Co charakteryzuje rodzinę alkoholową? Dlaczego jest to trudna sytuacja i jaki ma wpływ na poszczególnych członków rodziny? Czym jest syndrom DDA i czy kłótnie w domu rodzinnym mają wpływ na dorosłe życie dzieci?
Rodzina z problemem alkoholowym, określana także jako rodzina alkoholowa lub rodzina alkoholika, jest rodzajem rodziny dysfunkcyjnej. Jest to grupa, w której życie krąży wokół osoby uzależnionej. Podczas dni ciągu alkoholowego członkowie rodziny czują niepokój i stres związany z brakiem możliwości przewidzenia zachowania osoby uzależnionej. Podczas dni spokojnych, kiedy osoba uzależniona od alkoholu nie pije, rodzinie towarzyszy napięcie, strach i oczekiwanie… na kolejne dni picia.
W rodzinie alkoholowej zaburzone są relacje w związku, charakterystyczne są zaburzenia emocjonalne współmałżonka. Odbija się to także szczególnie u dzieci.
Rodzina alkoholowa to rodzina, w której poza osobami uzależnionymi wyróżnia się także tak zwany syndrom współuzależnienia. Współuzależnienie można rozumieć jako zaburzenie adaptacji do trudnej sytuacji. W rodzinie alkoholowej łatwo utrwalają się specyficzne, złe wzorce zachowania i reagowania na określone bodźce. Jest to niezwykle trudna sytuacja, szczególnie jeśli w rodzinie są dzieci. Dlaczego?
Każde dziecko rozwijające się w rodzinie alkoholowej jest inne. Przyjęło się jednak wyróżniać cztery główne role, jakie dziecko w rodzinie alkoholowej może przyjąć, wskutek wypracowania mechanizmów obronnych. Są to:
Syndromem DDA określa się syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików. Jest to utrwalony schemat działania wyniesiony z domu rodzinnego. Złe i negatywne doświadczenia powodują, że u dzieci wychowujących się w rodzinie z problemem alkoholowym rozwijają się zachowania, mający negatywny wpływ na ich dorosłe życie.
Do charakterystycznych objawów syndromu DDA zalicza się między innymi nadmierne poczucie odpowiedzialności, lęk przed utratą kontroli i nieadekwatne do czynu poczucie winy.
Rodzina z problemem alkoholowym może liczyć na wsparcie ośrodków leczenia uzależnień, które znajdują się w wielu miastach w Polsce. Najlepszym, co rodzice mogą zrobić dla swoich dzieci, to zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju, szczęśliwe chwile i poczucie bezpieczeństwa. W rodzinie alkoholowej częste kłótnie rodziców mogą doprowadzić do ruiny relacje nie tylko między rodzicami, ale także między relacją rodzic-dziecko, a nawet dziecko-dziecko.
Osoby uzależnione oraz współuzależnione mogą szukać pomocy w ośrodku leczenia uzależnień dla mieszkańców Gdyni. Terapii może się podjąć osoba uzależniona, współmałżonek z syndromem współuzależnienia, a także dzieci. W ośrodkach często przygotowane są też specjalne rodzaje terapii dla Dorosłych Dzieci Alkoholików. Warto podjąć konkretne kroki jak najszybciej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz