Raz na dekadę w całej Polsce (i nie tylko) odbywa się akcja mająca na celu skontrolowanie populacji bocianów żyjących i bytujących na danym terenie. Właśnie zakończyła się kolejna taka akcja. Przebiegała ona pod nazwą „VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego” i przeprowadzona została w dniach od 28 czerwca do 14 lipca. Poprzednia taka akcja odbyła się w 2014 roku.
Za tegoroczny spis bocianów na naszym terenie odpowiadał Radosław Wąs, dyrektor RCEEiRJ. Odwiedzał on bocianie gniazda na terenie Szczecinka oraz gminy wiejskiej Szczecinek.
- Sama akcja polega na tym, że sprawdzamy wszystkie gniazda, żeby zobaczyć, czy są w nich bociany, czy ich nie ma. Bo tak naprawdę trzeba zarejestrować wszystkie gniazda. Zarówno te, które były w tym roku zasiedlone, ale też puste platformy bez gniazd – mówi nam Radosław Wąs.
Ten okres pomiędzy 28 czerwca a 14 lipca to czas, kiedy już te bociany w gniazdach są i już można je spokojnie policzyć. Jestem już po odwiedzeniu wszystkich lokalizacji, ale jeszcze docierają do mnie pewne informacje. Nawet dziś rano byłem na ul. Wypoczynkowej w Szczecinku, bo się okazało, że tam też jest gniazdo. Później wszystkie dane muszę wprowadzić do specjalnej aplikacji. Trzeba tam wpisać te gniazda, w jakim są stanie, co w nich zastałem, zaktualizować adresy, bo nie wszystkie adresy sprzed tych 10 lat są aktualne.
Obecnie na terenie miasta i gminy udało się zarejestrować 60 gniazd i 129 bocianów.
- To na pewno nie jest całkowita ich liczba, bo często były sytuacje, że w gnieździe spotykałem młodego bociana, którego rodzice pewnie polecieli po jedzenie. Ale te 129 bocianów widziałem na własne oczy.
Bocian biały to jest jeden z gatunków, który potrzebuje podmokłych terenów. Utarło się, że bociany głównie jedzą żaby. One może niekoniecznie zjadają te żaby, ale korzystają z różnych organizmów, które żyją na terenach podmokłych. Teraz te problemy ze zmianą klimatu i z wodą też mogą mieć negatywny wpływ na populację bocianów na naszym terenie. W porównaniu do listy gniazd z 2014 roku, niektóre adresy się powtarzają, ale jest też sporo nowych gniazd. Największą pomoc dla bocianów naprawdę robią firmy energetyczne, u nas akurat Energa. Bo oni montują platformy dla bocianów na słupach, które modernizują czy wymieniają. To jest duża pomoc i najwięcej gniazd jest właśnie na tego typu platformach.
– dodaje nasz rozmówca.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz