Zamknij
REKLAMA

Dziś ostatni dzień na uniknięcie podwyżki ceny prądu

11:07, 29.07.2019 | swiecie24.pl / Siec Portali
Skomentuj
REKLAMA

W poniedziałek 29 lipca do północy można złożyć w Energi, lub innym obsługującym nas sprzedawcy energii elektrycznej, oświadczenia, dające możliwość obniżenia cen energii w drugim półroczu do poziomu z 2018 roku.

To skutek nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, tzw, ustawa o cenach pądu, którą prezydent podpisał 28 czerwca br.

Nowelizacja zakłada m.in. zamrożenie cen prądu przez cały 2019 r. Dotyczy ona m.in. gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali oraz jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów. Odbiorcy muszą składać specjalne oświadczenie o spełnianiu wymogów ustawowych - za wyjątkiem gospodarstw domowych. Zgodnie z ustawą odbiorca końcowy składa oświadczenie przedsiębiorstwu obrotu w terminie 28 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji, co nastąpiło 29 czerwca b.r.

Problem w tym, że w ślad za nowelizacją nie poszła jakakolwiek kampania informacyjna i bardzo wielu przedsiębiorców nie wiedziało o tych zmianach. Dopiero w ostatnich dniach media nagłośniły sprawy. W piątek minister ds. energii wydał komunikat o tym, że ostateczny termin na złożenie oświadczenia upływa w poniedziałek 29 lipca o północy, a biura spółek energetycznych będą dziś pracować do północy (w tym Enei).

Oświadczenie można złożyć osobiście lub wysłać pocztą do 29 lipca br., decyduje data stempla pocztowego.

Kto musi złożyć oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej:

  • mikro i mali przedsiębiorcy,
  • szpitale,
  • jednostki sektora finansów publicznych (w tym samorządy) i inne państwowe jednostki organizacyjne, nie posiadające osobowości prawnej.

Kto nie musi składać oświadczenia? Odbiorcy indywidualni, czyli gospodarstwa domowe.

Szczegółowe informacje oraz formularz oświadczenia i instrukcję wypełnieni można znaleźć na stronach Enei i Energi

(swiecie24.pl / Siec Portali)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA