoholu, słyszane przez najmłodszych, mogą napawać strachem i budować niepewność do innych ludzi, a także poczucie wstydu.
  3. Nie, jeśli…
    Dziecko widzące często kłócących się rodziców jest obserwatorem zachowania, które w przyszłości może powielać w swoim związku. Brak umiejętności prowadzenia spokojnej rozmowy przeniesiony do własnego życia może utrudniać budowanie wartościowych i trwałych relacji. Brak wzorca może zniszczyć każdy związek.
  4. Nie, jeśli…
    W rodzinie dochodzi do rękoczynów. Krzywda dzieciom może się dziać, nawet jeśli to nie one są bezpośrednią ofiarą ataków ze strony osoby uzależnionej. Bicie i przemoc fizyczna może dotyczyć tylko współmałżonka, a dzieci mogą widzieć jej ślady. Często zdarza się jednak, że dzieci w rodzinie alkoholika są świadkami przyjazdu policji do domu lub także są bite. 
  5. Tak, jeśli…
    Osoba uzależniona podda się terapii w ośrodku leczenia uzależnień.

Rodzina alkoholowa - pomoc

Rodzina z problemem alkoholowym może liczyć na wsparcie ośrodków leczenia uzależnień, które znajdują się w wielu miastach w Polsce. Najlepszym, co rodzice mogą zrobić dla swoich dzieci, to zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju, szczęśliwe chwile i poczucie bezpieczeństwa. W rodzinie alkoholowej częste kłótnie rodziców mogą doprowadzić do ruiny relacje nie tylko między rodzicami, ale także między relacją rodzic-dziecko, a nawet dziecko-dziecko.

Osoby uzależnione oraz współuzależnione mogą szukać pomocy w ośrodku leczenia uzależnień dla mieszkańców Gdyni. Terapii może się podjąć osoba uzależniona, współmałżonek z syndromem współuzależnienia, a także dzieci. W ośrodkach często przygotowane są też specjalne rodzaje terapii dla Dorosłych Dzieci Alkoholików. Warto podjąć konkretne kroki jak najszybciej.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%