Zamknij
REKLAMA

Od 4 groszy do 13 tys. Emerytalni rekordziści

21:24, 23.05.2019 | ZUS Zachodniopomorski
Skomentuj
REKLAMA

Najwyższa emerytura w Zachodniopomorskiem to ponad 13 tys. złotych. Najniższa zaś wynosi 4 grosze.

Oddziały ZUS w naszym województwie wypłacają emerytury przeszło 260 tys. osób. Zachodniopomorski emeryt otrzymuje co miesiąc z ZUS średnio ok. 2,2 tys. złotych (dane z  grudnia 2018 roku).

-Najwyższą emeryturę w regionie wypłaca szczeciński ZUS. Ponad 13 tys. zł otrzymuje mężczyzna, który skorzystał ze świadczenia po ukończeniu 75 roku życia i przepracował przeszło 55 lat – informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego

 

-Nie jest to najwyższa wypłata w Polsce. Są emeryci, którzy wypracowali świadczenie w wysokości przekraczającej 20 tys. złotych. Emerytka z kujawsko-pomorskiego otrzymuje od ZUS ponad 22 tys. zł, podobnie jak emeryt z Lublina. Łączy ich to, że obydwoje przepracowali 61 lat i przeszli na emeryturę dopiero po skończeniu 80 lat.

Jak wynika z danych ZUS, tak wysokie świadczenia otrzymują osoby, które mają długi staż pracy a na emeryturę zdecydowały się przejść wiele lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Na wysokość emerytury składa się kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę. Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta.

Z drugiej strony z roku na rok rośnie liczba emerytur kilkugroszowych. To konsekwencja wprowadzenia od 1999 r. reformy emerytalnej. W systemie zdefiniowanej składki, zaledwie jedna wpłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwala otrzymać świadczenie emerytalne. Jego wysokość będzie jednak proporcjonalna do naszego wkładu do systemu.

Najniższe świadczenie w naszym województwie wynosi 4 grosze. Otrzymuje je kobieta, która przepracowała tylko 1 miesiąc i 12 dni. Jest to też najniższa wypłacana emerytura w Polsce.

 

(ZUS Zachodniopomorski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

gośćgość

3 13

4 grosze emerytury, wstyd i hańba dla systemu ! 23:23, 23.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pracapracapracapraca

8 0

A ile proponujesz za jeden miesiąc pracy w całym życiu? 06:42, 24.05.2019


JaJa

8 0

Wstyd i hańba??przepracowac w całym życiu miesiąc,a dostać pełną emeryturę to byłaby hańba! 14:06, 24.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA