Zamknij
REKLAMA

Mniejszości narodowe i etniczne ze wsparciem marszałka

06:50, 30.03.2021 | źródło: wzp.pl
Skomentuj
REKLAMA

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego jest pierwszym regionem w Polsce, który w budżecie wyodrębnił zadanie „wsparcie mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego”. Taka pomoc nieprzerwanie  udzielana jest od 2016 r.  W poniedziałek, 29 marca 2021 r. uruchomiono konkurs dla NGO. – Różnorodność społeczna i kulturalna to nasz skarb, chcemy tę współpracę dalej rozwijać – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

 Ze środków budżetu województwa na ten cel przeznaczonych zostało 190 tys. zł.

 –  Szósty rok z rzędu  zapraszamy organizacje pozarządowe do składania ofert w konkursie. Mimo panującej pandemii mamy nadzieję, że NGO’sy znajdą bezpieczną przestrzeń do prezentacji ciekawych działań pokazujących kulturę i tradycję mniejszości narodowych i etnicznych. Różnorodność społeczna i kulturalna to nasz skarb, chcemy dalej tę współpracę rozwijać – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Organizacje będą mogły przeznaczyć dotacje m.in. na przygotowanie publikacji, ale i na działania  edukacyjne, integracyjne,  kulturalne (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa).

 W ubiegłym roku udało się zrealizować z tego zakresu siedem projektów, ponieważ znaczą część planów pokrzyżowała pandemia. Z oczywistych względów nie mogły odbyć się wydarzenia z udziałem publiczności czy koncerty. Ale nie zabrakło ciekawych inicjatyw.

Z pomocy finansowej  korzystał między innymi Związek Ukraińców w Polsce Koło Terenowe w Białym Borze.

W tym roku organizacje na złożenie ofert w konkursie mają czas od 29 marca 2021  r. do 22 kwietnia 2021 r. Szczegóły dotyczące konkursu  znajdują się m.in. w BIP Urzędu Marszałkowskiego WZ.

 W województwie zachodniopomorskim działa blisko 20 organizacji mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego. Region zamieszkują obywatele RP pochodzenia białoruskiego, czeskiego, litewskiego, niemieckiego, rosyjskiego, słowackiego, ukraińskiego i żydowskiego. Natomiast mniejszości etniczne stanowią Romowie, Łemkowie, Ormianie i Tatarzy. Prężnie działa także społeczność posługująca się językiem kaszubskim.

(źródło: wzp.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

UPAUPA

2 3

dziękuje piątej kolumnie, a koszerni Glińskiemu. PiS i PO jedno zło. 08:54, 30.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MozambikMozambik

6 0

W mieście i okolicach ... Mieszkają sobie Ukraińcy i to bardzo dużo , jedna gmina Biały Bór , zdominowana jest przez Ukraińców ( Łemków ) . Niewielu jest rdzennych Niemców i Kaszubów . Kaszubi raczej od strony Czarnego ... Sporo jest Romów , potocznie ( Cyganów ) Zarejestrowanych ponad 1000 ale raczej tylu nie przebywa na terenie miasta ... Są też Ormianie . Chwilowo było nawet trochę Włochów . Nawet kolorowo . Nie wszędzie można na Pomorzu spotkać taką mieszankę . Są też oczywiście inni ale w mniejszej liczbie . Turcy chyba ... Jeśli chodzi o potomków Abrahama to już od nich zależy jak i kim się czują , bo też są . 13:12, 30.03.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

RrrrRrrr

1 5

A Tobie o co chodzi ? Wykład jakiś ? 14:27, 30.03.2021


MozambikMozambik

2 0

Tak, to wykład dla takich jełopów jak Ty , co nie wiedzą nawet gdzie mieszkają ... 11:15, 31.03.2021


MozambikMozambik

5 0

Pewnie są jakieś animozje , ale wydaje mi się , że wielokulturowość jest tu od dawna a samo miasto jako takie jest przyjazne . Inaczej by tak nie było . Zresztą reszta to też "Polacy" Z Wileńszczyzny , Polesia i Kielecczyzny . Kulturowo różnią się od siebie jak dwa inne narody . 13:18, 30.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pokopoko

2 1

Jaki super marszałek, chyba szuka nowych wyborców z innej narodowości bo Polska to nienormalność jak to mówił jego GURU z Brukseli. Niech przestanie strugać g...ka chyba że będzie promował radnego z samorządu wojewódzkiego na Burmistrza Szczecinka. Ta to polityka. 16:55, 30.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

YyyYyy

0 1

Do roboty a nie czekać na kase 07:10, 31.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%