Transformacja energetyczna w gminie Szczecinek staje się faktem. Wczoraj wójt Ryszard Jasionas spotkał się z przedstawicielami sektora energetycznego oraz pracownikami naukowymi w celu określenia ram współpracy. W najbliższym czasie zawiązany zostanie klaster energetyczny.
- Obecna sytuacja w regionie wymaga długofalowych rozwiązań, aby zapewnić nam bezpieczeństwo energetyczne
– mówił podczas spotkania wójt Ryszard Jasionas.
Podczas spotkania podkreślono również znaczenie budowy farm fotowoltaicznych na terenie gminy Szczecinek. Wójt przedstawił postępy w zmianach Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego oraz Planie Zagospodarowania Przestrzennego.
– Zależy nam, aby jak najszybciej przygotować jak najwięcej terenów pod budowę farm fotowoltaicznych.
– dodał wójt.
Budowa sieci farm energetycznych oraz magazynów energii pozwoli zdywersyfikować źródła energii oraz zabezpieczyć energetycznie region. Do 2025 roku planowane jest powstanie nowej linii 400 kV w województwie zachodniopomorskim, która przebiegać będzie m.in. przez gminę Szczecinek. Jest to szansa, aby prąd powstający w gminie przekazać przedsiębiorcom oraz mieszkańcom w konkurencyjnych cenach.
Dostępność energii elektrycznej pozbawionej śladu węglowego uatrakcyjni ofertę inwestycyjną regionu. Jednym z głównych odbiorców energii wytwarzanej w gminie Szczecinek będzie Invest Park – spółka, która w tym roku udostępni obiekty i tereny pod inwestycję dla przedsiębiorców.
[ZT]25066[/ZT]
sucharek 11:44, 08.02.2022
Nasza gmina jak Krzemowa Dolina ha ha Czekamy na budowę kosmodronu i elektrowni jądrowej ha ha
Trolek12:37, 08.02.2022
Żeby nie dotacje, to pies z kulawą nogą nie inwestowałby w farmy fotowoltaiczne lub magazyny energii. Już widzę te konkurencyjne ceny przekazywania energii lokalnym przedsiębiorcom. ?. Były cuda i w Kanie Galilejskiej, czy z tymi rybami i chlebem. Oczekujemy poważnych rozwiązań energetycznych, a nie jakieś szanse. Jak chcą tak inwestować na szanse, to niech grają w lotto. Nóż-widelec uda się coś wygrać.
Roman12:56, 08.02.2022
Kolejny poroniony pomysł na konsumpcję dotacji unijnych. Mam nadzieję, że odłączycie się od systemu by pokazać jacy jesteście samowystarczalni :) To będzie piękny widok jak mieszkańcy z Jasionasem na czele będą siedzieć w domach przy świeczkach.
Gosc13:03, 08.02.2022
A na czym będzie polegać ten magazyn energii ? Może jakieś konkrety ? Jedynym sensownym magazynem przy oze jest elektrowni szczytowo - pompowa, niestety u nas nie ma gdzie takiej wybudować. Potrzebna jest górka ze zbiornikiem i dolina, też ze zbiornikiem.
Megawat13:07, 08.02.2022
Jak mówimy o energetyce, to zawsze na pozycji pierwszej u nas jest ENERGA. Firma która ma swoją politykę. Dla Klientów niedostępna, klient ma być z dala. Pracują korporacyjnie i brakuje im otwartości wobec klienta. Chyba 3 dni wstecz wielki obszar województwa zachodniopomorskiego i chyba pomorskiego był bez prądu. Na ich stronie, owszem wiadomości o tym były, nawet prąd przywrócili zgodnie z deklaracją, ale o tym wiedzieli tylko ci, co umieją w internecie takie wiadomości wyszukać. Zabrakło zwykłego ludzkiego podejścia do sprawy: Na drugi dzień, nawet za pośrednictwem portali lokalnych, napisać, że w miejscowości X było zdarzenie, (że było to np. zawalenie słupa, wybuch transformatora lub inne) a skutki oddziaływania były ogromne. Wszyscy są ludźmi i ludzką informację przyjmą. A tak, jak napisali tylko, że jest "awaria masowa, że około 50 stacji transformatorowych i ponad tysiąc odbiorców było bez prądu", w co ja nie do końca wierzę, bo zasięg terytorialne awarii był przepotężny.
baca14:48, 08.02.2022
Wójt zabiera się za bezpieczeństwo energetyczne regioniu... Kto bogatemu zabroni.
baca14:48, 08.02.2022
Gdyby wam robienie biznesów szło tak sprawnie, jak zamykanie szkół...
Tvman21:42, 08.02.2022
Transformers to fajna bajka - prawie jak platformers i don pisuar?
Stefan08:45, 09.02.2022
Chyba zadaniem gminy nie jest prowadzenie produkcji energii elektrycznej. Co to za spółka? Gdzie jest nabór na kadrę i zarząd? Z jakich pieniędzy będzie utrzymywana spółka zanim wygeneruje przychody i czy je wygeneruje? Jakie są gwarancje zakupu/ sprzedaży energii?
0 0
Skoro miasto może zajmować się wywożeniem śmieci (PGK) i na tym zarabiać, albo prowadzić dochodową sprzedaż wody, to dlaczego gmina ma nie produkować energii ? Później sama uchwali stawkę za jaką mamy tą energię od niej kupować i będzie podwyżkami finansować inne sprawy.