Zamknij

Noc muzeów po szczecinecku.

15:00, 16.05.2022 .
Skomentuj fot. Magdalena Michalska fot. Magdalena Michalska

Są takie noce kiedy naprawdę nie warto spać. Jedną z nich jest bez wątpienia „noc muzeów”, czyli kilka godzin, podczas których całkowicie za darmo można skorzystać z oferty kulturalnej w swoim mieście.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997 roku, by już cztery lata później przekształcić się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim. Organizowana jest zawsze w trzeci weekend maja i powiązana z obchodami Święta Muzealnika.

Co roku to wyjątkowy czas również dla Muzeum Regionalnego w Szczecinku, które tym razem pozostawało otwarte dla odwiedzających pomiędzy godziną osiemnastą, a północą.

[ZT]28099[/ZT]

Co mogli zobaczyć zwiedzający?

W piwnicach zachwycała „sala srebrna”, czyli miejsce, w którym zgromadzono ponad sto przedmiotów wykonanych pomiędzy XVII a XX wiekiem w najlepszych europejskich warsztatach złotniczych.

- Te srebra cieszą się olbrzymim zainteresowaniem zwiedzających – powiedział Ireneusz Markanicz, dyrektor placówki. -  Trzeba być z tego dumnym, dziękować tym, którzy przez całe lata pracowali nad tym zbiorem. Myślę tu o moim poprzedniku Jerzym Dudziu, bo to on bardzo zabiegał o to, żeby ta kolekcja sreber była taka, jaka jest obecnie.

Na parterze można było zobaczyć pochodzącą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Pile wystawę czasową „Broń i barwa Wojska Polskiego 1939-1945”, natomiast na pierwszy piętrze „salę regionalną” i „salę szlachecką”, które w okolicach lipca tego roku czeka wielka metamorfoza.

- Postanowiliśmy, że „sala regionalna” stanie się bardziej regionalna – wyjaśnił dyrektor - Dlatego zmieniliśmy nie tylko wystrój i kolor na ścianach, ale również zmienimy wyposażenie wszystkich gablot. Będzie to zupełnie nowa aranżacja. Z okazji „nocy muzeów” zwiedzający mają więc wyjątkową okazję zobaczyć rzecz niedokończoną, w trakcie pracy…

Zupełną gratką była natomiast możliwość zerknięcia do pracowni konserwatorskiej, na co dzień nie dostępnej dla gości, w której obrazy i inne artefakty są czyszczone, impregnowane i zabezpieczane przed zgubnym wpływem rdzy.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%