W niedzielę (8 marca), gdy w całym regionie świętowano Dzień Kobiet, członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Storkowie (gmina Grzmiąca) zdobywali nowe umiejętności z zakresu ratownictwa technicznego. Jednostka jako jedyna w powiecie szczecineckim wywalczyła dofinansowanie z Fundacji Orlen i w jego ramach intensywnie szkoli swoich strażaków.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"9538"}
Na placu przy remizie, pod okiem zawodowych strażaków z Gdańska i Sępólna Krajeńskiego, działających w ramach Akademii Firemax, ćwiczono obsługę narzędzi hydraulicznych oraz techniki ratownicze stosowane podczas wypadków drogowych. Założeniem niedzielnych zajęć było odegranie trzech pozorowanych scenariuszy, często spotykanych na lokalnych drogach: sytuacji, w której poszkodowany uwięziony jest we wraku stojącym na kołach, przewróconym na bok oraz leżącym na dachu. Podsumowaniem zajęć było natomiast sprawdzenie wiedzy druhen i druhów poprzez symulację zderzenia osobówki z maszyną rolniczą przy wjeździe do miejscowości. Pozwoliło to ochotnikom sprawdzić się w akcji i wykorzystać nowo zdobytą wiedzę w sytuacji zbliżonej do realnego niebezpieczeństwa.
Podczas treningu wykorzystano nowe wyposażenie jednostki, w tym pompę hydrauliczną, nożyce, rozpieracz kolumnowy, rozpieracz ramieniowy oraz sprzęt pomocniczy – podpory stabilizacyjne.
Zakupy sprzętu, jak i samo szkolenie, były możliwe dzięki wsparciu Fundacji Orlen. Pozyskana w ubiegłym roku kwota pięćdziesięciu tysięcy złotych pozwoliła na przeszkolenie piętnastu druhów (w tym pięciu kobiet), a także na zdobycie przez jednego z nich uprawnień do prowadzenia pojazdów kategorii „C”. Znacząco podnosi to gotowość bojową jednostki.
Jak powiedział nam wiceprezes OSP Storkowo - Jakub Łosek, jest to największe wsparcie, jakie jednostka otrzymała od wielu lat. Dzięki zakupowi nowego średniego wozu ratowniczo-gaśniczego marki MAN w listopadzie 2025 roku oraz dalszemu doposażaniu jednostki pod koniec przyszłego roku OSP Storkowo planowane jest do włączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Niemiecka policja skuła działaczy ROG.
Aśka schowaj placka w domu wstyd na cały kraj ,jak ty w oczy dzieciom spojrzysz,tata poślizgnął się na podpasce niosąc krzyż to jedynie sensowne wytłumaczenie trzymaj się tej wersji pamiętaj!!!
Becker
17:28, 2026-06-17
Tak zapłacisz za bilet w autobusie
Jak nie wyrobisz karty mieszkańca to emerycie nie pojedziesz. Trzeba przymusić mieszkańców do wyrobienia karty i to jest wybór w postaci nakazu.
Zbych
17:24, 2026-06-17
Niemiecka policja skuła działaczy ROG.
95 % piszących komentarze to ukraincy
Stiepan
16:53, 2026-06-17
Niemiecka policja skuła działaczy ROG.
Niech po prostu zapłacą te świnie za drugą wojne światową
I tyle
16:52, 2026-06-17