Zamknij
REKLAMA

Światowy Dzień Zdrowia

14.34, 09.04.2021 Izabela Jadwiżyc / PSSE w Szczecinku
Skomentuj
REKLAMA

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szczecinku uprzejmie informuje, że 7 kwietnia rokrocznie obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia w 2021 r. jest powszechna opieka medyczna 7 kwietnia 2021 obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Celem tego święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej istotne problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.

Nasz świat nie jest równy. Jak pokazała pandemia COVID-19, niektórzy ludzie są w stanie żyć zdrowiej i mają lepszy dostęp do usług zdrowotnych niż inni - tylko dlatego, że urodzili się, żyją, pracują i starzeją w różnych częściach świata.

Dlatego hasło tegorocznego światowego dnia zdrowia „Budujemy bardziej sprawiedliwy i zdrowszy świat” ma zwrócić uwagę na to, że te nierówności nie są nowe. Mimo że na świecie nastąpiła poprawa średniego poziomu zdrowia i oczekiwanej długości życia oraz zmniejszenie przedwczesnej śmiertelności, to korzyści te nie są odczuwane równo przez wszystkie społeczeństwa. Różnice obserwuje się również u ludzi w każdym wieku, od wczesnych lat do końca życia.

Na całym świecie rodziny walczą o związanie końca z końcem niewielkimi dochodami dziennymi. Mają gorsze warunki mieszkaniowe i wykształcenie, mniejsze możliwości zatrudnienia, doświadczają większej nierówności płci. Mają często ograniczony dostęp do bezpiecznego środowiska, czystej wody, powietrza, usług zdrowotnych i bezpieczeństwa żywnościowego lub nie mają ich wcale. Prowadzi to do niepotrzebnego cierpienia, choroby  (możliwej do uniknięcia w innych warunkach), a w końcu przedwczesnej śmierci. Szkodzi naszym społeczeństwom i gospodarkom.

Jest to niesprawiedliwe i można temu zapobiec. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia wzywa liderów do zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, kiedy i gdzie ich potrzebują.

W Polsce, w czasach PRL-u, Światowy Dzień Zdrowia obchodzono jako Dzień Pracownika Służby Zdrowia w pierwszą niedzielę po 7 kwietnia. Aktualnie, w tym dniu obchodzone są dwa święta: Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia.

Światowy Dzień Zdrowia upamiętnia rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Wydarzenie rozpoczyna Miesiąc Zdrowia oraz rok działań pod przewodnim tematem. Celem obchodów święta jest poruszenie najważniejszych problemów zdrowotnych dotyczących społeczeństwa na świecie. WHO organizuje międzynarodowe, regionalne i lokalne wydarzenia związanym z konkretnym tematem. Wśród dotychczasowych haseł był m. in.:

• Wspieraj pielęgniarki i położne (w 2020 roku)

• Zdrowie psychiczne: Nie odrzucaj, spróbuj pomóc

• Rusz się po zdrowie

• Zdrowe środowisko dla dzieci

• Bezpieczeństwo na drodze to nie przypadek

• Międzynarodowe bezpieczeństwo zdrowotne: Inwestować w zdrowie i budować bezpieczniejszą przyszłość

• Chrońmy zdrowie przed wpływem zmian klimatycznych

• Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof!

• Człowiek i miasto

• Oporność na antybiotyki

• Starzenie się i zdrowie

• Choroby przenoszone przez wektory: małe ugryzienie, duże zagrożenie

• Bezpieczeństwo żywności

• Depresja : Porozmawiajmy

• Powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Żadne z tych zagadnień nie traci na aktualności, ale dzięki kampaniom informacyjnym, konferencjom i różnym wydarzeniom wzrasta świadomość na temat konkretnych zagrożeń.W kontekście tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia zwraca się też szczególną uwagę na konsekwencje ekonomiczne i społeczne będące efektem panującej pandemii. Sytuacja epidemiczna oraz związane z nią zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy szczególnie zadbać nie tylko o swoje zdrowie fizyczne, ale też zdrowie psychiczne.

(Izabela Jadwiżyc / PSSE w Szczecinku)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%