Podczas budowy domu trzeba zadbać o wiele spraw, żeby mieszkało się w nim komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie. Istotną kwestią wymagającą naszej uwagi jest wentylacja, która zapewnia swobodny przepływ powietrza, a tym samym pomaga pozbyć się szkodliwych substancji z pomieszczeń. Jednym z głównych elementów systemu wentylacyjnego jest komin, który wymaga specjalnego wykończenia. Z tego artykułu dowiesz się jakie rodzaje zakończeń komina są dostępne na rynku i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Nasada kominowa – do czego służy?
Zadaniem nasady kominowej jest zapobieganie zakłóceniom ciągu powietrza wewnątrz komina. Dzięki niej zapewniamy prawidłowy przepływ powietrza z domu na zewnątrz. Oprócz ochrony przed ciągiem wstecznym nasada gwarantuje także wspomaganie wentylacji, poprzez wykorzystanie wiatru. Ponadto jest szczególnie pomocna w przypadku, gdy przewód kominowy ma nieodpowiednią długość lub średnicę, co może powodować zahamowanie cyrkulacji powietrza. Nasada pomaga zniwelować negatywne skutki wadliwej budowy. Takie zakończenia są dość proste w montażu, a przy tym nie będą wymagały częstych wymian – wykonane są z trwałych materiałów, odpornych na warunki atmosferyczne. Nasady są łatwo dostępne i można je znaleźć w przystępnych cenach. Warto w tym celu zajrzeć na stronę: https://nasady-kominowe.pl/gdzie możesz nabyć różne rodzaje zakończeń kominowych. Co jest do wyboru?
Typy nasad kominowych
W sklepach internetowych, np. na stronie: nasady-kominowe.pl, znajdziemy wiele rodzajów zakończeń, które różnią się między sobą kształtem. Jednym z typów jest strażak na komin (przykład takiej nasady możesz zobaczyć tutaj: https://nasady-kominowe.pl/kategoria/strazaki-kominowe). Jego budowa chroni komin przed opadami atmosferycznymi. Mechanizm obrotowy zapewnia najlepsze możliwie działanie – samoistnie nastawia się w odpowiednim kierunku. Ponadto nasada wspomaga przepływ powietrza, tworząc odpowiednie podciśnienie wewnątrz komina, dzięki wykorzystaniu siły wiatru. Dodatkowo odstrasza ptaki, które często chętnie budują swoje gniazda na dachach i kominach. Bardziej tradycyjnym typem są zwykłe daszki kominowe, które można znaleźć w różnych kształtach, np. w kształcie koperty lub owalu. Wszystkie rodzaje są dostępne na stronie: https://nasady-kominowe.pl/kategoria/daszki-kominowe. Daszek nie jest samonastawny – brak mu ruchomych części. Jego niewątpliwą zaletą jest jednak cena, ponieważ kosztuje nieco mniej niż strażaki. Daszek zwykle jest wypukły, nie zbiera więc deszczówki. Można zdecydować się na wariant o kształcie piramidy albo wypukłego walca (ten rodzaj nosi nazwę daszku napoleońskiego), dla zwiększenia waloru estetycznego.
Montaż
Montaż nasady kominowej nie jest szczególnie skomplikowany, mimo to lepiej pozostawić go fachowcom, którzy znają się na rzeczy. Zwłaszcza, że instalacja wymaga pracy na wysokościach, co zawsze wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem. Bardzo istotną kwestią jest dobranie nasady o odpowiednich wymiarach – średnica daszku nie może być większa niż średnica przekroju komina. Jeśli komin posiada kilka przewodów, to należy zamontować osobną nasadę na każdym z nich. W razie niekompatybilności nasady z wymiarami przewodu kominowego można wykorzystać przejście redukcyjne.
Konserwacja
Wytrzymałe materiały, z których zbudowane są zakończenia kominów sprawiają, że nie trzeba ich często wymieniać – są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Mimo to dobrze zadbać o nasady, żeby wydłużyć okres ich zdatności do pracy. W tym celu trzeba je w miarę regularnie czyścić. Na szczęście kominy muszą być według prawa poddawane regularnym przeglądom, podczas których czyszczona jest także ta część instalacji wentylacyjnej.
Warto dobrze przemyśleć wybór nasady kominowej. Wentylacja to przecież jedna z najważniejszych rzeczy, o które trzeba zadbać przy projektowaniu domu. Zakończenia kominów można zakupić w zaledwie kilka minut w sklepach internetowych. Daszki występują w różnych kształtach i wariantach cenowych, więc z pewnością uda się znaleźć odpowiedni model.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz