Zamknij
REKLAMA

Odkryto najdłuższy tunel ucieczkowy wykonany przez jeńców w czasie II wojny światowej

14:26, 14.11.2019 | Lasy.gov.pl
Skomentuj Pozostałości umocnieni wojskowych Fot. Nadleśnictwo Borne Sulinowo
REKLAMA

Leśnicy z Nadleśnictwa Borne Sulinowo uczestniczyli w pracach na terenie dawnego niemieckiego obozu jenieckiego Oflag II D Gross Born. Poszukiwano tunelu ucieczkowego, który wykonali francuscy oficerowie w czasie drugiej wojny światowej.

Prace na terenie dawnego niemieckiego obozu jenieckiego Oflag II D Gross Born były prowadzone przez Izbę Muzealną w Bornem Sulinowie oraz grupę pasjonatów z całej Polski. W pracach poszukiwawczych uczestniczyli również leśnicy - inżynier nadzoru Maciej Duda i leśniczy leśnictwa Dudylany Piotr Antczak.     

Ich celem było ustalenie trasy wykonanego przez francuskich jeńców tunelu. Dzięki użyciu dwóch nowoczesnych georadarów udało się odnaleźć miejsce, w którym znajdował się barak 35. To właśnie w nim znajdowało się wejście do tunelu. Francuscy jeńcy wojenni rozpoczęli budowę tunelu we wrześniu 1941 r., a ukończyli w marcu 1942 r. Ze wstępnych analiz i ustalonej georadarami trasy przebiegu tunelu wynika, że jego całkowita długość wynosiła ponad 140 m, a głębokość ok. 7 m.

Tunelem - w połowie marca 1942 r. - w ciągu dwóch dni uciekło 17 jeńców z Oflagu II D Gross Born. Trzeciego dnia ucieczki, 17 marca, wychodzący z tunelu oficer porucznik Andre Rabin został czterokrotnie postrzelony przez niemieckich wartowników.

Zdjęcie jeńców z barku 35 izba 2 Blok 2, którzy przygotowywali ucieczkę z Oflagu II D Gross Born/Zdjęcie ze zbiorów Etienne Jacheet

W wyniku odniesionych ciężkich ran Andre Rabin, mimo przeprowadzonej przez polskiego lekarza por. Edmunda Mroczkiewicza operacji, zmarł w szpitalu jenieckim w Czarnem. Nazwisko zastrzelonego francuskiego oficera upamiętniono na pomniku przy drodze wiodącej na teren dawnego Oflagu II D Gross Born

Jeśli ustalona wstępnie długość tunelu zostanie potwierdzona dodatkowymi pomiarami geodezyjnymi, to będzie to najdłuższy tunel ucieczkowy wykonany przez jeńców w czasie drugiej wojny światowej.

Miejsce pamięci obozu Oflag IID Gross Born Fot. Nadleśnictwo Borne Sulinowo

Warto przypomnieć, że uznawany do tej pory za najdłuższy tunel w Stalagu Luft III, który znajdował się w okolicach Żagania, miał długość około 111 m. Historia tunelu ze Stalagu Luft III została szeroko spopularyzowana dzięki amerykańskiemu filmowi „Wielka ucieczka”, w którym główną rolę grał Steve McQueen, a film został nagrodzony Złotym Globem w kategorii najlepszy dramat w 1964

Poszukiwania wspierała georadarem ekipa Telewizji Polskiej z programu „Było nie minęło…” z redaktorem Adamem Sikorskim, która udokumentowała całe przedsięwzięcie, w listopadzie w TVP Historia wyemituje reportaż z całego wydarzenia.

(Lasy.gov.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (5)

W@SP[email protected]

9 2

W Bornem to niejeden tunel jest do odkrycie,niekoniecznie ucieczkowy... 15:06, 14.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Skorpion Skorpion

0 2

Zdjęcie robione zima 15:19, 14.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Szpagacik SarcofagoSzpagacik Sarcofago

2 1

To się różni od Wału Pomorskiego. Pewnie jakaś mechanika od tego też się znajdzie oczywiście. Bardzo ciekawy artykuł. 19:34, 14.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

odgrzewany kotletodgrzewany kotlet

1 4

Na GK podano tą wiadomość chyba już ze dwa tygodnie temu 21:19, 14.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MKMK

1 2

Co ma wspólnego jeden z 138 bunkrów na poligonie z ucieczką z Oflagu II D ? 12:35, 16.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA