Zamknij
REKLAMA

Radacz świętuje i poznaje swoją historię

21:47, 26.06.2022 | .
Skomentuj fot. Magdalena Michalska
REKLAMA

Słoneczne sobotnie popołudnie (25 czerwca), mieszkańcy Radacza spędzili inaczej niż zazwyczaj. Tego właśnie dnia miało miejsce uroczyste podsumowanie projektu „Wypisz, wymaluj z historią w tle”, podczas którego całe rodziny mogły liczyć na dobrą zabawę i integrację z sąsiadami.

[FOTORELACJA]6684[/FOTORELACJA]

„Wypisz, wymaluj z historią w tle”, to projekt na który środki w kwocie 20 tys. zł przekazane zostały przez fundację Orlen, w ramach IV edycji programu „Moje miejsce na ziemi”. Za jego realizację odpowiadało Stowarzyszenie Miłośników Miejscowości Radacz wraz z partnerami, a głównym koordynatorem przedsięwzięcia została Agnieszka Lewicka.

Projekt miał na celu zagospodarowanie dawnego kortu tenisowego, znajdującego się przy ruinach zabytkowego pałacu von Kleistów, który aktualnie jest własnością Fundacji im. Stanisława Karłowskiego w Juchowie oraz reaktywację życia w otaczającym go XIX-wiecznym parku. W ramach przedsięwzięcia na płycie dawnego kortu powstała ścieżka edukacyjno – rekreacyjna oraz szlak z elementami historii Radacza. Dodatkowo na murku znajdującym się przy korcie, namalowany został mural przedstawiający pałac z czasów jego świetności oraz herb rodziny von Kleistów. Gotowe dzieło zostało w minioną sobotę oficjalnie odsłonięte przez burmistrz Bornego Sulinowa Dorotę Chrzanowską oraz autora malunku – Patryka Rogozińskiego.

Płytę dawnego kortu odświeżono, tak by służyła lokalnej wspólnocie jako miejsce zabaw na świeżym powietrzu, a dzieciom pozwoliła poznać i polubić dawne zabawy podwórkowe – grę w klasy czy „chłopka”.

Ważnym elementem projektu, było również opracowanie tablicy informacyjnej „Dzieje wsi”, dzięki której każdy turysta pozna szczegóły dokonanych w rejonie odkryć archeologicznych oraz podstawowe wiadomości o dziejach miejscowego kościoła oraz pałacu. 

Spotkanie było także czasem rozrywki i rekreacji dla całych rodzin. Na odwiedzających czekały wspaniałe ciasta przygotowane przez lokalne gospodynie, wata cukrowa oraz chłodna lemoniada. Patryk Rogoziński zaprosił wszystkie dzieci powyżej dziesiątego roku życia na warsztaty malowania graffiti, a pełna energii i świeżych pomysłów Monika Firaza na cały szereg animacji ruchowych. Jak zwykle swoje wsparcie okazali również strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych. Jednostka z Juchowa pomogła w uprzątnięciu terenu, natomiast strażacy z Łubowa przygotowali przepyszną grochówkę, którą częstowali wszystkich zgromadzonych gości. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał Cezary Mastyła.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

Głupi autorGłupi autor

5 2

Jak zwykle skrzywiony autor opisuje każde wydarzenie PO fakcie 04:56, 27.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

😆😆

2 5

Tylko się nie popłacz!
08:16, 27.06.2022


ulaula

3 3

Świetnie zdjęcia, impreza ładniejsza niż w realu. 08:13, 27.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KinomaniakKinomaniak

3 0

Szkoda, że Bareja nie żyje. Miałby materiał do kolejnego filmu. zwłaszcza z przecinania wstęgi przy odsłonięciu tablicy. Taaaaakiego cyrku to za komuny nie było! 11:50, 27.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%