Zamknij

80 lat później. W Szczecinku uczczono koniec II wojny światowej

21:41, 08.05.2025 Aktualizacja: 21:42, 08.05.2025
fot. Magdalena Michalska fot. Magdalena Michalska

W czwartek, 8 maja, starosta Krzysztof Lis po raz kolejny zaprosił mieszkańców powiatu szczecineckiego do wspólnego uczczenia jednego z najważniejszych wydarzeń w historii świata – zakończenia II wojny światowej.

Centralnym punktem uroczystości, jak co roku, był pomnik Żołnierzy Armii Krajowej na szczecineckim cmentarzu. To właśnie tam przedstawiciele organizacji kombatanckich, władze samorządowe oraz zaproszeni goście złożyli kwiaty i oddali hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność Polski.

Tło historyczne rocznicy przypomniał Piotr Rozmus. Zwrócił uwagę, że dokładnie 80 lat wcześniej — 8 maja 1945 roku o godz. 22:43 czasu środkowoeuropejskiego — w berlińskiej dzielnicy Karlshorst podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy.

— W Polsce od 2015 roku dzień ten obchodzony jest jako Narodowy Dzień Zwycięstwa, zastępując wcześniejsze obchody 9 maja, związane z tradycją bloku wschodniego. Jako mieszkańcy powiatu szczecineckiego od lat gromadzimy się na szczecineckim cmentarzu. W tym szczególnym miejscu, przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej, pośród krzyży i płonących zniczy, pochylamy głowy, oddając hołd bohaterom poległym na frontach II wojny światowej. Wspominamy tych, którzy do ostatniego tchu walczyli o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę. Modlimy się za miliony pomordowanych niewinnych istnień i wracamy pamięcią do losów naznaczonych bólem i cierpieniem — mówił Piotr Rozmus.

[FOTORELACJA]8922[/FOTORELACJA]

Słowo Boże do zebranych skierował ks. Bogusław Matusik, proboszcz parafii pw. św. Krzysztofa w Szczecinku. Natomiast okolicznościowe przemówienie, podkreślające znaczenie pamięci historycznej narodu, wygłosił starosta Krzysztof Lis.

— Co my, Polacy, pamiętamy z II wojny światowej? Jaką lekcję chcemy przekazać młodym pokoleniom? Przecież wojna to nie tylko daty, bitwy i traktaty. To także symbole i znaki, które mówią więcej niż tysiące słów. To Westerplatte, gdzie garstka żołnierzy przez siedem dni stawiała opór potędze III Rzeszy. To Katyń, Miednoje, Ostaszków — miejsca sowieckiego ludobójstwa na oficerach Wojska Polskiego, zaplanowanego i wykonanego w ciszy lasów i dołów śmierci. To również ludobójstwo wołyńskie — rana wciąż niezabliźniona, z której nie policzono wszystkich ofiar, nie odnaleziono wszystkich mogił i nie nazwano wszystkich winnych… — podkreślił starosta.

Honorową asystę podczas wydarzenia, jak co roku, pełnił 11 Batalion Ewakuacji Sprzętu z Czarnego pod dowództwem ppłk. Marcina Zajkowskiego. O godną oprawę uroczystości zadbali natomiast uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica w Szczecinku oraz Zespołu Szkół nr 7 w Białym Borze.

(Magdalena Michalska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%