Mały salon potrafi sprawdzić sporo problemów, jeśli chodzi o aranżację jego przestrzeni. Dzienna strefa to w każdym domu i mieszkaniu miejsce, w którym domownicy spotykają się, wspólnie spędzając czas. Bardzo ważne jest więc, aby salon – niezależnie od swoich gabarytów – był urządzony nie tylko w sposób estetyczny, ale także ergonomiczny i ustawny. Dzięki temu pomieszczenie będzie spełniać wszystkie swoje najważniejsze funkcje, zachowując przy tym pożądany wygląd.
Kiedy nie mamy do dyspozycji zbyt dużej ilości miejsca w salonie, powinniśmy ograniczyć liczbę mebli i dodatków do minimum. Trudno wyobrazić sobie salon bez wygodnej kanapy czy stołu lub stolika kawowego, ale zdecydowanie możemy zrezygnować z dużych kwiatów w ciężkich donicach czy stojących półek. Nie musimy całkowicie rezygnować z ozdobnych dodatków, jednak powinniśmy starannie przemyśleć ich wybór oraz umiejscowienie. W niewielkim salonie najlepiej sprawdzą się wiszące na ścianie ramki ze zdjęciami czy plakatami oraz ustawione na szafkach czy półkach dekoracje. W ten sposób dodamy stylu i estetyki wnętrzu, nie odejmując mu tak ważnej przestrzeni.
Posiadając niewielką ilość miejsca do zaaranżowania, musimy szukać pewnych korzystniejszych dla małego wnętrza alternatyw. Zamiast obszernej kanapy wybierzmy więc bardziej kompaktowy model, z kolei zamiast stojących i zajmujących przestrzeń szaf i regałów – praktyczne, wiszące półki. Stojące lustro warto zastąpić zawieszonym na ścianie modelem, który nie tylko pozwoli na zyskanie dodatkowej przestrzeni, ale także optycznie ją powiększy.
Oczywistym jest, że stół czy też stolik kawowy stanowią nieodzowny element wyposażenia salonu. Dużych rozmiarów mebel ustawiony w centralnej części pokoju znacząco zmniejszy jednak jego przestrzeń, a także wpłynie negatywnie na ustawność. Zamiast obszernego stołu powinniśmy więc wybrać mniejszych gabarytów składany mebel, który w razie potrzeby pomieści dodatkowe osoby, na co dzień natomiast stanowić będzie zgrabny element wystroju wnętrza.
Podobną zasadę możemy zastosować w przypadku kanapy oraz foteli lub pufów czy podnóżków. Warto wybrać meble, które w razie potrzeby mogą zmniejszyć lub zwiększyć swoje rozmiary lub takie, w których możemy dodatkowo przechowywać potrzebne przedmioty.
Zarówno w dużych pomieszczeniach, jak i w niewielkich wnętrzach nie bez znaczenia pozostaje wybrany kolor ścian. Odpowiednio dopasowana barwa ścian nie tylko pozwala na podkreślenie stylu i charakteru pomieszczenia, ale w skuteczny sposób może pomóc optycznie powiększyć niewielką przestrzeń. W przypadku małego salonu zdecydowanie korzystniej będzie zdecydować się na jasne odcienie; ciemne, intensywne barwy optycznie zmniejszą i tak już ograniczoną przestrzeń w pomieszczeniu.
Jeżeli nie masz pomysłu na praktyczne, a jednocześnie atrakcyjne wizualnie umeblowanie i wykończenie niewielkich rozmiarów salonu, możesz poszukać ciekawych inspiracji w różnych miejscach. Pomysły możemy znaleźć między innymi w magazynach wnętrzarskich czy na stronie AboutDecor, gdzie regularnie pojawiają się nowe porady i inspiracje na temat wyboru odpowiednich mebli, dodatków i kolorów ścian, dopasowanych do stylu i rozmiaru pomieszczenia.
Aby w sposób praktyczny i estetyczny urządzić mały salon, warto kierować się najważniejszymi zasadami, ale także własnym gustem i swoimi wymaganiami. Zastanówmy się przede wszystkim, czego oczekujemy i postarajmy się sprostać tym oczekiwaniom.
1 1
Ja mam duży salon, więc w nim nawet duży modułowy narożnik z gala collezione się zmieścił. Siostra już nie miała takiej możliwości w swoim mieszkanku i rzeczywiście postawiła na wielofunkcyjne meble, którym szybka da się nadać inną funkcje. :)