Zamknij

Belbuk i „skarb z Silnowa”. Archeologiczna Noc Muzeów nad Trzesieckiem.

07:22, 21.05.2024 Aktualizacja: 07:26, 21.05.2024
Skomentuj fot. Magdalena Michalska fot. Magdalena Michalska

Noc muzeów to wyjątkowy czas, kiedy to instytucje kultury w całej Polsce udostępniają oglądającym swoje wnętrza zupełnie za darmo. Nie inaczej było i w Szczecinku, gdzie Muzeum Regionalne zaprosiło do „Sekcji archeo”, czyli obejrzenia dawno niepokazywanych zbiorów archeologicznych.

Po raz pierwszy Noc Muzeów zorganizowały muzea berlińskie. Był rok 1997, a nowatorski pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i został podchwycony przez inne instytucje związane z kulturą. Każda placówka przygotowuje na tę okazję swój własny program i stara się zaprezentować z jak najbardziej atrakcyjnej strony. Dla wielu to także okazja by zaistnieć w środowisku lokalnym, zareklamować posiadane zbiory i zaoferować gościom unikalne doświadczenie zwiedzania ekspozycji w nocnym, nastrojowym klimacie.

Tegoroczna oferta Muzeum Regionalnego w Szczecinku, to powrót do zbiorów które nad Trzesieckiem nie były prezentowane od kilkunastu lat. W okresie gdy siedzibą muzeum była jeszcze wieża św. Mikołaja, mieszkańcy mogli podziwiać choćby takie perełki jak „skarb z Silnowa”, czyli grupę artefaktów pochodzących z epoki brązu, odkrytych w 1965 roku podczas prac budowlanych prowadzonych podczas wznoszenia Szkoły Podstawowej w Silnowie. Od czasu gdy muzeum przeniesiono na ulicę Szkolną, znaleziska te czekały na swój ponowny debiut.

- Przy okazji Nocy Muzeów, obchodzimy też inne święto – powiedział dyrektor placówki Ireneusz Markanicz. – Dokładnie 900 lat temu wyruszyła pierwsza udana misja chrystianizacyjna na Pomorzu, prowadzona przez Ottona z Bambergu. W 1124 wkroczył on na te tereny, by chrzcić ludność, burzyć świątynie i niszczyć przedmioty kultu pogańskiego. Tym sposobem w wodach jeziora Komorze znalazł się najcenniejszy obiekt prezentowany podczas szczecineckiej Nocy Muzeów, czyli Belbuk. Słowiański bożek wykonany z piaskowca, datowany jest na VI-X wiek. Historia jego odnalezienia sięga zaś roku 1880, kiedy to wyłowili go rybacy z pobliskiej wsi Rakowo.

Podczas Nocy Muzeów, Belbuk zajął honorowe, centralne miejsce w sali wystawowej i z całą pewnością był najchętniej fotografowanym eksponatem.

Dodatkową atrakcją wieczoru był wykład archeologa Andrzeja Kuczkowskiego zatytułowany „Zamki i rycerze na ziemi szczecineckiej”.

(mm)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%