fot. Piotr Rozmus
17 października w Czarnem odbyły się uroczystości z okazji 21. rocznicy powstania 11. Batalionu Ewakuacji Sprzętu oraz 19. rocznicy wręczenia jego sztandaru wojskowego. W wydarzeniu uczestniczył starosta Krzysztof Lis, któremu towarzyszył Sebastian Korecki, główny specjalista ds. zarządzania kryzysowego, spraw obronnych i obrony cywilnej.
Uroczystości rozpoczęły się od uroczystego apelu, podczas którego dowódca jednostki, ppłk Marcin Zajkowski, przypomniał historię batalionu – formacji powstałej w 2004 roku w strukturze 1. Brygady Logistycznej. Od ponad dwóch dekad żołnierze z Czarnego realizują kluczowe zadania w zakresie transportu ciężkiego sprzętu, ewakuacji sprzętu bojowego z pola walki oraz rozpoznania technicznego dróg ewakuacyjnych i dojazdowych.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"9273"}
W szczególny sposób wspomniano również rodziców chrzestnych sztandaru – starostę Krzysztofa Lisa oraz Katarzynę Oleś, dyrektor Wydziału Funduszy Zewnętrznych, Współpracy i Rozwoju, którzy pełnili tę zaszczytną rolę podczas uroczystości nadania sztandaru w 2006 roku w Szczecinku. Pani dyrektor tym razem nie mogła uczestniczyć w obchodach.
Starosta Krzysztof Lis w swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważne są tego typu spotkania dla budowania lokalnej wspólnoty:– Ilekroć uczestniczę w podobnych uroczystościach, czuję się częścią tej wspólnoty – mówił starosta. – Dziękuję żołnierzom za ich codzienną służbę, za to, że dzięki Wam Polska może czuć się bezpieczna, a także za to, że zawsze uczestniczycie w patriotycznych uroczystościach organizowanych przez powiat szczecinecki.
Na zakończenie uroczystości starosta wręczył kwiaty dowódcy batalionu, ppłk. Marcinowi Zajkowskiemu, dziękując za współpracę i zaangażowanie żołnierzy w życie regionu. W dowód wdzięczności starosta otrzymał wyjątkowy upominek, który – jak przyznał – „na pewno znajdzie honorowe miejsce w jego gabinecie”.
W rozmowie z dowódcą batalionu starosta potwierdził, że w przyszłym roku uroczystości z okazji 20-lecia nadania sztandaru odbędą się w Szczecinku – dokładnie tam, gdzie niemal dwie dekady temu batalion po raz pierwszy otrzymał swój wojskowy symbol.
Jubileusz był nie tylko okazją do wspomnień, ale przede wszystkim do wyrażenia dumy z żołnierzy 11. Batalionu Ewakuacji Sprzętu – formacji, która od 21 lat z oddaniem i profesjonalizmem służy Polsce, niosąc pomoc, bezpieczeństwo i pewność, że sprzęt i ludzie zawsze wrócą z pola walki do domu.
Oni też chcą zdjęcia flagi Ukrainy sprzed ratusza.
Cała trójka do ruskich won
Cios
16:47, 2026-06-08
Oni też chcą zdjęcia flagi Ukrainy sprzed ratusza.
A kiedy zdejmiecie "ciuchy do prania" - śmierdzicie jak gnój z której strony wiatr zawieje tam się ustawiacie
Revolution
16:27, 2026-06-08
Oni też chcą zdjęcia flagi Ukrainy sprzed ratusza.
No a teraz przyszedl czas na udawanie opozycji. Szkoda ze glosuja reka w reke z najwazniejszym Jerzym w miescie. Myślę ze ludzie popierajacy prawicę w miescie juz na farbowanego *%#)!& i zuzie sie juz nie nabiora.
Ona
15:55, 2026-06-08
Oni też chcą zdjęcia flagi Ukrainy sprzed ratusza.
Dziekujemy za podwyzki za smieci i platne bilety autobusowe ruchowi obrony granic w Szczecinku Zuzie i *%#)!& Wyborcy nie zapomna
Ona
15:43, 2026-06-08