Zamknij
REKLAMA

ZUS: w poniedziałek upływa czas na złożenie wniosku o wyższą emeryturę

09:03, 08.01.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

ZUS w komunikacie przesłanym PAP poinformował, że możliwość ta dotyczy osób urodzonych w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 r. Wynika to ze zmiany sposobu obliczania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego.

Do poniedziałku osoby urodzone w 1953 r. i pobierające wcześniejszą emeryturę, mają czas na złożenie wniosku o emeryturę powszechną na korzystnych zasadach - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Czas na złożenie wniosku mija w poniedziałek 11 stycznia.

"Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. To otwiera furtkę do wyższego świadczenia" - powiedział rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

Dodał, że osoba nadal pobierająca wcześniejszą emeryturę i niemająca jeszcze przyznanej emerytury powszechnej może złożyć o nią wniosek do ZUS-u.

"Jeśli zrobi to najpóźniej do 11 stycznia 2021 r., to Zakład wyliczy świadczenie na korzystniejszych zasadach" - poinformował rzecznik.

Z informacji ZUS wynika, że do złożenia wniosku służy standardowy formularz o symbolu EMP. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Z kolei osoba, która już ma przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o pobrane emerytury wcześniejsze, nie musi nic robić. ZUS przeliczy jej świadczenie z urzędu po 11 stycznia 2021 r. i poinformuje o nowej wysokości emerytury. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego ZUS podjął wypłatę emerytury powszechnej.

Jeśli wypłata tej emerytury była zawieszona, to świadczenie w nowej wysokości będzie przysługiwać od dnia, od którego mogłaby być podjęta jego wypłata. Jeśli przeliczone świadczenie okaże się wyższe od dotychczasowego, to ZUS wypłaci też wyrównanie.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

MozambikMozambik

0 0

ZUS ? co to w ogóle jest . Bezczelność tej instytucji nie ma granic . Jak byście wiedzieli ile pieniędzy stracili na źle zainwestowane pieniądze w obligacje i papiery wartościowe ile pieniędzy poszło na wspieranie obecnych budżetów państwa ... Jaka Łaska ... ludzie te pieniądze już dawno wam się należały . Hipokryzja pracowników ZUS przypomina mi czasami jak bym zadawał się z *%#)!& . Pisma przez nich wysyłane są na poziomie 6 klasy podstawówki , a tok myślenia coś jak patola co przez wszystkie lata w szkole jechała na miernych . Dlatego to słaba instytucja , przynajmniej w Polsce . Francuzi za te pieniądze mają najnowsze myśliwce i latają w kosmos . A tu ZUS kradnie i nie potrafi dobrze zakręcić kasą , bo macie tępych urzędników . Totalna porażka . 19:13, 19.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA