Słynna czarna wdowa, której jad jest w naturze 15 razy silniejszy od jadu grzechotnika, ptasznik goliat, zwany też gigantem, uważany za jednego z największych pająków świata, a do tego skorpiony i afrykańskie wije – Barwice opanowały zwierzęta, które na pierwszy rzut oka mogą budzić grozę. Pan Bartosz – opiekun wystawy, zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań i wprowadzić nas w temat.
Ile okazów możemy zobaczyć na wystawie?
Trzydzieści pięć, w tym największe i najbardziej niebezpieczne gatunki na świecie.
Na czym polega dbałość o pajęczaki? Jakie mają one wymagania życiowe?
Musimy je systematycznie karmić oraz pilnować poziomu wilgoci. Są gatunki które preferują klimat ciepły i wilgotny oraz takie które wolą terraria bardziej suche.
Jak długowieczne są to zwierzęta?
Wszystko zależy od gatunku oraz tego czy mamy do czynienia z samcem czy samicą. Na naszej wystawie mamy przede wszystkim samice, ponieważ z reguły są większe i żyją dłużej – od dwóch do nawet 25 lat. Długość życia samca waha się między dwa a siedem lat. Czasem udaje się nam zestawić obok siebie samca i samicę jednego gatunku, aby dobrze zobrazować różnicę w ich ubarwieniu i wielkości.
Czy w Barwicach zobaczymy jakieś gatunki szczególnie niebezpieczne?
Mamy tu zarówno gatunki słabo jadowite, jak i silnie jadowite. Ciekawość odwiedzających może budzić na przykład czarna wdowa (latrodectus hasselti), jeden z najbardziej jadowitych pająków na świecie. W naturalnym środowisku występuje przede wszystkim na terenie Australii i Azji Południowo – Wschodniej, gdzie żywi się innymi pająkami i małymi kręgowcami. Ukąszenie tej samicy jest niezwykle bolesne i potencjalnie śmiertelne także dla człowieka. Na szczęście opracowano już antidotum, więc podobne wypadki właściwie się nie zdarzają.
[FOTORELACJA]7565[/FOTORELACJA]
A panu jako opiekunowi zdarzyła się sytuacja niebezpieczna w kontakcie z którymś z pajęczaków?
Mam do nich duży respekt, ale też wiedzę co który pająk potrafi i na co go stać, dlatego jestem ostrożny i nigdy nic złego mnie nie spotkało.
Czy posiadanie takiego zwierzęcia wymaga jakiegoś specjalnego zezwolenia?
Niebezpiecznych pająków nie wolno samodzielnie chwytać i przemycać do Polski zza granicy. Mamy w kraju jednak spore grono hodowców, którzy służą profesjonalną poradą i wydają certyfikat, że dany osobnik został rozmnożony w niewoli, dzięki czemu można go nabyć legalną drogą.
Okazów równie imponujących co na wystawie nie spotkamy w naszych warunkach klimatycznych, prawda?
Takie pajączki w naszym klimacie by nie przeżyły. Wszystkie są „ciepłolubne”, a Polska jest dla nich zdecydowanie za zimna. Najbardziej jadowitym polskim gatunkiem jest kolczak zbrojny (Cheiracanthium punctorium), niewielki, bo osiągający od 7,5 do 15 mm długości pająk o żółtawo-zielonym ubarwieniu. Jego ugryzienie jest bolesne, może doprowadzić do wymiotów i ogólnego zatrucia, jednak nie jest śmiertelne.
[BANER]0[/BANER]
Co robić gdy hodujemy pająka, a pewnego dnia stwierdzamy że jego terrarium jest puste?
Wszystko jeszcze raz dokładnie sprawdzić, bo pająki lubią się chować i zakopywać w różnych dziurach. Jeśli jednak doszło do ucieczki, to zwykle niezbyt daleko i znajdziemy je tam gdzie jest ciemno i ciepło – za kaloryferem, za szafką, pod kanapą.
Czym możemy wytłumaczyć fascynacje ludzi pajęczakami? Co daje im kontakt z tak egzotycznymi gatunkami?
To okazja by przełamać lęk, zaspokoić ciekawość, zobaczyć coś zupełnie innego. To również zwierzę dla „leniwych”, bo karmi się je stosunkowo rzadko (maluchy – raz na tydzień, osobniki dorosłe – raz na trzy tygodnie) i od czasu do czasu zrasza terrarium wodą. Jest też grupa miłośników dla których pająki są zachwycające estetycznie. Urządzają im wspaniałe terraria i podziwiają niczym piękne kwiaty lub ryby w akwarium.
Ile kosztuje wstęp na wystawę?
Bilet normalny - 19 złotych, ulgowy - 16 złotych, a rodzinny (dwoje dorosłych i dwoje dzieci) - 60 złotych. Mamy też ofertę grupową (od dziesięciu osób wzwyż) – 12 złotych za osobę. W Barwicach jesteśmy dostępni do niedzieli (3 grudnia) w godzinach 10 – 18, choć o 17:00 jest ostatnia możliwość by pająka wziąć do ręki i zrobić z nim sobie zdjęcie. Serdecznie zapraszamy.
Brutalnie zabili ponad 200 świń. Robili to ze szczególnym okrucieństwem
0 0
Pod jakim adresem wystawa???
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz