Zamknij
REKLAMA

Trenuj w zwolnionym tempie. Slow jogging dotarł do Szczecinka

06:00, 23.04.2020 | a.
Skomentuj
REKLAMA

Wszyscy się gdzieś śpieszymy. A co powiecie, żeby dla zdrowia i witalności trochę zwolnić tempo? Cieszyć się aktywnością fizyczną bez parcia na wynik, dystans, czas? Zapraszamy do poznania nowej, radosnej aktywności slow joggingu, która dotarła również do Szczecinka.

Slow jogging to metoda ćwiczeń opracowana przez prof. Hiroaki Tanaka z Uniwersytetu Fukuoka w Japonii.  Do niedawna nieznana poza Japonią, obecnie zyskująca coraz większą popularność na całym świecie, w tym również w Polsce. Termin slow jogging - „powolne bieganie” został wybrany dla podkreślenia, że ??nawet jeśli mówimy o sporcie tradycyjnie kojarzonym z szybkim poruszaniem się, to powolność może być dobrym sposobem na osiągnięcie podobnych efektów jak w tradycyjnym bieganiu. Jest to wydajne, zdrowsze i bezbolesne podejście do biegania w każdym wieku i niezależnie od prowadzonego stylu życia.

-Kluczem slow joggingu jest to, co nazywamy tempem "niko niko". W języku japońskim niko niko oznacza „uśmiech” lub „szczęśliwy uśmiech”.  W przeciwieństwie do tradycyjnego treningu, który wymaga koncentracji i wysiłku, powolne bieganie przypomina bardziej spacer, przy intensywności wystarczającej, aby cieszyć się rozmową lub jeśli jest się samemu, po prostu uśmiechnąć się.  Dla większości początkujących oznacza to jogging w tempie chodzenia –wyjaśnia Marcin Bocheński animator slow joggingu.

Slow jogging to nie tylko odpowiednie tempo

-To także technika biegu zapobiegająca powstawaniu urazów i kontuzji. Opierająca się na  naturalnym i delikatnym lądowaniu na śródstopiu, oraz stawianiu małych kroczków z dużą częstotliwością.

Tajniki slow joggingu doskonale przybliża nam dr Maciej Kozakiewicz w książce " Slow Jogging - japońska droga do witalności". Mam nadzieję, że już niebawem będziemy mogli wspólnie z Maciejem Kozakiewiczem doskonalić technikę slow joggingu na organizowanych w Szczecinku warsztatach.

Czy będą grupowe treningi w Szczecinku?

-Mam taki zamiar. Miałem rozpocząć działanie po warsztatach, ale wirus wszystko zepsuł. Obecnie mogę konsultować indywidualnie chętnych. Mogą dołączyć do grupy na FB. Jesienią będę robił uprawnienia instruktorskie. Później planuję prowadzić zajęcia w grupie w soboty po parkrunie.

Pozdrawiam z uśmiechem na twarzy - Niko Niko

(a.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA