Zamknij

Nasza galaktyka w obiektywie Radosława Filipka

14:10, 26.04.2024 mg Aktualizacja: 14:12, 26.04.2024
Skomentuj fot. Radosław Filipek fot. Radosław Filipek

Radosław Filipek to szczecinecki fotograf nocnego nieba, który prowadzi również stronę AstroSzczecinek, gdzie dzieli się swoimi ujęciami oraz próbuje zarażać miłością do astronomii pozostałych mieszkańców. Na jego profilu możemy znaleźć wyjątkowe zdjęcia, pokazujące „nocne życie nieba”, i to szczecineckiego.

Właśnie podzielił się on swoim ostatnim ujęciem, prezentującym centrum naszej galaktyki na nocnym, podszczecineckim niebie.

- Jest to zdjęcie przedstawiające centrum naszej galaktyki, które aktualnie jest widoczne tuż przed wschodem słońca. Widzimy na nim część Gwiazdozbioru Skorpiona po prawej stronie fotografii, Strzelca w centralnej części przy horyzoncie, Gwiazdozbiór Wężownika w centralnej części zdjęcia i Tarczy po lewej stronie - tak Radosław Filipek opisuje swoje ostatnie zdjęcie, które zdecydowanie robi wrażenie.

- Charakterystyczne mgławice i gromady gwiazd między innymi: Mgławice Orzeł, Gromadę messier 4, Mgławice Omegę, Mgławice Trójlistna Koniczyna, Mgławice Lagunę. Jest to pierwsze moje zdjęcie, które składa się z kilku fotografii przedstawiających mniejszy obszar nieba połączonych w panoramę. Dzięki tej technice uzyskałem rozdzielczość około 115 mpx.

- Zdjęcia zostały zrobione obok miejscowości Liszkowo w gminie Borne Sulinowo, na terenie Nadleśnictwa Borne Sulinowo. Małe zanieczyszczenie sztucznym światłem, czyni to miejsce świetnym wyborem do obserwacji i fotografii astronomicznej - dodaje.

Warto zobaczyć:

(mg)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

TrolekTrolek

6 0

Ile to się musi naszukać taki pasjonat astronomii, żeby znaleźć miejsce nie zanieczyszczone światłem. Marudzę, bo myślę, że wieża w centrum Szczecinka, która ma zostać zaadaptowana na obserwatorium, z racji umiejscowienia, słabo się do tego nadaje. Proszę zapytać astronomów, ale jak dla mnie, w jasnym miejscu nie widać słabszych gwiazd i mgławic. 15:07, 26.04.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AstroSzczecinek AstroSzczecinek

2 0

Zgadzam się, w centrum miasta mogłoby powstać planetarium.. a obserwatorium najlepiej w miejscu oddalonym od blasku ulicznych lamp 22:39, 26.04.2024


reo
0%