To dzień, który zapisuje się w historii regionu. Dziś w Szczecinku podpisano porozumienie terytorialne, otwierające drogę do wykorzystania blisko 70 milionów złotych z funduszy unijnych. Pieniądze trafią do samorządów zrzeszonych w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Szczecinka i pozwolą na realizację osiemnastu kluczowych inwestycji, które w najbliższych latach odmienią region.
Środki pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego – jednej z najważniejszych inicjatyw Unii Europejskiej wspierających rozwój lokalny. To pieniądze przeznaczone na poprawę jakości życia mieszkańców, rozwój infrastruktury, edukacji, ekologii i turystyki. W ramach Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Szczecinka przyznano blisko 67,6 mln zł, które zostaną wykorzystane zgodnie z przyjętą wspólnie strategią rozwoju.
-To jest ostatnie, ósme porozumienie w województwie. I unijne środki na blisko 16 milionów euro. Ta kwota trafi do powiatu szczecineckiego i do gmin na niezwykle ważne inwestycje. To jest 18 inwestycji, które zostaną zrealizowane właśnie w mieście, w powiecie oraz w pięciu gminach. To najczęściej przedsięwzięcia z adaptacji do zmian klimatu, poprawa jakości i dostępności kształcenia zawodowego czy termomodernizacja budynków.
- mówił Jakub Kowalik, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.
Na liście planowanych przedsięwzięć znalazły się projekty obejmujące różne dziedziny – od nauki, przez transport, po ochronę środowiska. W Szczecinku powstanie nowoczesna instytucja popularyzująca naukę z planetarium oraz marina jachtowa przy Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior. W Bornem Sulinowie zagospodarowane zostaną nadbrzeża jezior, a Powiat Szczecinecki przeprowadzi modernizację burs i internatów przy szkołach. Gminy powiatu zainwestują natomiast w termomodernizacje budynków publicznych, nowe drogi rowerowe oraz działania proekologiczne.
Celem programu jest wspólny, zrównoważony rozwój wszystkich jednostek samorządowych wchodzących w skład obszaru funkcjonalnego. Związek ZIT tworzą: Miasto Szczecinek, Gmina Barwice, Gmina Biały Bór, Gmina Borne Sulinowo, Gmina Grzmiąca, Gmina Szczecinek oraz Powiat Szczecinecki.
Dzisiejsze podpisanie porozumienia terytorialnego w Szczecinku to formalne przypieczętowanie tej współpracy i jednocześnie symboliczny początek nowego etapu rozwoju regionu. Dzięki unijnym funduszom mieszkańcy zyskają lepszą infrastrukturę, nowoczesne przestrzenie edukacyjne i atrakcyjną ofertę turystyczną.
::addons{"type":"youtube","url":"https://www.youtube.com/watch?v=jGQoqJnwX9w"}
Tomek10:42, 07.10.2025
A ile z tego rozkradna? Ile będzie zawyżonych inwestycji ? Ile dla swoich ? Grunt ,że z naszych podatków.
Jak to powiedział Lepper ,,wy przestańcie ludziom....,,
Grzegorz10:52, 07.10.2025
Planetarium w takim mieście jak Szczecinek będzie tylko w przyszłości generować koszty. Takie miasto jak Toruń pomimo większej liczby ludności jak i ogromu turystów musi dokładać a budowa u nas to zwykła megalomnia burmistrza za którą będą płacić przyszłe pokolenia.
Kalna12:50, 07.10.2025
To czyste marnotrawstwo pieniędzy te ich inwestycje. Nic tak naprawdę nie służy mieszkańcom regionu a jedynie nielicznym przy korytach. Kolejne przekręty, kolesiostwo w realizacji inwestycji itp. No ale po to idą na stołki aby z tego korzystać???
Ja13:11, 07.10.2025
To najlepiej nic nie robić. Wiadomo wszędzie kradną ale mimo to coś zawsze z korzyścią dla miasta zostanie. Nie popadajmy w skrajności. Inwestycje napędzają gospodarkę itd. itp.
Biopety 13:52, 07.10.2025
Wy ludziska zmieńcie cały skład ratusza bo to co oni odpyrrdalają to cyrk,a będzie jeszcze weselej 🤣
Twój nick14:39, 07.10.2025
Oni są nie do ruszenia.
Won15:21, 07.10.2025
Oj zdaje ci się,na śląsku mieszkańcy pewnego miasteczka swojego burmistrza na kopach wygonili,trzeba tylko chcieć 🙂
Panie won15:39, 07.10.2025
W Szczecinku zadanie jest mocno utrudnione,burmistrzów mamy w zasadzie trzech,urzędasów,dyrektorów i innych śmiesznych menagerów chyba nikt sie nie doliczy,weź i pogoń to bydło : ]
Pozostałe komentarze
*%#)!& 13:50, 07.10.2025
Nie zwolnimy tempa...🤣
Z koszalińskiej15:01, 07.10.2025
A co z salą koncertową, którą Pan burmistrz zapowiadał
SZPAGACIK +++SARCOFA15:49, 08.10.2025
JA SIE BARDZO CIESZE Z TEGO, ZE ZADNA INWESTYCJA W SZCZECINKU NIE ZOSTALA POMINIETA I WSZYSTKO DOJDZIE DO SKUTKU. SZCZECINEK JUZ BARDZO WIELE ZYSKAL NA TYM I DALSZY ROZWOJ W TYCH KIERUNKACH PRZYNIESIE NIE TYLKO ROZGLOS, ALE TEZ WYNIKI W TURYSTYCE I PODWYZSZY MOIM ZDANIEM MIEJSCE MIASTA W KLASYFIKACJI MIAST STUDENCKICH! CIESZE SIE, ZE SZCZECINEK JEST MIASTEM PRAKTYCZNYM I KOMPETENTNYM. PO PROSTU WARTO JEST INWESTOWAC W SZCZECINEK! 🙂
Kopernik19:15, 08.10.2025
Planetarium=koszty na utrzymanie no I oczywiscie dyrektor sekretariat pracownicy znajomi królika. Miasto sié wyludnia a sektor publiczny coraz wiékszy. Ile juz kredytów splaca miasto i lie ma w planach wziáĉ zeby budzet spiáĉ?
Koperta usluga19:29, 08.10.2025
Šrednio kazda inwestycja z publicznych pieniedzy to miédzy 10 a 30 procent, stád wc kosztujá czésto ponad 500tyš I tyle bzdurnych inwestycji jak kolorowe kruki itp. Im drozej tym wiécej lewej kasy do podzialu. Czésto ludzie mówiá ale to *%#)!& i niepotrzebne. To niewazne bo cel jest inny $
WWW21:09, 08.10.2025
Rozbudowa basenu byłaby fajna ...
Xxxx23:10, 12.10.2025
Obiecywał i zapomniał.
Gosc12:01, 12.10.2025
Pomost na 25 łódek za miliony zł ? Kto tam będzie parkował, jakiś szejk czy ruski oligarcha ?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz