Zamknij
REKLAMA

Koronawirus w szkołach średnich. Aktualna sytuacja w powiecie

11:42, 13.10.2020 | Piotr Rozmus / Starostwo Powiatowe
Skomentuj fot. Piotr Rozmus / Starostwo Powiatowe w Szczecinku
REKLAMA

Starosta Krzysztof Lis otrzymuje cykliczne raporty dotyczące sytuacji epidemiologicznej szkół dla których Powiat Szczecinecki jest organem prowadzącym

Jeszcze w lipcu mówiło się, że koronawirus jest w odwrocie, obecnie każdego dnia w Polsce diagnozuje się kilka tysięcy nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Szczególne wątpliwości budził fakt powrotu dzieci i młodzieży do nauki tradycyjnej. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) i inne instytucje zajmujące się zdrowiem nie pozostawiały wątpliwości, że jest on wskazany dla ich zdrowia fizycznego, psychicznego, społecznego i emocjonalnego. Ponadto nauka zdalna nie jest w stanie zastąpić tej tradycyjnej.

Wraz z początkiem roku szkolnego tradycyjne kształcenie rozpoczęły prawie wszystkie szkoły w Polsce, w tym również te dla których organem prowadzącym jest Powiat Szczecinecki. Przez ostatnie tygodnie samorząd powiatowy podjął szereg najróżniejszych działań, aby młodzież mogła kształcić się w jak najbezpieczniejszych warunkach. Biorąc jednak pod uwagę ogromną liczbę uczniów oraz nauczycieli, którzy każdego dnia wchodzą w przeróżne pozaszkolne relacje społeczne, pojawienie się wirusa SARS-CoV-2 w szkolnym środowisku w sposób pośredni bądź bezpośredni było jedynie kwestią czasu. Mimo to można powiedzieć, że sytuacja epidemiologiczna w szkołach jest pod kontrolą.

Starosta Krzysztof Lis za pośrednictwem łącza internetowego systematycznie spotyka się z dyrektorami szkół. Ostatnie odbyło się 12 października. Udział w nim wzięli również: dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Zofia Kosicka, inspektor ds. Zarządzania Kryzysowego Spraw Obronnych i Obrony Cywilnej Starostwa Powiatowego w Szczecinku Sebastian Korecki oraz informatyk Starostwa Powiatowego w Szczecinku Piotr Balon.

Na początku spotkania każdy z dyrektorów przedłożył szczegółowy raport dotyczący sytuacji epidemiologicznej w jego szkole.

W LO im. Ks. Elżbiety w Szczecinku nie odnotowano zachorowania na COVID-19. Jeden z uczniów na skutek podejrzenia kontaktu z osobą zakażoną przebywa na kwarantannie. Jak poinformował dyrektor szkoły Arkadiusz Szczepaniak, na zajęciach każdego dnia jest nieobecnych średnio dwóch, trzech uczniów .

W ZS Nr 7 w Białym Borze dwoje uczniów przebywało na kwarantannie. Zostali oni poddani testom na obecność COVID-19. Wynik był negatywny. Jedna z nauczycielek przebywa aktualnie na kwarantannie, ponieważ zarażenie zostało zdiagnozowane u jednego z członków jej rodziny. Na szczęście nauczycielka czuje się dobrze i nie ma objawów towarzyszących COVID-19.

W ZST w Szczecinku pozytywny wynik na obecność COVID-19 otrzymał jeden z nauczycieli. Uczniowie z siedmiu klas, którzy mieli zajęcia ze wspomnianym nauczycielem zostali objęci nadzorem epidemiologicznym. Okres ten już się zakończył.  Pozytywny wynik na obecność wirusa otrzymał również jeden z uczniów klasy czwartej. Klasa ta za zgodą szczecineckiego sanepidu i organu prowadzącego rozpoczęła nauczanie w trybie zdalnym. Uczniowie klasy, z wyjątkiem dwóch, którzy w tym czasie byli nieobecni, zostali objęci kwarantanną. Sześciu nauczycieli przebywa na zwolnieniach lekarskich.

W ZS Nr 1 im. KEN w Szczecinku zdiagnozowano COVID-19 u jednego z uczniów. Ostatni raz był on jednak w szkole 27 września, natomiast test został wykonany 7 października. Dlatego też nie podjęto decyzji o objęciu klasy kwarantanną.

W Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior jeden z pracowników przebywa na kwarantannie. W izolacji przebywają również trzy podopieczne bursy Nr 2, które mogły mieć kontakt z osobą chorującą na COVID-19.

W ZS Nr 2 im. Warcisława IV w Szczecinku pięcioro nauczycieli objęto nadzorem epidemiologicznym, zaś czworo uczniów przebywa na kwarantannie domowej, ponieważ członkowie ich rodzin otrzymali pozytywny wynik na obecność wirusa.

Jak poinformowała dyrektor SOSW im. Jana Brzechwy w Szczecinku Barbara Zasada dwie z nauczycielek zostały poddane testom na obecność wirusa. Obie otrzymały wynik negatywny.  Inna z nauczycielek została oddelegowana na izolację domową. Pięć osób przebywa na zwolnieniach lekarskich. Ośrodek odnotowuje liczne nieobecności dzieci na zajęciach.

Trzech nauczycieli z ZS Nr 6 im. Stanisława Staszica w Szczecinku przebywa na kwarantannie, dwoje właśnie ją zakończyło. Pięciu nauczycieli przebywa na zwolnieniu lekarskim. Wśród uczniów, siedmioro przebywa na izolacji domowej, ponieważ wystąpiło podejrzenie kontaktu z osobą chorą. Wynik dodatni na obecność wirusa miał jeden z uczniów. Obecnie przebywa na kwarantannie. Po raz ostatni był on jednak w szkole 1 października. Dlatego po konsultacji z sanepidem, nadzorem epidemiologicznym objęto całą klasę i poszczególnych nauczycieli.

Podczas spotkania informatyk Starostwa Powiatowego w Szczecinku Piotr Balon przedstawił dyrektorom szczegółowe informacje na temat możliwości korzystania przez placówki oświatowe z bezpłatnego pakietu Microsoftu. W jego skład wchodzą wszystkie popularne programy takie jak Word, Excel, czy Power Point. Pakiet umożliwia również utworzenie służbowych kont nauczycieli, przeprowadzenie testów i sprawdzianów oraz organizację rad pedagogicznych. Większość ze szkół już korzysta z rzeczonego pakietu.

Dużo czasu poświęcono dyskusji na temat trwających i planowanych szkolnych inwestycji. Na zakończenie zgodnie ustalono, że tegoroczne uroczyste obchody z okazji Dnia Edukacji Narodowej nie odbędą się. Życzenia nauczycielom starosta Krzysztof Lis złoży za pośrednictwem lokalnych mediów, zaś nagrody Starosty Szczecineckiego wyróżnionym pedagogom wręczą dyrektorzy szkół. Warto w tym miejscu przypomnieć, że pozytywnie zaopiniowani przez rady pedagogiczne nauczyciele, decyzją Zarządu Powiatu Szczecineckiego otrzymają nagrody finansowe w wysokości 2,5 tys. zł. Ponadto w tym roku Nagrodę Starosty Szczecineckiego w wysokości 3,5 tys. zł otrzyma dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Szczecinku Barbara Zasada.

(Piotr Rozmus / Starostwo Powiatowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Sp 6Sp 6

7 4

W w szkole podstawowej nr 6 dopiero się pytają czy posiadają państwo komputery i dostęp do internetu normalnie sukces 13:56, 13.10.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

CovitCovit

5 2

A jeszcze nie masz? Wstyd. 500+ jest właśnie na to. Co w tym złego, że pytają? Czep się swojego Alanka czy Jesicy. 14:57, 13.10.2020


KomputerKomputer

4 2

komputer mam nawet dwa i internet mam i to bardzo szybki ale z tego co pamiętam to nauka w Polsce do 18 roku jest bezpłatna ja zapłaciłem za komputer ja płacę za internet a 500 plus wysokości 35000 mam odłożone dla dziecka bo mnie stać na wydatki bieżące 15:27, 13.10.2020


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Doba KoronawirusaDoba Koronawirusa

8 1

W dobie koronawirusa urzędnicy nie mogą pracować w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem, mogą pracować zdalnie lub odpoczywać 8 godzin w biurze ewentualnie wykonywać telefony zarabiając jak dotychczas lub więcej z premią za pandemie, ale gdy człowiek dla jakiejś instytucji ma coś załatwić dostarczyć musi to zrobić samodzielnie, nie ważna informatyzacja cyfryzacja ,jedna instytucja nie może posłać papierka drugiej załatw to sam pobiegaj ponarażaj się , ewentualnie przyjmą to w instytucji lecz rozpatrzą później bo doba koronawirusa i nie mogą narażać swojego życia lub zdrowia. 17:48, 13.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

..

10 0

Co wy za głupoty piszecie ?! Jestem z klasyW której uczeń/uczennica ze światek ma koronowirusa i co wy gadacie ze sanepid nas na kwarantannę wysłał?! Bzdury ! 18:56, 13.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ciekawa Ciekawa

10 0

A za co pani dyr . SOSW otrzymała nagrodę ? A czy pan starosta nie ma innych wydatków . Jest wystarczająca ilość testów dla nauczycieli ?Komputeryzacja szkół ukończona ?
Dyrektorzy pracują lepiej niz nauczyciele ? 20:40, 13.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GośćGość

0 0

Nagroda za "kolesiostwo", dla innych dobrych to nie ma? 10:11, 14.10.2020


REKLAMA
REKLAMA