Wena, niepokój, nuda – każdy powód jest dobry by chwycić za pędzel, przekonuje szczecinecka artystka Monika Kolosz. By móc realizować swoje pasje: malować, tworzyć biżuterię i odkrywać tajemnice pięknych zapachów, stworzyła autorską pracownię „Monali – Art”. Dziś to nie tylko przestrzeń, w której wydarza się sztuka, ale też miejsce całym sercem otwarte na młodych ludzi.
- Ma być twórczo, swobodnie, bez oceniania i krytycznych komentarzy – rozpoczyna naszą rozmowę pani Monika.
- W „Monali – Art” stawiamy na szeroko rozumiany rozwój artystyczny, poznajemy różnorodne techniki rysunkowe i uczymy się ufać we własne możliwości. Młodzież ma próbować, eksperymentować i swobodnie wyrażać emocje na płótnach. Nie straszne nam brud i bałagan, liczy się przed wszystkim dobra zabawa. Służę poradą, jednak nie zniechęcam, nie wytykam błędów. Zależy mi by wszyscy bywalcy pracowni czuli się dobrze i przez dwie godziny ćwiczeń zapominali o bożym świecie.
Młodych artystów obowiązuje tylko jedna zasad. Rozpoczęta praca musi zostać ukończona.
Pod okiem Moniki Kolosz swój talent odkrywa m.in. Oliwia Okuniewska, uczennica Zespół Szkół Nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku. Osiemnastolatka swój pierwszy komplet ołówków otrzymała krótko przed wybuchem pandemii i miesiące izolacji spędziła podejmując próby rysunkowe. Dziś twierdzi, że malarstwo to jej sposób na wyrażanie siebie, a podczas zajęć warsztatowych chce po prostu rozwinąć skrzydła. Jej ulubionym tematem rysunkowym są portrety – zarówno tajemniczych postaci wyjętych z wyobraźni, jak i osób znanych powszechnie ze szklanego ekranu.
Prace Oliwii
[FOTORELACJA]7047[/FOTORELACJA]
Osiemnastoletni Jakub Furyk jest uczniem I Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Elżbiety. Fascynują go dzieła z dużym ładunkiem emocjonalnym. Specjalizuje się w technikach malarskich, zwłaszcza w akrylu, za pomocą którego przelewa swoje emocje na płótno. Choć jego obrazy tętnią kolorami, ich przesłanie jest zwykle smutne, związane z frustracją lub niepokojem.
Prace Jakuba
[FOTORELACJA]7048[/FOTORELACJA]
Dla trzynastoletniej Amelii Luski - uczennicy Zespołu Szkół STO oraz Karoliny Polak - uczennicy 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 7, rysunek jest czymś więcej niż tylko zajmującym hobby. Obie dziewczynki pragną zdawać do koszalińskiego Liceum Plastycznego i z tym kierunkiem związać swoją przyszłość zawodową. W „Monali – Art” próbują nowych technik: suchych pasteli i farb oraz kompletują teczkę którą złożą przed komisją podczas egzaminu wstępnego.
Prace Amelii
[FOTORELACJA]7049[/FOTORELACJA]
Prace Karoliny
[FOTORELACJA]7050[/FOTORELACJA]
Jak zapewnia Monika Kolosz – Wszyscy jesteśmy unikatowi i warto znaleźć w sobie odwagę by to odkryć. Warto też – niezależnie od wieku – wdrażać twórcze próby i uciszyć wewnętrznego krytyka, który zawsze twierdzi, „że się nie da”, „że nie warto”, „że się nie uda”. Wy podejmijcie tą próbę, a ja dam wam przestrzeń, która was ugości!
OKH11:52, 21.02.2023
Na pinterest.pl już przesycenie takich obrazków . Koszt takiego bazgrolenia spadł do poziomu ogólnej dostępności i jak się ma czas to sobie można pomazać ale nie każdy ma ten czas . Widziałem już niby beztalencia , którym coś genialnego wyskoczyło . 11:52, 21.02.2023
@21:34, 21.02.2023
pasja w życiu jest bardzo ważna. tak trzymać. gratulacje. 21:34, 21.02.2023
:)15:57, 22.02.2023
1 1
ty, najpierw sam coś zrób a później się wypoiedz. 15:57, 22.02.2023
gość13:03, 23.02.2023
0 0
I ja przyłączam się do tego zdania - miałkie, sztampowe, infantylne. 13:03, 23.02.2023