Zamknij

Policzyli „szczecineckie” bociany. Ile ich jest?

17:55, 11.07.2024 Aktualizacja: 18:03, 11.07.2024
Skomentuj fot. Marcin Szydlik / iszczecinek.pl fot. Marcin Szydlik / iszczecinek.pl

Raz na dekadę w całej Polsce (i nie tylko) odbywa się akcja mająca na celu skontrolowanie populacji bocianów żyjących i bytujących na danym terenie. Właśnie zakończyła się kolejna taka akcja. Przebiegała ona pod nazwą „VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego” i przeprowadzona została w dniach od 28 czerwca do 14 lipca. Poprzednia taka akcja odbyła się w 2014 roku.

Za tegoroczny spis bocianów na naszym terenie odpowiadał Radosław Wąs, dyrektor RCEEiRJ. Odwiedzał on bocianie gniazda na terenie Szczecinka oraz gminy wiejskiej Szczecinek.

Ile bocianów udało mu się spotkać?

- Sama akcja polega na tym, że sprawdzamy wszystkie gniazda, żeby zobaczyć, czy są w nich bociany, czy ich nie ma. Bo tak naprawdę trzeba zarejestrować wszystkie gniazda. Zarówno te, które były w tym roku zasiedlone, ale też puste platformy bez gniazd – mówi nam Radosław Wąs.

Ten okres pomiędzy 28 czerwca a 14 lipca to czas, kiedy już te bociany w gniazdach są i już można je spokojnie policzyć. Jestem już po odwiedzeniu wszystkich lokalizacji, ale jeszcze docierają do mnie pewne informacje. Nawet dziś rano byłem na ul. Wypoczynkowej w Szczecinku, bo się okazało, że tam też jest gniazdo. Później wszystkie dane muszę wprowadzić do specjalnej aplikacji. Trzeba tam wpisać te gniazda, w jakim są stanie, co w nich zastałem, zaktualizować adresy, bo nie wszystkie adresy sprzed tych 10 lat są aktualne.

Obecnie na terenie miasta i gminy udało się zarejestrować 60 gniazd i 129 bocianów.

- To na pewno nie jest całkowita ich liczba, bo często były sytuacje, że w gnieździe spotykałem młodego bociana, którego rodzice pewnie polecieli po jedzenie. Ale te 129 bocianów widziałem na własne oczy.

Bocian biały to jest jeden z gatunków, który potrzebuje podmokłych terenów. Utarło się, że bociany głównie jedzą żaby. One może niekoniecznie zjadają te żaby, ale korzystają z różnych organizmów, które żyją na terenach podmokłych. Teraz te problemy ze zmianą klimatu i z wodą też mogą mieć negatywny wpływ na populację bocianów na naszym terenie. W porównaniu do listy gniazd z 2014 roku, niektóre adresy się powtarzają, ale jest też sporo nowych gniazd. Największą pomoc dla bocianów naprawdę robią firmy energetyczne, u nas akurat Energa. Bo oni montują platformy dla bocianów na słupach, które modernizują czy wymieniają. To jest duża pomoc i najwięcej gniazd jest właśnie na tego typu platformach.

– dodaje nasz rozmówca.

(mg)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%