Zamknij

Minerały, muszle i miniatury. Noc Muzeów w św. Rozalii

07:14, 15.05.2023 Aktualizacja: 07:17, 15.05.2023
Skomentuj fot. Magdalena Michalska fot. Magdalena Michalska

Muzeum parafialne przy kościele św. Rozalii w Szczecinku powstało w ramach Jubileuszowego Roku Świętej Rozalii na przełomie 2011 i 2012 roku, jednak dla wielu mieszkańców Szczecinka do dziś pozostaje miejscem stosunkowo mało znanym. Doskonałą okazją by zmienić ten stan rzeczy, była miniona Noc Muzeów, na jaką organizatorzy zaprosili w sobotę (13 maja).

[FOTORELACJA]7190[/FOTORELACJA]

Niewielkie muzeum składa się z czterech wydzielonych części nazywanych komnatami, a każda z nich dedykowana jest innym artefaktom. W komnacie „historii parafii” zgromadzono pamiątki po „kaplicy polowej” oraz szereg eksponatów ofiarowanych przez parafian. W komnacie kamiennej przechowywany jest zbiór minerałów i skamielin z przeróżnych zakątków świata, takich jak Ziemia Święta, Monte Pellegrino czy Etna. W kolejnej komnacie wyeksponowane zostało złoto Bałtyku, czyli bursztyny oraz muszle uważane za atrybut prawdziwego pielgrzyma. Natomiast komnata św. Rozalii, ukazuje symboliczną grotę nawiązującą do pierwszej pustelni świętej na Sycylii, z polichromiczną rzeźbą z XIX wieku.

Tym co jednak przykuło największą uwagę odwiedzjących, były makiety dwudziestu kościołów z naszego regionu, wykonane w skali 1:50 przez pana Wiesława Bandurę – muzealnego przewodnika. Zbudowane z balsy oraz wielu innych zaskakujących materiałów, zachwycają ilością detali oraz wiernym oddaniem proporcji. Jak powiedział nam pan Bandura, nim przystąpił do pracy modelarskiej, każdy z odwzorowanych obiektów najpierw samodzielnie pomierzył i sfotografował!

Szczególnie imponująco prezentuje się kościół św. Rozalii z Palermo w Szczecinku, umieszczony na rozłożystej dioramie oraz Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, którego dach pokryty jest dwudziestoma pięcioma tysiącami miniaturowych dachówek!

Kto nie zdążył z odwiedzinami w minioną sobotę, może próbować w każdy inny dzień tygodnia (wystarczy zadzwonić pod numer podany na drzwiach wejściowych). Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%